Żona

Seria: Jej Portret
Wydawnictwo: Rebis
The Wife
Wolitzer, Rebis

Błyskotliwa i pełna ironii powieść ze znakomitą puentą Żona podejmuje trudny temat małżeńskiej miłości i nienawiści, które niczym dążące do harmonii przeciwności yin i yang nie mogą istnieć jedna bez drugiej.

Do ostatnich rozdziałów nie przypuszczałam, że dam tej książce tyle gwiazdek. A jednak... Początkowo zwykła opowieść, wręcz romansidło połączone z obrazkami z życia rodzinnego, lecz finał sprawił, że zamarłam. Poruszył mnie, zdenerwował, zastanowił - dlaczego tak? Wywołał poczucie niesprawiedliwości i chęć "naprawienia" życia narratorki.

Opowieść w realiach Ameryki i Finlandii oraz obrazy z życia od lat 50. XX wieku do współczesności.

I jeszcze mój ulubiony "wyimek": tłumaczenie tytułu książki "Nadgodziny" na japoński: "Kiedy mężczyzna nie może jeszcze wyjść do domu, lecz musi zostać w pracy, podczas gdy inni dawno już wyszli".

No i muszę przeczytać opowiadanie Joyce'a pt. "Zmarli".

Martyna | 2012-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2012

Mam mieszane uczucia co do tej książki. Niby historia wcale niespecjalna, ma jednak w sobie coś, co nie pozwala uznać ją za złą. Właściwie to jest BARDZO DOBRA. Ma w sobie prawdziwość, ukazuje problemy małżeństwa, jakich dzisiaj jest pełno. Pokazuje uczucia i emocje, które przepełniają ludzi w związkach - tych dobrych, jak i złych. Książka, którą można odczytać też, jako poradnik.

deluna | 2013-01-06

Świetne studium psychologiczne małżeństwa pisarzy. Zakończenie zaskakujące i zapadające w pamięć. Treść ciekawa z dużą dozą refleksji. Zaskoczyła mnie, spodziewałam się nudnego melodramatu.

Janina | 2012-11-01
Przeczytana: 03 września 2012

Książka wpisuje się w pewien nurt rozliczeń ze społecznymi układami. Dobrze napisana, lecz mnie przytłoczyła jakąś duchotą emocjonalną. Nie doczytałam do końca tak uczciwie, jak by należało. nasuwał mi się przy jej czytaniu Świat według Garpa, jednak nie ma porówniania między tymi dwiema książkami.

lubka | 2014-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2014

Jak dla mnie- perełka. Studium miłości, małżeństwa ale i stosunku do sztuki. Powieść wnikliwa i naprawdę wciągająca, choć niespieszna. Pozdrawiam.

Kaasiaa | 2013-02-13

REWELACJA !!!!