Zgłosuj na książki roku 2017

Wydawnictwo: Sonia Draga
El gran frío
Patrycja Zarawska
Ag2S

Historia o gorliwej pobożności i przesądach, za którymi kryją się najmroczniejsze ludzkie instynkty. Po międzynarodowym sukcesie Daru języków Rosa Ribas i Sabine Hofmann powracają z kolejną powieścią o młodej dziennikarce Anie Martí, która tym razem musi zmierzyć się z fanatyzmem religijnym, surową rzeczywistością hiszpańskiej prowincji w latach 50. XX wieku i mrocznymi sekretami sprzed lat.

Luty 1956 roku. W Hiszpanii nastaje najmroźniejsza od kilkudziesięciu lat zima. Ana Martí, obecnie reporterka popularnego tygodnika „El caso”, w którym relacjonowane są najbardziej przerażające wydarzenia z całego kraju, przybywa do zagubionej na końcu świata górskiej wioski, by napisać artykuł o obdarzonej stygmatami dziewczynce. Na miejscu dziennikarkę z zadowoleniem witają proboszcz i alkad. Obaj liczą na to, że prasa rozsławi „małą świętą” w całym kraju. Jednak większość mieszkańców wioski, w tym wpływowy bogacz don Julián, nie darzy przybywającej z miasta obcej osoby sympatią. Ana znajduje sojuszników jedynie w osobach miejscowego głupka Mauricia, inteligentnej, choć nieco dziwnej dziewczynce Eugenii oraz doświadczonej życiem właścicielki gospody, w której mieszka. Wkrótce jasne staje się, że sprawa małej stygmatyczki nie jest jedyną dziwną historią, jaka rozgrywa się w Las Torres… Dodatkowo padający nieustannie śnieg odcina wioskę od świata.

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl/

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/

Maromira | 2017-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2017

Tak się powinno pisać kryminały! Serio, jestem pod wrażeniem efektu pracy duetu pisarskiego dwóch europejskich autorek. W "Wielkim chłodzie" jest wszystko, czego mogłabym oczekiwać od kryminału/thrilleru.

Nie brakuje więc napięcia, które stopniowo się pojawia, ciągle rosnąc, nie opuszczając czytelnika nawet na chwilę. Może i Ana nie boi się cały czas, ale pewien dreszcz poczucia braku bezpieczeństwa towarzyszy jej przez cały pobyt w małej, zapomnianej przez świat, wioseczce. Nie brakuje sekretów - znaczących słów świadczących o głębszej historii, którą znają wszyscy, ale której nikt nie będzie opowiadał przyjezdnej dziennikarce. Nie brakuje niepokojących, zdziwaczałych postaci ani nieprzyjaznych spojrzeń. Nie brakuje poczucia izolacji, a efekt klaustrofobiczny tworzy się w miarę czytania, sprawiając, że czytelnikowi trudno nie poczuć się osaczonym. Nie brakuje w końcu ciekawej fabuły, która może, i biorąc wszystko pod uwagę, sama w sobie nie jest specjalnie odkrywcza, ale z całą...

Dombas | 2017-09-13

Mnie lektura nie zachwyciła. Opis z tyłu książki sięga do połowy objętości tekstu, ponieważ autorki dość długo budują tło pod wydarzenia w późniejszej części. Pod koniec akcja przyspiesza i faktycznie czyta się z przyjemnością. Na plus trzeba też zaliczyć stworzony klimat. Po przeczytaniu "Lśnienia" Kinga zacząłem szukać książek o klaustrofobicznej, zimowej atmosferze i dopiero "Wielki chłód" mogę pochwalić w tym konkretnym aspekcie. Mimo wszystko, brakuje uczucia suspensu, wyczekiwania na rozwój akcji czy jakichkolwiek emocji.

Jeśli ktoś podejdzie bez żadnych oczekiwań, to może mu się spodoba. Ja jednak nie wrócę do innych książek z cyklu o Anie Marti.

Lidka | 2017-12-11
Przeczytana: 22 grudnia 2017