Zgłosuj na książki roku 2017

Pod znakiem rodła

3 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historia

Opowieść z dziejów i walk Polaków w Szczecinie w latach 1918-1939.

źródło opisu: PZWS, 1970

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Niedaleko mojej ulicy znajduje się Plac Rodła. Kiedyś robiono tam sondę uliczną. Okazało się, że niewielu przechodniów wie, co to jest "rodło". Spoglądając na tytuł i okładkę tej książki myślałam, że znajdę tu sporo informacji o tym symbolu. Tymczasem w sprawie samego znaku "Rodła" pojawia się jedynie wzmianka, że prezentuje stylizowaną linię biegu Wisły z zaznaczonym Krakowem i stanowi godło Związku Polaków w Niemczech wprowadzone w wyniku zakazu używania Orła Białego. Nic więcej! Treść skupia się natomiast na historii nauczania dzieci polskich w Szczecinie w latach 30-tych XX wieku czyli w okresie nazizmu i dojścia Hitlera do władzy. Opisane są tu pokrótce postaci wspaniałych pedagogów takich jak: Stefania Lechowska, Maksymilian Golisz, Aleksander Omieczyński. Pojawia się wiele nazwisk krzewicieli polskości w przedwojennym Szczecinie, są daty, miejsca, archiwalne zdjęcia i opisy zebrań Polskiego Towarzystwa Szkolnego. Bez wątpienia informacje te stanowią cenne dane historyczne i...

Na półkach