Kościół a wychowanie

religia
Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
1978-04-01
1978-04-01

Okładka książki Zarys religioznawstwa Józef Borgosz, Józef Czerwiński, Adam Karpiński, Józef Keller, Mirosław Nowaczyk, Zbigniew Stachowski, Stanisław Wiecha
Zarys religioz... Józef Borgosz, Józe...

Specyficzna książka. Klasyczny przykład "nowomowy" poprzedniego systemu. Jeśli kogoś iteresuje to zjawisko - zdecydowanie polecam. Jeśli szukacie książki o wychowaniu - odradzam.

Skoro jednak sięgnąłem po tą książkę (nieco przez przypadek) i doczytałem ją do końca to był w tym jakiś cel. Czytając książki oponentów poznajemy ich punkt widzenia, argumenty itp. Możemy tez poznać ważne pozycje, które chcą zdyskredytować, oczernić, ośmieszyć. Mamy dwie takie pozycje: Encyklikę Papieża Piusa XI "O chrześcijańskim wychowaniu młodzieży" ("Divini illius Magistri") oraz deklarację soborową "Deklaracja o wychowaniu chrześcijańskim" ("GRAVISSIMUM EDUCATIONIS"). Obowiązkowa lektura. Wspomniany został również (wprawdzie nie w kontekście etyki) o. Woroniecki ("O narodzie i państwie") - też warto zakolejkować.

Argumentów mało. Jeden z głównych to walka o kształcenie młodzieży i dzieci. Coś o co walczą wszyscy. Chyba każda strona zdaje sobie sprawę, że ten zakres działalności stanowi o jej przyszłości. Reszta moim zdaniem - "nowomowa". Jedna kwestia nieco mnie zabolała - nie weryfikowałem jednak rzetelności i uczciwości zarzutów. Próby wyrzucania nauczycieli za pomocą fałszych oskarżeń. Z dotychczasowych lektur zawsze czynili tak czerwoni. Tutaj jest to zarzut w drugą stronę. Zło złem... Nie tędy droga. Mam nadzieję, że to standardowo - kłamstwo.

Specyficzne doświadczenie, jednak dobrze od czasu do czasu na własne oczy przekonać się, co pisze druga strona. Szkoda, że akurat w przypadku tej pozycji istnieje duża dysproporcja pomiędzy ilością argumentów a objętością. Na zakończenie - perełka. Słowa I sekretarza KC PZPR Edwarda Gierka "Istnieje szerokie pole dla owocnego współdziałania Kościoła z państwem w realizacji ważnych celów narodowych (...) byłem i jestem za takim współdziałaniem i widzę w tym współdziałaniu wielki sens. Jest to również stanowiska Biura Politycznego Komitetu Centralnego naszej partii i stanowisko naczelnych władz naszego państwa".

• 2016
  • Religia

Dodaj cytat z książki Kościół a wychowanie