Była raz Kultura. Rozmowy z Zofią Hertz

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej
8 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
9788322720202

Ze wstępu Czesława Miłosza: Zdumiewająca Zosia Hertz, główna, po Jerzym Giedroyciu, postać paryskiej Kultury, zdecydowała się coś powiedzieć o swoim życiu, które od dziesiątków lat stanowi część dziejów tej niezwykłej, historycznej już instytucji. Jej opowieść w tych rozmowach jest taka jak ona sama: trzeźwa, dokładna, trzymająca się faktów, wstrzemięźliwa w ujawnianu uczuć, ledwo tu i ówdzie pozwalająca sobie na przyprawę suchego humoru. [...] Działalność wydawnicza Jerzego Giedroycia od 1947 roku, kiedy założył on w Rzymie Kulturę , byłaby niemożliwa, gdyby nie pomoc osoby mocno przekonanej, że codzienna harówka w imię wytkniętego celu ma sens . Książkę wzbogacają liczne fotografie oraz blok korespondencji między Zofią Hertz a Jerzym Giedroyciem.

Marcin | 2014-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2014

Niebanalna rozmowa z Zofią Hertz nie tylko o paryskiej Kulturze, ale przede wszystkim o specyfice domu, w którym mieści się siedziba Instytutu Literackiego. Dom w Maisons Laffitte w czasach Jerzego Giedroycia był istnym miejscem spotkań, spotkań barwnych , interesujących a to za sprawą odwiedzających go gości.

Slarix | 2014-03-23
Przeczytana: 23 marca 2014