Kościół a wychowanie

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

sanzios | 2016-11-03
Na półkach: 2016
Przeczytana: 03 listopada 2016

Specyficzna książka. Klasyczny przykład "nowomowy" poprzedniego systemu. Jeśli kogoś iteresuje to zjawisko - zdecydowanie polecam. Jeśli szukacie książki o wychowaniu - odradzam.

Skoro jednak sięgnąłem po tą książkę (nieco przez przypadek) i doczytałem ją do końca to był w tym jakiś cel. Czytając książki oponentów poznajemy ich punkt widzenia, argumenty itp. Możemy tez poznać ważne pozycje, które chcą zdyskredytować, oczernić, ośmieszyć. Mamy dwie takie pozycje: Encyklikę Papieża Piusa XI "O chrześcijańskim wychowaniu młodzieży" ("Divini illius Magistri") oraz deklarację soborową "Deklaracja o wychowaniu chrześcijańskim" ("GRAVISSIMUM EDUCATIONIS"). Obowiązkowa lektura. Wspomniany został również (wprawdzie nie w kontekście etyki) o. Woroniecki ("O narodzie i państwie") - też warto zakolejkować.

Argumentów mało. Jeden z głównych to walka o kształcenie młodzieży i dzieci. Coś o co walczą wszyscy. Chyba każda strona zdaje sobie sprawę, że ten zakres działalności stanowi o jej...

Na półkach