Miecz przeznaczenia

Cykl: Wiedźmin Geralt z Rivii (tom 2)
3 103
4 602
3 720
2 970
Wiedźmin, opowiadania, fantasy, Geralt

Inne wydania

Wiedźmin nie jest rębajłą pokroju Conana. To mistrz miecza i fachowiec czarostwa strzegący moralnej i biologicznej równowagi w cudownym świecie fantasy. Z woli Sapkowskiego w ów świat pełen potworów i bujnych charakterów, skomplikowanych intryg i eksplodujących namiętności Geralt wnosi nasze problemy, mitologie i ówczesny punkt widzenia. Przewrotne i wzruszające opowieści, które są wprowadzeniem do kilkutomowej sagi.

książek: 2061
Gosia | 2014-10-27
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 26 października 2014

Nie jestem fanem fantastyki, ale Sapkowskiego w moim odczuciu należy znać. Nie czytać go to jakby negować istnienie jakiejkolwiek klasyki, a do tego tę czyta się wyjątkowo dobrze. Za mną już drugi tom sagi o Wiedźminie i muszę powiedzieć, że ten podobał mi się jeszcze bardziej niż pierwszy. Czytanie tej sagi to prawdziwa przygoda. Sapkowski wprowadza nas w wykreowany przez świat fantasy, jakbyśmy wchodzili do innej prawdziwej, istniejącej gdzieś za drzwiami rzeczywistości. Jest tu miejsce na słowiańskie wierzenia, magię, sceny walk z potworami i smokami, pojedynków z czarodziejami, obraz miast i grodów z karczmami przepełnionymi krasnoludami i innymi stworami człekopodobnymi, jest nawet wątek miłosny. Docenić trzeba rewelacyjne ujęcie świata przedstawionego z różnorodnością akcji, postaci i obrazów oraz świetnie oddany klimat. Do tego dochodzi humor i ciekawe postacie psychologicznie dopracowane w każdym szczególe. I chyba te właśnie dwa czynniki spowodowały, że ta część podobała...

„Miecz przeznaczenia ma dwa ostrza... Jednym jesteś ty.”

Z niedowierzaniem na twarzy zaczynałam czytać „Miecz przeznaczenia”. Legendy? Te które wysłuchiwaliśmy za małego? To wszystko? Wypychanie owiec, bazyliszek? Naprawdę?
Lecz spokojnie! Wystarczy kilka stron, a dowiecie się, że Gerlat też tam był i zmienił całe zakończenie!
Przy okazji spotkania z Yen, czyli jak zawsze – raz na wozie, raz po wozem.
Dużo walki, akcji, uczt, biesiad, potworów... i niespodzianek!
„Jestem twoim przeznaczeniem? Powiedz! Jestem twoim przeznaczeniem?”

„Ballad nie pisze się po to, by w nie wierzono, ale po to, by się nimi wzruszano.” – Dokładniej w tej samej wierze napisano Wiedźmina. Piękna historia. Kiedyś obiecałam tu fanom Wiedźmina, że też kiedyś do nich dołączę. Teraz jest kiedyś. Dziękuję.

Michał Nosorowski | 2013-08-01
Przeczytana: 03 sierpnia 2013

Genialna! Cóż za niesamowite uczucia towarzyszą podczas czytania tego dzieła! Miejscami jest mi cholernie szkoda Geralta. Kibicuje mu, pochłaniając każdy kolejny wyraz. Ta towarzysząca niepewność jak zakończy się dana część, potrafi doprowadzić mnie do skrajnego szaleństwa. Miejscami zdaje mi się, że czuję to co Geralt ("Geralt czuje"). Niesamowicie wciągające przygody, które nie pozwalają na oderwanie się od książki. Mam wrażenie, że jestem tam razem z nim, stojąc z boku obserwując całą przygodę.

Karol | 2015-05-17
Przeczytana: 17 maja 2015

Nie wiem dlaczego, ale zawsze traktowałem tę część sagi trochę po macoszemu. Wydawała mi się ona bardzo ogólnikowa, historie niby fajne, ale brakowało mi tego połączenia między nimi. W pierwszym tomie tym połączeniem był "głos rozsądku", tutaj niby można się uprzeć że punktem wspólnym jest wątek Geralta i Yen, ale brakuje mi czegoś mocniejszego. Pomimo tego jednak swoje zastosowanie znajduje tutaj zasada o której pisałem przy okazji poprzedniej części - "jeśli naprawdę interesuje nas bohater to będziemy mu towarzyszyć nawet w nieszczególnie interesujących okolicznościach" - Wiedźmin jest na tyle interesujący że nawet te mniej ciekawsze wątki czytam z zaciekawieniem. Nawet gdy historia nie wnosi wiele do całej fabuły, to i tak Geralt sprawia że nie można się oderwać od kartek. Jak zawsze świetne dialogi, wspaniałe opisy, kapitalny humor. Sapkowski nawet od niechcenia potrafi napisać świetną książkę.

desire | 2014-03-14
Na półkach: 2014r., Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 14 marca 2014

Arcydzieło!
Nie ma książki, która posiadałaby taki wspaniały klimat jak ta.
Czytając ją czułam, że wszystko jest na swoim miejscu, pochłaniałam każde słowo z zapartym tchem. Wszystkie wątki łączą się ze sobą w nierozerwalną część historii o Geralcie z Rivii. Każde zdanie od początku aż do końca ma swój osobny sens.

