Cały czas

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Droga z Gdańska do Warszawy, samochód osobowy. Występujący pod inicjałami A.Z. pisarz ?alfa i omega polskiej literatury w towarzystwie sławnej aktorki, za chwilę może zginąć pod kołami pędzącego z naprzeciwka tira.Czy gazety napiszą jutro o A.Z. jako wielkim pisarzu? podrywaczu? cwaniaku?Janusz Anderman, nie stroniąc od polskich absurdów, z właściwym sobie humorem opowiada niezwykłą biografię pozbawionego skrupułów karierowicza, a po trosze także naszą najnowszą historię.

Wojciech Gołębiewski | 2015-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2015

UWAGA!! Z okazji umieszczenia na LC 750 opinii, postanowiłem parę "odświeżyć", publikowanych w czasie, gdy nie miałem tylu znajomych i obserwujących, a dotyczących niewątpliwie wartościowych książek. Po „Achmatowej” Piwkowskiej czas na dwie książki Andermana.

„CAŁY CZAS” (wyd. 2006) przeczytałem jednym tchem, oderwać się nie mogłem, a w głowie mi szumiało i kipiało. Toż to atmosfera, w której JA żyłem, którą JA oddychałem. Książka nie tylko genialna, lecz przede wszystkim wiernie oddająca rzeczywistość w jakiej żyliśmy. Szczególnie wstrząsająca i dosadna jest scena pogrzebu ojca bohatera, prominentnego działacza „Solidarności”. Po płomiennych przemówieniach i kondolencjach ze strony tuzów „Solidarności”, podchodzą z wyrazami współczucia towarzysze z PZPR; tatuś bowiem był najlepszym „lektorem” w Komitecie Wojewódzkim Partii, czyli wybitnym, charyzmatycznym wykładowcą, świetnie indoktrynującym działaczy wyższego partyjnego szczebla i szkolącym „lektorów” POP-ów...

wiesia | 2013-09-27

„Utrzymywanie wokół siebie aury tajemniczości i odgrywanie roli człowieka skromnego daje więcej korzyści niż strat”.

A.Z. – bohater powieści Janusza Andermana „Cały czas" tak właśnie stara się kreować swój wizerunek. Z powodzeniem udaje pisarza, choć jego dokonania to jedynie czternaście wierszy tzw. poezji konkretnej. Potem podpisuje swoim nazwiskiem powieść zabraną sąsiadowi z sali szpitala psychiatrycznego. Jest spokojny, nikt się nie dowie, bo autor popełnił samobójstwo. „Co z tego” przynosi mu sławę i uznanie w kraju i za granicą, zwłaszcza że zostaje wydane w drugim obiegu. Żeby wzmocnić swoją pozycję pisarza uciskanego przez władze, A.Z. pisze na siebie donosy, bo „kto był atakowany z nazwiska, spotykał się z powszechnym szacunkiem”.

I tak A.Z. „prześlizguje się" przez lata siedemdziesiąte i osiemdziesiąte, by w 1989 roku zorientować się, że został sam. „Czekał na wizytę, na telefon, na list (…). Ale nie doczekał się żadnej wizyty, żadnego telefonu, nie przyszedł żaden...

Behemot | 2014-10-21

Zgrabne, zabawne, celne. Gdyby nie męczące publicystyczne zadęcie w końcówce książki dałbym 8* Tak czy siak - warto.

Rafał Gawlik | 2011-07-26

Książka zaczyna się tak: jest sobie jakiś tam ważny mądrala, który aktualnie jedzie pociągiem. Potem ku zdziwieniu wszystkich wybiega z przedziału i zaczyna się onanizować. Dalej nie będę opowiadał. Autor tej książki niech się idzie leczyć.

zouza | 2014-04-07

Jeden z najbardziej przereklamowanych polskich autorów plus pseudoambitne zadęcie. Nie, nie, nie.

puwwa | 2016-05-18
Przeczytana: maj 2016