Historia, poezja, los

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza STON 2
3 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
allison

Sześciu poetów: C.K. Norwid, W. Broniewski, J. Przyboś, J. Czechowicz, K.K. Baczyński, M. Białoszewski - i przyporządkowane im zagadnienia - początki nowoczesnej poezji polskiej, poezeja rewolucyjna, dwudziestowieczna awangarda, katastrofizm, "pokolenie wojenne", poezja lingwistyczna.

źródło opisu: https://www.sklep.gildia.pl/literatura/11701-andrz...(?)

źródło okładki: https://www.sklep.gildia.pl/literatura/11701-andrz...»

Sięgnęłam po tę książkę ze względu na Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Od wielu lat jestem miłośniczką jego twórczości i byłam ciekawa, w jakim świetle ukaże ją autor. Nie dowiedziałam się jednak niczego nowego.
Mało tego - analizy wierszy i umieszczenie ich w kontekstach historycznym, filozoficznym i biograficznym pozostawiają wiele do życzenia, gdyż są powierzchownie, pobieżne, niekiedy wręcz łopatologiczne.

Próbowałam czytać inne fragmenty książki, poświęcone innym poetom, bo uznałam, że być może na punkcie wierszy Baczyńskiego jestem przewrażliwiona. Jednak i te interpretacje uznałam za szablonowe, takie, które raczej zniechęcą niż skłonią do poznawania poezji.

Nie skończyłam czytać i nie żałuję, bo byłby to dla mnie stracony czas. Książka może posłużyć za szkolną ściągę, ale na pewno nie zadowoli wymagającego czytelnika.

Na półkach