Zatrzymaj się

Wydawnictwo: Muza
Non ti muovere
8373194940
powieść włoska

Chciałam napisać o wielkiej miłości mówi pisarka. Mało kto ma dzisiaj odwagę przeżyć miłość piękną, czystą, absolutną, gdyż miłość jest siłą irracjonalną, poruszającą do głębi ludzie wolą jej nie znać, nie rozumieć... Dzisiejszy świat woli farsę: farsą jest życie, farsą są uczucia.

źródło opisu: Wydawnictwo Muza, 2004

źródło okładki: http://www.muza.com.pl/

joaśka | 2015-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2015

Książka o miłości niewydarzonej, trudnej i wymykającej się utartym regułom. Język opowieści jest mądry, wnikliwy i trafiający prosto w mózg/serce Czytelnika. W opowieści tej nie ma kilogramów cukru ani taniego liryzmu. Jest smutek, dramat i melancholia. Widać też ogromną umiejętność autorki w pokazywaniu plątaniny uczuć, sprzecznych dążeń i pragnień, odrzucenia i przyciągania. Dzięki temu książka staje się tak bardzo prawdziwa.
Przyznam, że - co mi się zdarza niezmiernie rzadko - najpierw obejrzałam film. I właśnie dzięki niemu podążyłam za książką. Ekranizacja (film znany pod tytułami: "Non ti muovere", "Namiętność", "Don't move") w reżyserii Sergio Castellitto (gra tam główną rolę wraz z Penelope Cruz) jest absolutnie wspaniała i każdemu polecam z czystym sumieniem !

Magdallena | 2014-03-10
Przeczytana: 10 marca 2014

Margaret Mazzantini napisała książkę o irracjonalnej sile miłości. O tym, jak życie zmusza do zmierzenia się z własnymi słabościami. Każe zatrzymać się.

"(...) nic nie może nas uratować przed nami samymi, a wyrozumiałość dla siebie jest jak jabłko, które spada na ziemię już robaczywe."
Wszystko zmienia się w jednej chwili, gdy życie dziecka zawisa na włosku – zatrzymuje się, a w głowie ojca, oczekującego na wynik operacji, zaczyna się gonitwa myśli, wyrzutów sumienia, wspomnień, niewypowiedzianych słów. Spowiedź – próba rozliczenia się z samym sobą. Czy wszystko mogło wyglądać inaczej, gdyby inaczej potoczyła się przeszłość?

Timoteo, uznany chirurg, ma – piękną żonę, zdolną córkę, grono wiernych przyjaciół, dom, prestiżowe stanowisko. Jest człowiekiem spełnionym. Jego życie nie ma rys, ani niebezpiecznych zakrętów. Aż do momentu przypadkowego spotkania z kobietą, na którą nigdy nie zwróciłby uwagi. Nie zainteresowałby się jej nieciekawym wyglądem, nie dostrzegłby jej uśmiechu, a...

miki24gr | 2013-01-22
Na półkach: 2013, Przeczytane
Przeczytana: 22 stycznia 2013

Wstrząsnęła mną ta książka, zupełnie niespodziewanie...Zatrzymaj się! Bo wszystko może się nagle zatrzymać!! Jest to zapis myśli człowieka z kilku godzin straszliwego oczekiwania na wynik operacji córki, która doznała ciężkiego urazu głowy spadając ze skutera. Nagle w jednej chwili- gdy zdarza się wypadek, a życie dziecka zawisa na włosku-wszystko się zatrzymuje, a w głowie ojca zaczyna się gonitwa myśli, wyrzutów sumienia, wspomnień, niewypowiedzianych słów i spowiedź...czy wszystko mogło wyglądać inaczej?...Czy uczucie do innej kobiety miało wpływ na przebieg zdarzeń? Rozdzierająco bolesna i prawdziwa próba rozliczenia się z samym sobą.

