Aztekowie i tajemnica kalendarza

Wydawnictwo: Świat Książki
9788373919105
Meksyk, Aztekowie, historia Meksyku
literatura piękna

? zagadki, historia, mity i wynalazki Azteków ? autor rozmawiał z ich potomkami ? interpretacja reliefów na słynnym Kamieniu Słońca Ciekawa, napisana w przystępny sposób opowieść o imperium Azteków, podbitym przez Cortesa w XVI wieku i wciąż skrywającym wiele tajemnic. Autor korzysta zarówno z najnowszych badań, jak i z doświadczeń osobistych: rozmawiał z potomkami Azteków. Książka przedstawia interpretację reliefów na słynnym Kamieniu Słońca ? kamiennym dysku, nazywanym kalendarzem azteckim, który wciąż budzi wiele

źródło opisu: Opis własny.

źródło okładki: zdjęcie autorskie

ania_z_diuny | 2014-06-01

interesująca

Anna | 2013-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2013

Kolejna książka z tytułem nieadekwatnym do treści; ogromnie irytujące. Na początku pan Walczak rozwodzi się nad wykopaliskami archeologicznymi. Może to i dobrze, niektórzy są tego ciekawi, ale niekoniecznie w takiej ilości. Następnie na tapetę wzięta zostaje historia ludów Ameryki Północnej i nieco ich kultury, aczkolwiek zbyt mało jeśli wziąć pod uwagę, że książka miała być o nich. Później omówiona zostaje cała geneza i przebieg rekonkwisty Hiszpanów pod wodzą Hernana Corteza w latach 1519-21 poprzedzona odkryciami Krzysztofa Kolumba (?). Na końcu nareszcie znajdują się dwa mini-rozdziały dotyczące mitologii Azteków oraz, wreszcie, ich kalendarza. Nie zmienia to jednak faktu, że nadal nie rozumiem toposu jego tajemnicy, jak szumnie głosi tytuł.

bardakon | 2012-04-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: czerwiec 2012

Trudno zaklasyfikować tą książkę. Jest to coś pomiędzy podręcznikiem do historii, książką popularnonaukową, powieścią historyczną i skryptem uczelnianym i mitologią włącznie.
Jeżeli ktoś chce się na tej podstawie przygotowywać do egzaminu to oczywiście nie da rady, z drugiej strony zawiera bardzo dużo usystematyzowanych informacji, które dla cywilów zainteresowanych Aztekami wystarczą spokojnie. Po prostu autor zebrał informacje z naukowych źródeł i podaje bez zakłamań w przystępnej formie.
Konstrukcja książki jest bardzo czytelna i daje nadspodziewanie dobre efekty. Najpierw poznajemy wyprawy do Ameryk wikingów, potem życie ludów ameryki a na koniec do tak zarysowanego świata przypływają Europejczycy. Polecam równocześnie oglądać Piratów z Karaibów;)
Książka ta idealnie uzupełnia przewodniki przed wyjazdem do Meksyku i odpowiednio zbuduje klimat.
Jeżeli ktoś nie oczekuje źródeł naukowych, a tylko przystępnej wersji historii bez czytania dziesięciu książek profesorów to polecam.