Wyznania Konstancji Mozart

Wydawnictwo: Muza
9788373197237

Smakowity owoc gigantycznej pracy archiwalnej Isabelle Duquesnoy Wyznania mają formę dziennika. Osiemnastoletnia Konstancja Weber, panienka z dobrego, choć niezbyt zamożnego domu z muzycznymi tradycjami, zaczyna go pisać zimą 1780 roku. Wtedy już zna Mozarta, zakochanego w jej starszej siostrze, która jednak mierzy wyżej i wychodzi za zamożniejszego i bardziej utytułowanego kawalera.

Liza | 2014-05-07
Przeczytana: 06 maja 2014

Nigdy nie interesowałam się muzyką. Ani kompozytorami. Ale czytelniczy historyczny bakcyl skłonił mnie do sięgnięcia po „Wyznania Konstancji Mozart”. Powieść ma formę dziennika- dla osiemnastoletniej Konstancji Weber, chorej i osamotnionej kartki papieru stają się przyjacielem. Od roku 1780 pozwala czytelnikowi poznać swoje życie oraz życie znanego kompozytora Wolfganga Amadeusza Mozarta. A oto moje wrażenia po lekturze:

Poprzez swoje zapiski Konstancja jawi się jako bohaterka trochę romantyczna, religijna, ze zmiennymi nastrojami, czasami rozgoryczona, bo niedoceniana. Pochodziła z rodziny o muzycznych tradycjach, ale nie dana jej była kariera- to jej starsza siostra (notabene, która zawładnęła na początku sercem Mozarta) została sławną śpiewaczką i przynosi rodzinie Weber dochody. Konstancja, zaś w sekrecie darzy uczuciem kompozytora, który zamieszkuje w ich domu jako lokator. Z czasem zaczyna on dostrzegać, tą chorowitą i brzydką dziewczynę. Jednakże przez perfidne plotki,...

mroźny_poranek | 2013-09-28
Przeczytana: 27 września 2013

Przepiękna książka, napisana w formie pamiętnika przez żonę Mozarta - Konstancję.
Konstancja opisuje w niej kolejne problemy, które spotykały "cudowne dziecko", kolejne ciąże, problemy finansowe. Bardzo ciekawie zostały opisane choroby, które panowały w tamtych czasach; jedne poważne inne trochę błahe, a także sposoby ich leczenia, dosyć intrygujące. Książka jest bardzo wciągająca, nie mogłam się od niej oderwać.
Właśnie zaczynam drugą część.
Polecam wszystkim, którzy lubią tego typu zapiski.

Isadora | 2010-10-15
Przeczytana: 2009 rok

To książka,która mnie zachwyciła - przede wszystkim samą historią,barwnością opisów,gamą uczuć i przeżyć.Książka,która stawia w zupełnie innym świetle postać zarówno Mozarta,jak i jego żony,sprawia,że stają się bardziej ludzcy i wiarygodni.To opowieść o miłości,geniuszu,poświęceniu,o podejmowaniu trudnych życiowych wyborów i ponoszeniu ich konsekwencji.
Wzruszająca i jedna z moich ulubionych lektur.

Ludi | 2010-07-22

Bardzo osobliwa sprawa, z tą książką. Bo nuży i nie nuży - póki akcja płynie, czyta się ją niesamowicie dobrze. Ale kiedy do gry wkracza polityka czy jakieś zawiłości - staje się trudna do przebrnięcia. Ciężko ją ocenić, bo nie jest ani fenomenalna, ani tym bardziej zła. Fajnie przekazuje klimat epoki.

majkey | 2014-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2014

Styl książki był nieco naiwny, ale to była masa informacji o Mozarcie i jego żonie. Wierzę temu, kto daje przypisy, a autorka tej książki zamieściła ich tyle, że musiałam mieć 2 zakładki w książce (przypisy z tyłu). Polecam!

książek: 1997
Arnika | 2016-08-24
Na półkach: *2016, Przeczytane
Przeczytana: 23 sierpnia 2016

Po kilka słów zapraszam - http://muzysponiewierane.blogspot.com/2016/08/o-mozarcie-raz-jeszcze.html

Ewa | 2015-10-20
anetkaz1985 | 2014-07-25