Dom w ruinie

2006-01-01
Jędrzej Polak
Chiny trylogia życie

1907

W powieści wdarł się pewien błąd, który został kilka razy powielany w tym tomie. Niby został wytłumaczony przez tłumacza ale zdaje mi się, że też błędnie. Małoważna rzecz.
Od drugiego tomu, już podejrzewałam, że któryś z Wangów zostanie czerwony, ale nie spodziewałam się że dopiero ostatni. I to, i tak na chwile. Powiem szczerze, że najbardziej mi się podobał 1 tom, może dlatego, że stare czasy. Drugi prawił tylko o wojaczce i był nudny. Ale ostatni, mówiący o zmianie jaka nastąpiła w Chinach gdy się wepchał im do świata biały człowiek był najsłabszy.

Po przeczytaniu trzeciej, ostatniej części trylogii mogę ocenić ją już jako całość. Moje zdanie na temat "Ziemskiego Domu" ewoluuje z każdym tomem. Na plus. Mimo że każda kolejna książka jest nieco mniej wciągająca od poprzedniej. Ale po kolei.

Ostatnia część różni się od pozostałych. W przeciwieństwie do "Synów" mogłaby funkcjonować jako oddzielna powieść, choć możliwe, że niewiele osób dotrwałoby wówczas do jej końca. Rozterki młodzieńca są nazbyt przeciętne, jak na postać, jaką mógłby być, zważając na jego pochodzenie. Tło kulturowe zostało opisane dość subtelnie i oszczędnie, jeśli weźmiemy pod uwagę to, jak burzliwy i wielopoziomowy był to okres.
Ale w tym właśnie tkwi cała magia trylogii Pearl S. Buck.
Liczne niedopowiedzenia, konsekwencja autorki w odejmowaniu sensu działaniom postaci i ich rozlazłość, zwyczajność, niedoskonałość, brak patosu - to wszystko intryguje, daje czytelnikowi szerokie pole do puszczenia wodzy wyobraźni i motywuje do podjęcia reseachu.

Z każdą kolejną częścią trylogii zmienia się perspektywa oraz narracja. Autorka dopasowuje je do postaci, którą w danym momencie stawia w centrum wydarzeń. Tak więc pierwsza część była sielska, wdzięczna i pełna akceptacji otaczającej rzeczywistości jak serce Wang Lunga, druga - rzeczowa, nieprzystępna i nieprzenikniona niczym dusza Tygrysa, trzecia - rozdarta, emocjonalna, wielowarstwowa, ale też pozbawiona większego celu - jak żywot Yuana. Każda kolejna opowieść odkrywa przed czytelnikiem nieco szerszy ogląd na ówczesne społeczeństwo chińskie; zarówno jego przekrój, jak i codzienne życie tworzących go ludzi - zaczynając od najprostszych, najbardziej podstawowych pragnień szarej masy, przez ambicje drobnych możnowładców, aż po wielkie idee świadomych i wykształconych obywateli.
To, co w tym kontekście automatycznie przychodzi mi do głowy to znana nam praca u podstaw - której zabrakło u każdego z trzech przedstawicieli rodu Wang, a która mogłaby być odpowiedzią na część nurtujących ich pytań.

Dla mnie trylogia noblistki jest wybitna pod względem beletrystycznego odzwierciedlenia przeciętnego życia - dlatego też taką ocenę wystawiam (z braku innej możliwości) ostatniej, wieńczącej części „Ziemskiego Domu".

Jedynym czysto literackim zabiegiem, który znalazłam było zakończenie - w mojej ocenie nieco zbyt sztampowe w zestawieniu z resztą opowieści, jednak (całe szczęście) pozostawiające na tyle dużo przestrzeni, by obudzić przyjemny, intrygujący niedosyt.

'' Dom w ruinie '' to trzeci , ostatni , tom trylogii '' Ziemski dom '' W tej części dzieje rodziny Wangów zataczają koło i znowu znajdujemy się tam , gdzie wszystko się zaczęło , czyli w starej lepiance Wang Lunga dziada naszego bohatera Wang Yuana , a syna Wanga - Tygrysa , bohatera części drugiej . Ale zanim wylądujemy znowu w starej chatynce obserwujemy poczynania Wang Yuana najpierw w ojczyźnie , skąd w końcu wyjeżdża , uciekając przed skutkami przewalającej się przez Chiny rewolucji i swojej w niej roli , następnie w Stanach Zjednoczonych . Młody Wang Yuan , za oceanem studiuje i przygląda się zachodniej kulturze , gospodarce i ludziom i wcale mu się nie podoba to co widzi . Według niego , kobiety są zbyt odważne , zbyt rozpasane , tańce zbyt intymne , a i biedotę swoją też za granicą mają , doświadcza też niechęci i wrogości wobec swojej rasy . Ale też i miłości , według niego zbyt okazywanej . Rozczarowany zachodem wraca do Chin , ale i tutaj wcale mu się nie podoba...W ogóle to ja odniosłam wrażenie , że on nie za bardzo wie czego chce . Bardzo protestuje kiedy ojciec chce go wyswatać , na dawny stary sposób , z kobietą której on nie kocha , ale mocno jest niemile rozczarowany iż dziewczyna w której w końcu sam się prawdziwie zakochał , woli się kształcić w zawodzie lekarza , niż wyjść za niego za mąż i rodzić mu synów . Wang Yuan mimo niewątpliwie dobrego serca , wzdryga się na widok biedaków i żebraków nie dlatego że mu ich żal , ale dlatego że po prostu śmierdzą , są brudni i zawszeni . W trzeciej części dodałam gwiazdkę której poskąpiłam części drugiej , ponieważ tu rzeczywiście dużo się działo i ani przez moment się nie nudziłam , chociaż przyznaję , nie polubiłam Wang Yuana jako bohatera :) Wciąż polecam :)

