Wyznania Konstancji Mozart

Wydawnictwo: Muza
9788373197237

Smakowity owoc gigantycznej pracy archiwalnej Isabelle Duquesnoy Wyznania mają formę dziennika. Osiemnastoletnia Konstancja Weber, panienka z dobrego, choć niezbyt zamożnego domu z muzycznymi tradycjami, zaczyna go pisać zimą 1780 roku. Wtedy już zna Mozarta, zakochanego w jej starszej siostrze, która jednak mierzy wyżej i wychodzi za zamożniejszego i bardziej utytułowanego kawalera.

Liza | 2014-05-07
Przeczytana: 06 maja 2014

Nigdy nie interesowałam się muzyką. Ani kompozytorami. Ale czytelniczy historyczny bakcyl skłonił mnie do sięgnięcia po „Wyznania Konstancji Mozart”. Powieść ma formę dziennika- dla osiemnastoletniej Konstancji Weber, chorej i osamotnionej kartki papieru stają się przyjacielem. Od roku 1780 pozwala czytelnikowi poznać swoje życie oraz życie znanego kompozytora Wolfganga Amadeusza Mozarta. A oto moje wrażenia po lekturze:

Poprzez swoje zapiski Konstancja jawi się jako bohaterka trochę romantyczna, religijna, ze zmiennymi nastrojami, czasami rozgoryczona, bo niedoceniana. Pochodziła z rodziny o muzycznych tradycjach, ale nie dana jej była kariera- to jej starsza siostra (notabene, która zawładnęła na początku sercem Mozarta) została sławną śpiewaczką i przynosi rodzinie Weber dochody. Konstancja, zaś w sekrecie darzy uczuciem kompozytora, który zamieszkuje w ich domu jako lokator. Z czasem zaczyna on dostrzegać, tą chorowitą i brzydką dziewczynę. Jednakże przez perfidne plotki,...

mroźny_poranek | 2013-09-28
Przeczytana: 27 września 2013

Przepiękna książka, napisana w formie pamiętnika przez żonę Mozarta - Konstancję.
Konstancja opisuje w niej kolejne problemy, które spotykały "cudowne dziecko", kolejne ciąże, problemy finansowe. Bardzo ciekawie zostały opisane choroby, które panowały w tamtych czasach; jedne poważne inne trochę błahe, a także sposoby ich leczenia, dosyć intrygujące. Książka jest bardzo wciągająca, nie mogłam się od niej oderwać.
Właśnie zaczynam drugą część.
Polecam wszystkim, którzy lubią tego typu zapiski.

Isadora | 2010-10-15
Przeczytana: 2009 rok

To książka,która mnie zachwyciła - przede wszystkim samą historią,barwnością opisów,gamą uczuć i przeżyć.Książka,która stawia w zupełnie innym świetle postać zarówno Mozarta,jak i jego żony,sprawia,że stają się bardziej ludzcy i wiarygodni.To opowieść o miłości,geniuszu,poświęceniu,o podejmowaniu trudnych życiowych wyborów i ponoszeniu ich konsekwencji.
Wzruszająca i jedna z moich ulubionych lektur.

Ludi | 2010-07-22

Bardzo osobliwa sprawa, z tą książką. Bo nuży i nie nuży - póki akcja płynie, czyta się ją niesamowicie dobrze. Ale kiedy do gry wkracza polityka czy jakieś zawiłości - staje się trudna do przebrnięcia. Ciężko ją ocenić, bo nie jest ani fenomenalna, ani tym bardziej zła. Fajnie przekazuje klimat epoki.

książek: 1958
majkey | 2014-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2014

Styl książki był nieco naiwny, ale to była masa informacji o Mozarcie i jego żonie. Wierzę temu, kto daje przypisy, a autorka tej książki zamieściła ich tyle, że musiałam mieć 2 zakładki w książce (przypisy z tyłu). Polecam!

Arnika | 2016-08-24
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 23 sierpnia 2016

Uczepiłam się tego Mozarta jak rzep psiego ogona. Po „Amadeuszu” w Teatrze im. J. Osterwy w Lublinie musiałam obejrzeć film Formana (wrażenia tutaj) i… miałam poważny niedosyt. Nie ufałam Shafferowi w kwestii przedstawienia Mozarta, potrzebowałam zaprzeczenia nakreślonemu przez niego portretu samolubnego, niedojrzałego, zakochanego w sobie aroganta. Z pomocą przyszły fabularyzowane wspomnienia Konstancji, żony Wolfganga.

Sięgając po książkę opisaną jako „fikcyjny dziennik”, można mieć pewne obawy. Jednak czytając wstęp autorstwa pani kustosz Międzynarodowej Fundacji Mozarteum, kobiety, która od lat zgłębia twórczość i życie Amadeusza, oraz patrząc na bibliografię i przypisy, niepokój znika. Wszystko, co zostało wymyślone przez Duquesnoy, jest oznaczone odpowiednią adnotacją. Autentyczne, udokumentowane wypowiedzi Mozarta zapisano kursywą. W książce przytacza się listy: Wolfganga, jego ojca oraz innych osób z jego otoczenia, artykuły z ówczesnych gazet, fragmenty dzienników...

s_koktajlowa | 2017-05-28
Ewa | 2015-10-20