Dziennik

Tłumaczenie: Alicja Oczko
Wydawnictwo: Znak
Het Achterhuis
frania007

II wojna światowa. Zwykłe mieszkanie w centrum Amsterdamu nagle staje się schronieniem, więzieniem i całym światem dla żydowskiej nastolatki Anne, jej rodziny i znajomych. Przez ponad dwa lata, w ciągłym strachu przed wykryciem, próbują oni normalnie żyć, łagodzić codzienne konflikty, doceniać małe radości. Największą tajemnicą Anne jest zmyślona przyjaciółka Kitty, której opowiada o...

Największą tajemnicą Anne jest zmyślona przyjaciółka Kitty, której opowiada o wszystkim, co dzieje się w kryjówce: przerażeniu, plotkach, kłótniach, pierwszej miłości. Sekretne listy do Kitty układają się w przejmujący dziennik dziecka, obdarzonego niezwykłym zmysłem obserwacji i dojrzałością.
Ostatni zapisek powstał 1 sierpnia 1944 roku – na trzy dni przed aresztowaniem i wywiezieniem do obozu koncentracyjnego wszystkich mieszkańców kryjówki.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,2638,Dziennik

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,2638,Dziennik

Joanna | 2017-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2017

Spodziewalam się czegoś innego. Lubię poczytać o losach ludzi podczas II wojny światowej. I po prostu im współczuć. Tutaj tego nie znalazlam. I nie chodzi o to, że pisze to dziewczynka 13-letnia.

Wokół '' Dziennika '' Anne Frank narosło całkiem sporo kontrowersji . Jedni są pełni podziwu dla nastolatki która '' miała wielki talent '' , piszą wręcz że jej dziennik to jedno z lepszych i bardzo prawdziwych dokumentów Holokaustu . Inni twierdzą że pamiętnik - dziennik prezentowany czytelnikom , tak naprawdę nigdy nie istniał . Takie echa zaczęły się pojawiać , kiedy w biznes majątkowych praw autorskich dołączył się ojciec Anny . Jedyny członek rodziny który przeżył aresztowanie i obóz . Podobno Otto Frank najpierw twierdził że jego córka pisała ten dziennik sama , potem że jednak nie sama , że '' Po niemal 68 latach od pierwszego wydania Dziennika na okładce oprócz Anne Frank pojawi się jej ojciec – Otto Fran '' jako współautor . Cóż , nie wiem jak było naprawdę i raczej już się nie dowiem , zwłaszcza że i ojciec Amnne już nie żyje . Zmarł 19 sierpnia 1980 roku na raka płuc . Nie wiem jak było , ale wiem że tradycyjnie '' Jak nie wiadomo o co chodzi , to zawsze chodzi o...

Ewa Skowronek | 2017-03-29
Przeczytana: czerwiec 2014

Przeczytałam Dziennik Anne Frank. Bardzo to wzruszająca i emocjonalna lektura.
Po pierwsze to dziennik. Dziennik pisany przez dziecko. Jego autorka spisywała w nim swoje najgłębsze uczucia, myśli, pragnienia. Pisała o swych obawach, lękach, zakochaniu. Wiele radości czerpała z nauki, książek: "Zwykli ludzie nie wiedzą, ile dla kogoś zamkniętego znaczą książki" (11 lipca 1943). Starała się cieszyć tym, co ma, tym że jest wolna i jest z rodziną: "Nie jestem bogata, nie mam pieniędzy ani dóbr ziemskich, nie jestem ładna, nie jestem inteligentna, nie jestem mądra, ale jestem i będę szczęśliwa! Mam szczęśliwą naturę, kocham ludzi, nie jestem podejrzliwa i chcę widzieć ich wszystkich razem ze mną szczęśliwych" (25 marca 1944).

Jednocześnie była świadoma tego, że przez wojnę wiele ludzi cierpi, ginie: Jak nam tu dobrze, jak dobrze i spokojnie. Nie musielibyśmy się w ogóle przejmować tą całą nędzą,...

Pani Akne | 2017-08-09
Przeczytana: 07 sierpnia 2017

Tym, co uderza w czytaniu tego dziennika jest dysonans pomiędzy dojrzałą stroną osobowości nastolatki, a jej naiwno-dziecięcym poglądem. I właśnie ta dojrzałość była tym, co mnie szczególnie uderzyło. Relacjonowanie jej miłostek mniej. Natomiast życie tak osobowościowo odmiennej zbieraniny ukrywających się Żydów na ukrytym metrażu okazało się fascynujące.
I tylko Anny żal...