Trzecia książka trylogii jest najgorszą częścią.
Pierwszy i drugi tom ukazywały przemiany zachodzące w ludziach i nastawienie pokoleń, które doświadczają innych czasów, ich nastawienie do świata i zmiany zachodzące w myśleniu przez zyskanie wyższego statusu społecznego. Ta część natomiast skupia się na nudnym synie, który nie wie co ze sobą zrobić. Książka zyskałaby dużo, kiedy zostałaby poświęcona większej części rodzinie, która żyje i funkcjonuje w zmieniającym się otoczeniu. Siostra głównego bohatera czy jego kuzyni są na tyle barwnymi postaciami, że mogliby zająć część książki i pokazać ich punkt widzenia, który jest tak różny od punktu widzenia Yuana, a bardzo istotny na tle przemian zachodzących w Chinach.
Czytając smęty o życiu Yuana ma się wrażenie, że gubi się istotną część życia, które toczy reszta jego rodziny. Rodziny, która wyrosła z wiejskiego chłopa, a stała się znacząca w swoim otoczeniu.
Ostatnia część mnie nudziła i liczyłam na sensowne zakończenie, którego też brakło.

Trzecia książka trylogii jest najgorszą częścią.

Pearl S. Buck napisała trylogię którą nazwała „Ziemski dom”. Obejmuje ona XIX - XX wiek kiedy to Chiny przechodziły wiele zmian politycznych i kulturowych. Tom III nosi nazwę „Dom w ruinie”. Wang-Tygrys wysłał swojego syna, Wang-Yuana, na studia do Stanów Zjednoczonych. Chłopakowi nie podoba się życie na Zachodzie oraz zmiany zachodzące w jego kraju pod wpływem Stanów. Docenia postęp techniczny, nowoczesne technologie jakimi posługują się Amerykanie, ale razi go nienawiść do osób o odmiennym kolorze skóry, brak tradycji jaką szczycą się w Chinach, brak poszanowania dla ludzi starszych, członków rodu. Wraca do domu i wbrew marzeniom ojca zajmuje się pracą na roli. Dopiero wnuk Wang Lunga spełnia marzenie dziadka. Jako najlepsze, przeznaczone dla niego miejsce na ziemi, to stara gliniana chata w której znajduje ukojenie i spokój. I tak, po licznych perypetiach rodu Wangów, Wang-Yuan powraca do pracy na roli, powraca na ziemie przodków, ziemię która dała rodzinie majątek, szacunek i liczne sukcesy.
Szkoda, że tak szybko skończyła się ta saga, bo następnych tomów już nie będzie.

Wybitna proza. Trzeci tom trylogii towarzyszy młodemu człowiekowi w dorastaniu do - na razie tylko progu - dorosłości (któż z nas nie pamięta, jak co chwila podejmował bardzo ważkie decyzje tylko po to, by je po niedługim czasie zamienić na wręcz przeciwne),a Chinom w przejściu z jednej politycznej opresji w drugą.
Życie w całej swojej pełni!

Życie w całej swojej pełni!

Trzeci tom, w którym kontynuowany jest opis historii rodziny Wang. Tym razem autorka skupia się na Yuanie, synu Wanga Tygrysa. Najpierw chłopiec, potem mężczyzna próbujący, jak każdy młody człowiek wyrwać się spod kontroli dorosłych, znaleźć swoje miejsce w życiu. Ma jednak to utrudnienie, że żyje "w ciekawych czasach". Na jego oczach stary świat zmienia się, przychodzi nowe. Próby odrzucenia skostniałych zwyczajów, przyjęcia nowoczesnych poglądów. Zderzenie dwóch światów, w czasie którego okazuje się, że nie wszystko, co nowe jest piękne, a w starym też było ziarno piękna i prawdy. I jak zwykle piękna proza Pearl S. Buck.

1984

Rewelacja!

Rewelacja!

wcześniejszy polski tytuł to "Ludzie w rozterce"

wcześniejszy polski tytuł to "Ludzie w rozterce"

• Chiny
  • Nobliści
  • Pearl S. Buck
  • Literatura amerykańska

Dodaj cytat z książki Dom w ruinie