Zgłosuj na książki roku 2017

Niesytość pragnienia. W kręgu młodopolskiej liryki kobiet

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Niesytość pragnienia to ambitna i nowoczesna próba uporządkowania wiedzy o kobiecej stronie młodopolskiej poezji. Mateusz Skucha obrysowuje kontury tego intrygującego zjawiska, prezentuje wybitne bądź charakterystyczne poetki przełomu XIX i XX wieku, uważnie przygląda się wybranym utworom. Głównymi bohaterkami książki są Maria Komornicka, Zofia Trzeszczkowska, Maryla Wolska, Bronisława Ostrowska, Kazimiera Zawistowska, Franciszka Arnsztajnowa… Specyfikę ich twórczości i sposobu doświadczania świata stara się autor książki uchwycić, analizując między innymi problematykę cielesności, performatywności płci, kobiecego autotematyzmu, maskarady kobiecości i męskości, odzyskiwania kobiecej tradycji i genealogii, związku płci i rasy, kobiecego przeżywania wojny.
Książka Mateusza Skuchy konfrontuje historycznoliterackie widzenie twórczości młodopolskich poetek z lekturą inspirowaną przez krytykę feministyczną, genderową i queerową. Dzięki temu zabiegowi wzbogacony zostaje obraz prądów literackich epoki oraz dominujących w niej poetyk i tematów. Zarazem zaś młodopolska poezja kobiet pojawia się jako kontynuacja wcześniejszej i prefiguracja późniejszej walki o odzyskanie przez poetki własnego głosu.
prof. dr hab. Marian Stala

Jedną z największych zalet książki Mateusza Skuchy jest połączenie solidnego i – w najlepszym znaczeniu tego słowa – tradycyjnego warsztatu historyka literatury polskiej z nowoczesnym instrumentarium z dziedziny studiów nad twórczością kobiet. Poetki epoki Młodej Polski od dawna zasługiwały na takie ujęcie, w którym to, co dotychczas marginalizowane i nieoczywiste, zostałoby wydobyte na pierwszy plan.
prof. dr hab. Anna Czabanowska-Wróbel

Mateusz Skucha – urodził się w Krakowie w 1981 roku. Ukończył filologię polską oraz Gender Studies na Uniwersytecie Jagiellońskim, tu również uzyskał stopień doktora. Pracuje jako adiunkt w Katedrze Teorii Literatury Wydziału Polonistyki UJ. Jego zainteresowania badawcze obejmują literaturę XIX wieku oraz krytykę feministyczną, teorię gender i queer, a także studia nad męskościami. Jest autorem książki Ładni chłopcy i szalone. Męskość i kobiecość w późnym pisarstwie Józefa Ignacego Kraszewskiego (2014) oraz wielu artykułów, które publikował m.in. w „Pamiętniku Literackim”, „Tekstach Drugich”, „Ruchu Literackim”, „Wielogłosie”, „Wieku XIX” i w książkach zbiorowych. Mieszka w Krakowie.

źródło opisu: www.wuj.pl

źródło okładki: www.wuj.pl