Zgłosuj na książki roku 2017

Panteon narodowy na Skałce

Wydawnictwo: Wydawnictwo Zakonu Paulinów "Paulinianum"
historyczna
Kania1312

Przewodnik po Panteonie Narodowym na Skałce w Krakowie.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: http://sklep.skrypt.com.pl/p/1552/54954/rozek-m-pa...»

Kania1312 | 2016-11-09
Przeczytana: 08 listopada 2016

Kolejna książeczka-przewodnik autorstwa Michała Rożka tym razem opowiada o Krakowskiej Skałce - miejscu męczeńskiej śmierci św. Stanisława.
Skałka od wieków była miejscem kultowym dla wszystkich Polaków. To właśnie na Skałkę zmierzali królowie w przeddzień swoich koronacji w ramach pokuty i to właśnie tutaj została w XIX w. urządzona Krypta Zasłużonych dla kultury polskiej.
Dzisiaj niestety wiele osób młodych w ogóle nie kojarzy czym jest Skałka dla Polaków, kim był św. Stanisław, Jan Długosz oraz większość osób złożonych w Krypcie Zasłużonych. Jest to bardzo przykre. Książeczka niewielka warta przeczytania i odświeżenia swojej wiedzy o tak znamiennym miejscu jakim jest Skałka.

Mateusz | 2017-04-13
Na półkach