mamaKa | 2015-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2015

"Zatrzymaj się" to powieść, którą przeczytałam bez szczególnego zainteresowania. Córka chirurga ucierpiała w wypadku. To daje ojcu kilka godzin czasu na rozmyślania o "kobietach swojego życia". O żonie, córce i kochance. Autorka opowiedziała historię miłości, a ta "niejedno ma imię". Opowiedziała z perspektywy męża. Może to wspomnienia, a może usprawiedliwienie. Sądzę, że tytułowe "zatrzymaj się" zostało skierowane do bohatera. To potwierdzenie, że chwila potrafi zmienić życie, odmienić człowieka. Ale natura potrafi zaskoczyć...

allison | 2011-04-20

Książka klimatem bardzo przypomina powieści A. Moravii...
Czyta się jednym tchem, ale na pewno nie na poprawienie nastroju.

zina36 | 2013-01-24
Przeczytana: 23 stycznia 2013

Chyba przy zadnej książce tak nie płakałam. Nie będę opisywała ksiązki bo sama nie znoszę takich recenzji i nie od tego jest opinia. Jaka jest przyjemność z później z czytania jak się zna treść. To książka bolesna, prawdziwa, szczera do bólu, polubić głównego bohatera bardzo trudno, ale zrozumieć tak. To książka o miłości trudnej, która nie będzie mieć happy endu, to książka o ciągłym pragnieniu miłości, takim pierwotnym instynkcie, o przemijaniu uczuć w długoletnim związku.Książka porusza, trudno o niej zapomnieć.To książka tez o miłości rodzicielskiej. Książka o bólu utraty uczuć, strachu, cierpieniu. Życie, ale takie prawdziwe. Nie zapomnę o tej książce.

aga | 2015-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2015

Jest to druga przeczytana przeze mnie książka tej autorki. Pierwszą, Powtórnie narodzony, przeczytałam jednym tchem i zachwyciła mnie ona ogromnie.
Sięgnęłam po Zatrzymaj się. Nie zachwyciła mnie tak jak poprzednia. Podobała mi się. Nie uważam abym zmarnowała swój czas. Co prawda jestem lekko zawiedziona, ale czytałam gorsze pozycje. Mimo wszystko warto po nią sięgnąć, żeby zobaczyć jak można zatracić się w miłości.

Danielsson | 2016-05-01
Przeczytana: 29 kwietnia 2016

Niestety nie mogę określić tej książki jako nic więcej niż ckliwe romansidło. Przeczytałem ją tylko dla języka (czytałem w oryginale) i zdecydowanie jest to plus "Zatrzymaj się". Mimo to język ten wydaje mi się trochę nierealistyczny, zbyt poetycki. Poza tym sama konwencja opowiadania swojej córce przygód seksualnych wydała mi się co najmniej dziwna. Z pewnością książka ta spodoba się wielu osobom, jednak ja mogę powiedzieć, że zdecydowanie nie jest ona "w moim typie".

książek: 2006
janka_agh | 2011-08-26
Na półkach: Przeczytane, Obyczajowe
Przeczytana: 26 sierpnia 2011

Książkę poleciła mi koleżanka, która była nią zachwycona. Ja jednak po przeczytaniu mam pewien dystans do tej historii. Jest to książka o miłości i zdradzie, o konieczności dokonywania trudnych wyborów. Myślę, że w zależności od swojej sytuacji życiowej, każda z nas odbierze tę książkę inaczej. Jedne będą zachwycone romansem i szaloną miłością, inne z gorzkim uśmiechem odnajdą się w roli zdradzanej żony. Nie jest to książka lekka i przyjemna i bynajmniej nie poprawia nastroju, a mimo to polecam.

Sylwia | 2013-05-20

Przede wszystkim widzę tu przestrogę przed ulotnością naszego życia.
Mnie przepełniła smutkiem. Pozornie wzorowy człowiek bez skazy dobry ojciec, mąż i lekarz w obliczu rodzinnej tragedii zrzuaca maskę perfekcyjności i spowiada się sam przed sobą. Pojawia się zatem istotne pytanie czy warto odgrywać w życiu role nie wiedząc kiedy się ono zakończy?
świetna lektura zmusza do myślenia.