Enneagram

Tłumaczenie: Helena Grzegołowska
Wydawnictwo: Jacek Santorski & Co
Enneagram
Lycan

Enneagram to ezoteryczny klucz do podświadomości własnej i innych przechowywany przez wieki jako tajemnica tradycji Sufich. W latach trzydziestych naszego wieku ujawnił go Zachodowi kaukasaki mędrzec i myśliciel Georgij Gurdżijew. Ostatnie Enneagram przebadany został gruntownie przez psychologów klinicznych. W przystępnej formie udostępnia nam tę wiedzę Helen Palmer. Lektura tej książki...

Ostatnie Enneagram przebadany został gruntownie przez psychologów klinicznych. W przystępnej formie udostępnia nam tę wiedzę Helen Palmer. Lektura tej książki pozwala uchwycić wymykające się zwykle spod kontroli subtelności zachowań decydujące o naszym powodzeniu w kontaktach społecznych i intymnych.

źródło opisu: https://www.antykwariat.waw.pl/

źródło okładki: https://www.antykwariat.waw.pl/

Brodzio | 2013-08-04
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 2013 rok

Co do enneagramu samego w sobie: jest to metoda czerpiąca z tradycji sufickich, a do świata zachodniego została wprowadzona przez mistyka Gurdżijewa.
Pod względem naukowym enneagram (z tego co mi wiadomo) nigdy nie został przebadany tak dogłębnie, aby wyniki nie były poddawane w wątpliwość, nie mniej różnice pomiędzy typami są zdecydowanie istotne i przez to wydaje się być dobrym narzędziem w typologii osobowości.
Odchodząc jednak od nauki, enneagram ma bardzo wielu entuzjastów. To akurat zupełnie mnie nie dziwi. Pamiętam, że gdy po raz pierwszy wykonałem sobie internetowy test w celu okreslenia swojego typu byłem wstrząśnięty tym, jak trafny był jego wynik. Bardzo dobrze sprawdza się w odnajdywaniu swoich słabych i mocnych stron i pomaga pracować nad swoim charakterem.
Nie mniej, ze względu na swoje wątpliwe pochodzenie, enneagram budzi wiele kontrowersji natury duchowej. Jako wywodzący się z tradycji sufickich może on mieć właściwości ezoteryczne i spirytystyczne służące...

Nifelinord | 2010-12-09
Na półkach: Przeczytane, Na składzie
Przeczytana: 2008 rok

Niestety zbyt fragmentaryczna. Nie zawiera żadnej informacji o skrzydłach. Opisy relacji między poszczególnymi typami ograniczone do schematu 'typ A z typem B, typ B z typem Z, typ Z z typem F'. Dłuży się za to i nudzi rozdział poświęcony Gurdżijewowi oraz opowieści przedstawicieli poszczególnych typów o swoim dzieciństwie.

Besia | 2013-10-22
Przeczytana: 01 kwietnia 2013

Zupełnie odmienny sposób opisu osobowości. Wciagąjące.

Ania | 2014-10-19
Przeczytana: 19 października 2014

Ciekawa książka dla osób zainteresowanych Enneagramem i motywami ludzkich zachowań. Pełno w niej jednak powtórzeń. Są momenty, gdy lektura strasznie się dłuży, ponieważ coś co można by powiedzieć w kilku zdaniach, wałkowane jest na 3 strony.

Lycan | 2016-11-03

Można negować sens i wartość, ale bez wątpienia jest to pozycja, do której chętnie się wraca. Mój egzemplarz jest stary i podniszczony, jakby wykopany z dna szafy. Nie robi wielkiego wrażenia. A jednak dawno temu, zupełnie spontanicznie, rozpoczął wędrówkę pomiędzy moimi znajomymi - i wciąż zbiera świeże żniwo. Wśród ludzi, którzy chociaż na moment dali się porwać wizji enneagramu, wytwarza się osobliwy slang. Rozmowy o charakterach i zachowaniach stają się bardziej urozmaicone, jakby pełniejsze, kiedy można odnieść się w nich do książki.

Nie twierdzę bynajmniej, że "enneagram" należy traktować z czcią i powagą; to byłoby całkowite wypaczenie konceptu, niszczące magię kwadratury koła. Lepiej na moment zanurzyć się w tej wizji.. i zapamiętać.

nielubiebrukselki | 2016-12-30

Bardzo ciekawa książka pozwalająca, w inny sposób, spojrzeć na samych siebie i innych ludzi :)

Matea | 2013-02-14
Przeczytana: 2007 rok

to była jedna z książek, które wiele wniosły do mojego życia...

Twiggy | 2018-09-25
Przeczytana: 25 września 2018