Mam wrażenie, że mogłabym czytać tę książkę tysiąc razy, zaczynając, na nowo, a i tak dalej by mnie intrygowała. Za każdym razem odkrywałabym większą część historii i coraz bardziej zżywałabym się z bohaterami. Każdy z nich jest inny, oryginalny, nikt nie jest czarno-biały, mają osobne historie, problemy tak bardzo podobne do tych, z którymi stykamy się na co dzień.

Tekst ubrany jest w nieprzeciętne, klimatyczne słownictwo. Fabuła książki razem z kunsztem literackim Sapkowskiego współgra fenomenalnie. Oprócz tego historia ta posiada pierwsze, drugie, trzecie, czwarte dno i mogłabym wymieniać w nieskończoność, jeszcze więcej. Tak samo mogłabym dalej wychwalać,...

anitus | 2016-07-24
Przeczytana: 23 lipca 2016

Cóż tu można rzec...GENIALNA!!! Stałam się wielką fanką Wiedźmina (kto by pomyślał :)). Audiobook w formie słuchowiska po prostu niesamowity. Gratuluję wszystkim aktorom biorącym w nim udział i oczywiście samemu wydawnictwu. Nie będę się rozpisywać, bo muszę lecieć słuchać kolejnej części.

MountainTobacco | 2014-02-19

Nie pamiętam już kim byłam zanim sięgnęłam po sagę Andrzeja Sapkowskiego i poznałam stworzonych przez niego charyzmatycznych bohaterów... Nawet największa szmira, która jest pod znakiem "Wiedźmina" zyska swoje grono fanów. Nic w tym dziwnego! W powieściach Andrzeja Sapkowskiego z jednej strony powracamy do słowiańskich źródeł napotykając oko w oko wodniki i diabły, z drugiej zaś wędrujemy po stworzonym przez autora świecie... Cykl Wiedźmiński cenię sobie bardzo wysoko ze względu na opisy, piękny język autora, tłum charakterystycznych postaci i akcję, która nie pozwala nam spać po nocach. Andrzej Sapkowski już na zawsze pozostanie w moim sercu, jako jeden z najlepszych polskich autorów fantastyki i wątpię abym była w tym odosobniona. Szczerze polecam!!!

Moja pierwsza książka Andrzeja Sapkowskiego. Długo polowałam na pierwszy tom o Wiedźminie, ale nie mogłam go zdobyć, więc zaczęłam od drugiego. Bardzo podoba mi się główna postać, bo jest bardzo złożona i dynamiczna, a więc intryguje i przyciąga uwagę. Nie brakuje tu przygód, fantastycznych stworzeń, pojedynków. Podoba mi się również, że autor wplata w fabułę wątki z polskich legend i tradycji. Opowiadania napisane również z humorem. Myślę, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Canis | 2013-10-12
Przeczytana: 09 października 2013

Druga część przygód Wiedźmina Geralta, znów zapisana w postaci opowiadań. Co tu wiele mówić, cała seria trzyma wysoki poziom. W jednych opowiadaniach jest nutka grozy, a inne są nawet bardzo wzruszające, chociaż nieraz można było się też ubawić.
Zdecydowanie najpiękniejsze opowiadania to "Trochę poświęcenia" i "Miecz przeznaczenia".

Alex Ritter | 2014-07-24
Na półkach: Ebooki, Przeczytane

Chyba wszyscy Polacy przynajmniej słyszeli o "Wiedźmie".
"Miecz przeznaczenia" jest pierwszą książką o Geralcie z Rivii, którą przeczytała, a drugą w serii. Wcześniej widziałam serial i grałam w pierwszą część "Wiedźmina".
Ta książka, to, po prostu arcydzieło. Gdy zacznie się czytać, ciężko jest się oderwać. Dla mnie oderwanie się od niej w trakcie czytanie, któregoś z opowiadań było, po prostu nie możliwe. Oczywiście, jestem żywym człowiek, więc chcąc nie chcąc przerywałam lekturę, ale po skończeniu jednego opowiadanie i przed kolejnym. Jednak coś ciągnęło mnie do niej...
To nie książka, lecz arcydzieło. Nie wszyscy pisarze potrafią tak pisać. Podobnie do czytanie ciągnęło mnie podczas lektury "Trylogii czarnego maga", ale nie było, to tak silne, jak teraz.
Czym wyróżnia się książka? Może ciętym i rubasznym językiem, a może świetnie stworzonym światem albo podwójny dnem...Nie przekonasz się, jeśli nie spróbujesz ;)