Alicja | 2017-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2017

Będąc w Amsterdamie, przeglądając przewodnik, trafiłam na informację o Muzeum Anne Frank. Krótka informacja z przewodnika, spowodowała moją ciekawość - kim jest Anne Frank?! Po powrocie do domu pierwsze co zrobiłam to pojechałam kupić książkę "Dziennik" Anne Frank.

W swoim dzienniku Anne opisuje swoje losy, przemyślenia, uczucia, lęki. Dziennik jest jej najlepszym przyjacielem i wsparciem w tak trudnych czasach. Anne opisuje też swoich współmieszkańców (współ-ukrywających się), ludzi którzy im pomagali i wszystko co tylko działo się w jej otoczeniu. Czytając strona po stronie, czytający staje się Kitty - najlepszą przyjaciółką autorki, jej powiernikiem, wsparciem i chwilą dla siebie.

Dziennik jest innym, ale nie mniej przejmującym obrazem II wojny światowej. Jest to obraz tamtych czasów widziany oczami młodej dziewczyny, a tak naprawdę jeszcze dziecka. Świadectwem zła jakie się wydarzyło, ale też obrazem nadziei i marzeń o przyszłości.

Słychać różne kontrowersje, kto jest tak...

Zajawka | 2017-09-24

Pełna recenzja: https://taknamarginesie.wordpress.com/2017/09/03/4-sierpnia-anna-frank-dziennik/

Bardzo trudno było mi czytać tę książkę. Owszem, jest przepełniona dziecięcą nadzieją na świat „po wojnie”, gdzie Żydzi nie będą prześladowani. Radością ze zwycięstwa. Pragnieniem zakochania się i zrobienia kariery. Tak, jest tu też strach: Ania ma bardzo zdecydowany charakter, więc zakopuje ten strach i wrażliwość pid maską nieposłusznej, trudnej dziewczynki. Jednak nie mogłam nie marszczyć czoła nad kolejnymi akapitami: mieli oddzielne pokoje?! Mieli co jeść?! Zamawiali korespondencyjne kursy łaciny?! Nie mogłam tego zrozumieć i się z tym oswoić, było to dla mnie tak nienaturalne, że tylko powtarzałam za Musią: dobrze, że nie jesteście w Polsce.

Roxana Kruszewska | 2017-09-08
Przeczytana: 08 września 2017

Niestety zupelnie nie rozumie fenomenu tej ksiazki. Jak dla mnie glowna bohaterka byla osoba bardzo prozna . Skad ta nienawisc do matki w tak mlodej osobie? Najwazniejsze bylo dla niej tylko to co ona czuje. 5 lat temu odwiedzilam w Amsterdami dom opisany w ksiazce. Tej samej magii w ksiazce nie poczulam....przykre ze Anna niemalze wszystkich postawila w tak zlym swietle.

pamcia686 | 2017-08-13

Naprawdę polubiłam Anne. Wielka szkoda, że ta pełna życia i ciekawości świata dziewczyna nie miała szansy wszystkiego poznać... Czułam przerażenie i pustkę, gdy tak nagle dziennik się skończył.

SuzieQ | 2017-11-18
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 18 listopada 2017

Tak naprawdę bardzo trudno ocenić mi tę książkę. Z jednej strony mamy różne rozterki nastoletniej dziewczyny, jej utożsamianie się z seksualnością w czasie okresu dojrzewania, pierwszą miłość, kłótnie z rodziną. Tak naprawdę za wiele się nie dzieje, ale czego spodziewać się po nastolatce? Kto z nas taki nie był?
Z drugiej strony, cała akcja dzieje się podczas II wojny światowej. Ciągle ukrywanie się, strach przed złem tego świata. Najsmutniejsze jest to, że dziennik się urywa, a my doskonale zdajemy sobie sprawę, że Annę porwano i wywieziono do obozu. Myślę, że warto ową książkę przeczytać i poznać młodą Annę. Wysłuchać co czuła, czego pragnęła. Nie wiadomo czy Kitty istniała, czy nie. Może obecnie to my jesteśmy Kitty? Do nas się zwraca? W XXI wieku można tak interpretować.
Ten dziennik pokazuje nam, że Anna była taką samą dziewczyną jak współczesne nastolatki. Tylko panna Frank miała pecha, że urodziła się w tak okropnych czasach. A miała tyle marzeń...

Lucyjuicy | 2017-10-05
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 01 października 2017

Wymęczone. Może dlatego,że po przeczytaniu kilkudziesięciu pisanych świadectw z gett i obozów,które naprawdę dotykały najgłębszych strun duszy historia Anny wydaje się być miałka.Lepsza jest "Pusta woda" Żywulskiej.

Sport 2