Historia literatury polskiej w rozmowach XX - XXI wieku

Wydawnictwo: W.A.B.
literatura polska
literatura faktu

Rozmowy-rzeki z pisarzami są chętnie czytane, stanowią też lektury szkolne i akademickie. Do popularności takich wywiadów przyczynił się prof. Stanisław Bereś, który od lat dokumentuje w nich rozwój polskiej literatury. Rozmówcami jego są w tej książce zarówno postacie "klasyków" współczesności (Kazimierz Brandys, Henryk Grynberg, Ryszard Kapuściński, Tadeusz Różewicz, Władysław Terlecki), jak i autorzy młodsi albo pozostający na uboczu (Jacek Baczak, Wilhelm Dichter, Manuela Gretkowska, Tomasz Jastrun, Zbigniew Kruszyński, Andrzej Stasiuk, Piotr Siemion, Christian Skrzyposzek, Olga Tokarczuk). Problemy literatury polskiej i fakty z jej dziejów poznajemy z bardzo osobistych wypowiedzi pisarzy, sprowokowanych dzięki rozległej wiedzy i temperamentowi rozmówcy.

źródło opisu: Nota wydawncy

Dome_chan | 2016-07-23

Mam mieszane uczucia do tej książki, ale to pewnie dlatego, że spodziewałam się czegoś zgoła innego.

Minusem tej pozycji jest to, że żeby w pełni ją zrozumieć, trzeba być dobrze obeznanym w temacie literatury polskiej. Liczyłam na to, że to książka dla osób z podstawową wiedzą, dzięki której można dowiedzieć się czegoś więcej. Owszem, można, ale po przeczytaniu zostałam z pytaniami, na które nie znałam odpowiedzi. Chociaż jeśliby kogoś za to winić, to osobę, która mi tę książkę pożyczyła, to ona wyrobiła mi takie a nie inne oczekiwania.

Co trzeba przyznać wywiady czyta się dobrze. Stanisław Bereś pokazał się tutaj jako dobry dziennikarz, był uprzejmy i zadawał dociekliwe pytania, czasem ciągnął za języki, ale bardzo w subtelny sposób.

Poza tym dzięki tej książce poznałam kilku ciekawych pisarzy oraz przekonałam się do tych, o których słyszałam, ale nie byłam przekonana ( np. Olga Tokarczuk). Na pewno sięgnę do ich tytułów.

Jeśli ktoś się interesuje polską literaturą, to...

Sylwina | 2014-02-03

Zadziwiające, ile można dowiedzieć się o pisarzach (i to tego, co wcale nie chcą pokazać) czytając tego rodzaju książkę. Zwłaszcza w zderzeniach z innymi, w lustrze ukrytej złośliwości rozmówcy wyłazi i bufonada, i małość, ujawniają się kompleksy... A czasem jest jakaś lekkość, poczucie humoru, dystans...

Izabella | 2016-01-15
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Według mnie książka jest wciągającą lekturą. Wywiady przeprowadzane w niej są przygotowane i rzetelnie opracowane. Stanisław Bereś dociera do każdego z pisarzy. Niekiedy prowokuje ich, innym razem sam daje się podejść by wyciągnąć więcej informacji... To niesamowita zabawa, w której my czytelnicy mamy zaszczyt uczestniczyć.

domi88 | 2014-07-11
Teodora Hajs | 2014-06-18