Albania - wolność zagrożona: wybór publicystyki z lat 1991-2002

Tłumaczenie: Dorota Horodyska
Seria: Meridian
Wydawnictwo: Fundacja Pogranicze
Liri e kërcënuar (publicistika e viteve 1991-1997)
Albania, Bałkany
literatura faktu

To, że Lubonja nadał swojej książce tytuł Wolność zagrożona świadczy o tym, jak ogromnie Albania się zmieniła. Bo można już pisać szczerze do bólu i uczciwie o swoim kraju. Dawniej za każdy esej z tego zbioru Lubonja poszedłby pod mur.Dzięki takim ludziom jak Fatos, pokazującym mękę wydobywania się własnego kraju z dyktatury, wzbogaca się nasze wspólne doświadczenie postkomunistycznych transformacji. Mało który z krajów postkomunistycznych dokonał takiej wiwisekcji jak Albania.Zygmunt Krylowski

źródło opisu: http://pogranicze.sejny.pl

źródło okładki: http://pogranicze.sejny.pl

książek: 2098
michall_1985 | 2016-10-24
Przeczytana: marzec 2007

Zbiór esejów zamieszczanych przez autora w Wyborczej,następnie wydany w formie jednotomowej książki.

Zostały wydane w Polsce w 2005 (i dzięki temu znalazło się tam kilka tekstów,których nie zawiera oryginalne wydanie z 1999 roku).

Autor ocenia sytuację polityczno-gospodarczą,opowiada o relacjach Albańczyków z Albanii z Albańczykami z Kosowa,o piramidach finansowych,czasach komunizmu,braku szacunku dla tradycji plemiennej tego kraju oraz o konformistach,którzy zawsze potrafią "spaśc na 4 łapy".

Polecam

Bałkanofilka | 2016-08-13