Bunt Rojstów

Wydawnictwo: Kontra

Ta książka nie jest po prostu wznowieniem przedwojennego tomu reportaży o tym samym tytule. Kilka tekstów z tamtego tomu stało się osnową dwóch utworów, napisanych czterdzieści lat później, z hakiem Ze wszystkich powracających na świecie najczęściej powracają: myśli. Może dlatego, że myśl nie ma w tym ani wyrachowania, ani celu. A ot, tak sobie, przy byle okazji, aby tylko powrócić. Jest na przykład jesień, liście żółkną. I nagle ni z tego, ni z owego myśl powraca do jakiejś tam byłej jesieni. Tak się złożyło raptem. Do zanotowanej kiedyś w mojej książce Bunt rojstów Bardzo dawno temu. Ani tej jesieni nikt pamiętać nie może, a i książki nie pamięta, bo i po co ona komu?

DawidPL | 2014-02-16

Nie jest to łatwa lektura do przebrnięcia. Przynajmniej dla mnie. Ten "hiperrealizm", tak charakterystyczny dla Mackiewicza bywa chwilami męczący. Nie mniej jest to dosyć istotne dzieło ze względu na pewne odmitologizowanie polskich Kresów. Tych Kresów sielskich, bogatych, pełnych uroczych dworków, gawęd i polowań. Rzeczywistość była nieco inna i choćby za to Mackiewicza warto czytać. Zawsze po stronie prawdy.

monika | 2014-03-20
Przeczytana: 20 marca 2014

świetne opwiadania-reportarze,
problematyka kresowa , przyponinająca wańkowicza reportarze z miedzywojnia,
zostawiena kresów na uboczu , w biedzie
brak tu dżwięcznego słowa Haupta , ale mimo to ciekawe opisy przyrody, jezior, Polski kresowej , ludności dolnej, ich problemów,
Polska troszę na uboczu , odrzucona,
ale jak miła,
i te jeziora , natura ,
\szkoda ,że tylko dwieście -parę stron,

archiwista_cyklista | 2015-07-24
Na półkach: 2015, Przeczytane, II RP
Przeczytana: 24 lipca 2015

Reportaże z północno wschodnich kresów II RP. Dużo biurokratycznej patologii znanej mi z życia w III RP. Autor chyba tęskni za caratem, ale jakoś nie wydaje mi się że wtedy było lepiej niż w II RP. Tak czy siak, szkoda, że tak ciężko tam się teraz dostać ale zawsze jest Mackiewicz, Piasecki, Ossendowski i Rąkowski...i rower, którym gdzieś te większe lub mniejsze kawałki centrum i wschodu RON czy wschodu monarchii KuK czy zachodu imperium Romanowów da się obczaić.

Radek Kozłowski | 2016-08-01
oniegow | 2016-07-31