The Short Victorious War
8371208138

Trzeci tom cyklu o przygodach Honor Harrington. Dwa lata po bitwie o Yeltsin bohaterka obejmuje dowództwo krążownika "HMS Nike", najsłynniejszej jednostki w całej Królewskiej Marynarce. Okręt ten zostaje wysłany do ważnego strategicznie systemu Hancock. Tymczasem władze targanej wewnętrznymi problemami Ludowej Republiki Haven postanawiają posłużyć się starym, sprawdzonym sposobem na...

Trzeci tom cyklu o przygodach Honor Harrington.

Dwa lata po bitwie o Yeltsin bohaterka obejmuje dowództwo krążownika "HMS Nike", najsłynniejszej jednostki w całej Królewskiej Marynarce. Okręt ten zostaje wysłany do ważnego strategicznie systemu Hancock. Tymczasem władze targanej wewnętrznymi problemami Ludowej Republiki Haven postanawiają posłużyć się starym, sprawdzonym sposobem na zmniejszenie niezadowolenia społecznego - prowokują wybuch lokalnego konfliktu zbrojnego, czyli "krótkiej, zwycięskiej wojenki". Kolejny raz okazuje się jednak, że nawet najdoskonalsze plany nie wytrzymują konfrontacji z rzeczywistością, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z waleczną, zakochaną i gotową na wszystko kobietą...

źródło opisu: [Dom Wydawniczy Rebis, 2001]

IThorne | 2017-04-25
Przeczytana: 24 kwietnia 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

No i nastal czas wojny rmn z Haven. Ksiazka dobra, choc akcja ciagle sie wolno, bardzo wolno. Ale i tak dobrze sie czyta.

Marcus | 2016-05-02

Trzeci tom cyklu o Honor Harrington. Dla niewtajemniczonych: czytaj kolejno od pierwszej części; książka to military space opera.

Autor trzyma poziom pierwszych dwóch tomów.

Przez pierwszą połowę powieści D. Weber opisuje polityczno-taktyczne podchody wrogich mocarstw. Dużo jest tu politycznych narad i dyskusji oficerów. Autor pisze "szeroko": rozlegle kreśli motywy bohaterów i szczegółowo tłumaczy ich postępowanie. Opowiada o obu mocarstwach. Dowiadujemy się jakie są warunki bytowe na planetach i jak władza układa sobie relacje z obywatelami. Aluzja do realnego świata jest oczywista. Heaven to komunistyczne ZSRR a królestwo to Wielka Brytania.

Druga połowa książki to już bitwy w kosmosie w czym D. Weber jest mistrzem. Wątki polityczne też opisuje bardzo sprawnie, ale potyczki pomiędzy statkami są po prostu imponujące. Niestety trochę wyglądało to tak jakby o polityce za bardzo się rozpisał i obawiając się przekroczenia limitu znaków w tekście jednej bitwy nie opisał w detalach,...

miragpl | 2016-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2016

Rewelacyjna seria. Mimo ze z czasem traci trochę na dynamice - duzo opisów które za wiele nie wnoszą (w koncu jak przeczytalo sie juz kilka tomow uniwersum jest juz znane).

Ciekawie przestawione procesy polityczne oraz realistycznie i spojnie opisane bitwy w kosmosie.

Nożu | 2015-06-08
Przeczytana: 05 czerwca 2015

Kolejna - trzecia już część cyklu. Połknięta w 3 podejścia - 3 nocki w pracy. Trzyma poziom poprzedników. Sceny walk okrętów byłyby świetnym przedstawieniem wizualnym w kinie (o ile, co mało prawdopodobne, książka doczeka się ekranizacji).

Maciej Oprysiak | 2012-02-29
Przeczytana: 28 lutego 2012

Kolejna dobra część, plus Honor & facet - ciekawe połączenie :)

Jellycrusher | 2018-08-02
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Po wprowadzeniu w świat HH w poprzednich tomach cyklu, obraz prezentowany przez autora jest kreślony coraz szerzej, a sposób prowadzenia narracji staje się coraz bardziej wyrafinowany. W "Wojence" mamy pierwszą okazję bliższego zapoznania się z Republiką Haven. Wobec oczywistych liberalnych i monarchicznych sympatii autora trudno się dziwić, że kraj ten ma służyć za przestrogę do jakiej degeneracji prowadzi polityka państwa opiekuńczego. Trochę szkoda jednak, że autor pomija wcale niemałe wady liberalizmu gospodarczego, lecz może faktycznie nie są one tak widoczne, gdy liberalny system jest w stanie pobierać dodatkowe zasoby z zewnątrz (tak jak działo się w przeszłości na Ziemi). Autor zlitował się też nad bohaterką (i czytelnikami) i zapewnił jej w końcu jakieś życie seksualne. Jego całkowity brak u niezależnej, odważnej i przebojowej kobiety był bowiem mało prawdopodobny, a pokrętne tłumaczenia autora nie ratowały sytuacji. Musiałyby zresztą mieć negatywny wpływ na psychikę,...

Rudyy | 2012-12-14
Przeczytana: 13 grudnia 2012

Tym razem trochę słabiej niż w poprzednich częściach. Weber w dalszym ciągu świetnie opowiada historię, stopniowo budując napięcie, często przeskakując z narracją w inne miejsca i skupiając się na innych postaciach. Szczególnie dobrze wychodzi to w scenach batalistycznych, gdzie często jesteśmy "przerzucani" pomiędzy załogami walczących ze sobą okrętów. Także wszystkie mocne strony serii, znane z poprzednich części, są tutaj kontynuowane, ale...

...Honor w dalszym ciągu jest chodzącym ideałem i nawet jej przeciwnicy w swoich rozważaniach doceniają jej umiejętności i charakter;

..brakuje mi trochę głębszego rozrysowania charakterów postaci, widać pewne szablony, ale to chyba tego typu książka;

..tym razem Weber fabularnie nie zaskoczył, łatwo było przewidzieć co się dalej wydarzy i jak to się wszystko skończy.

Mimo mankamentów, nadal uważam, że jest to świetna seria i zamierzam kontynuować jej czytanie.

cyunczykg | 2016-11-07

Klasyka space opery. Konflikt Republiki Królestwem nabiera rozmachu co jest okazją do przedstawienia walki nie tylko na poziomie pojedynczych okrętów, ale także strategii walki całych flot o rozbudowane przestrzennie systemy. Dodatkowo mamy jeszcze bardzo ciekawe wątki polityczne, a nawet wątek romantyczny. Fabuła jest na tyle rozbudowana, że szkoda, że Weber nie rozwinął bardziej niektórych wątków i nie zamknął całości w dwóch tomach.

jaguśka | 2011-06-30
Przeczytana: 29 czerwca 2011

Szersze spektrum działania pani kapitan i ożywienie jej życia prywatnego (które ją nieco uczłowiecza) w połączeniu z wartką akcją dają niezłą pozycję do szybkiego "połknięcia".
W wydawnictwie natomiast nie spisał się korektor, bo w książce aż roi się od literówek i błędów.

Krysia | 2013-01-23
Przeczytana: 22 stycznia 2013

Czytało się trochę lepiej niż drugi tom, ale na razie nadal moim faworytem pozostaje tom pierwszy. Tutaj wraca Honor, która ma jakieś pomysły. Wątek miłosny słabo mi pasuje, ale niech już będzie...
Do tego za dużo nowych osób co i rusz - można się w tym naprawdę pogubić.