Dziennik

Tłumaczenie: Alicja Oczko
Wydawnictwo: Znak
Het Achterhuis
frania007

II wojna światowa. Zwykłe mieszkanie w centrum Amsterdamu nagle staje się schronieniem, więzieniem i całym światem dla żydowskiej nastolatki Anne, jej rodziny i znajomych. Przez ponad dwa lata, w ciągłym strachu przed wykryciem, próbują oni normalnie żyć, łagodzić codzienne konflikty, doceniać małe radości. Największą tajemnicą Anne jest zmyślona przyjaciółka Kitty, której opowiada o...

Największą tajemnicą Anne jest zmyślona przyjaciółka Kitty, której opowiada o wszystkim, co dzieje się w kryjówce: przerażeniu, plotkach, kłótniach, pierwszej miłości. Sekretne listy do Kitty układają się w przejmujący dziennik dziecka, obdarzonego niezwykłym zmysłem obserwacji i dojrzałością.
Ostatni zapisek powstał 1 sierpnia 1944 roku – na trzy dni przed aresztowaniem i wywiezieniem do obozu koncentracyjnego wszystkich mieszkańców kryjówki.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,2638,Dziennik

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,2638,Dziennik

KATOCHh | 2018-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2018

Wzruszająca historia opisujące trudne czasy. Ciężko sobie wyobrazić przez co przechodzili ukrywający się ludzie- książka przybliża nas do zrozumienia.

iwonaiwona | 2018-02-01
Przeczytana: 30 stycznia 2018

Nie jest to jakaś wybitna literatura, ale nie o to chodziło ojcu Anny, gdy zdecydował się na jej publikację. To pamiętnik nastolatki, gdy byłam w wieku Anny także pisałam pamiętnik i znalazłam swoje myśli na wielu stronach Dziennika. Przyznaję, że męczyłam się czytając te zapiski, ale za każdym razem gdy męczyła mnie ich naiwność, to przypominałam sobie, że to myśli nastolatki, której nie dano szansy dorosnąć. Książka ta powinna być lekturą obowiązkową dla dzieci w wieku Anny.

Agi | 2018-01-27
Przeczytana: 26 stycznia 2018

Dziennik przedstawia codzienne życie rodziny i wspołlokatorow jakie prowadzili w ukryciu.W przeciwieństwie do innych wydawnictw o tej tematyce tu nie ma grozy tamtych czasów.Rodzina Frank przebywa raczej w komfortowych warunkach, mają ciepło, jedzenie, czytają gazety literaturę.Jedyne co mnie przeraża w tej książce to nienawiść do matki, ktora skłonna była jeszcze bic po twarzy.I ze rodzice powinni czuc wobec niej respekt, a takze, ze jest samodzielna da sobie rade bez nich.Gdyby tak bylo raczej nie przebywalaby w ukryciu.W sytuacji, w której sie znajdowali raczej powinni sie wspierać, martwić się aby wszyscy przeżyli wojnę, a Anna robi coś przeciwnego.Chyba nie zdawała sobie sprawy jaka jest rzeczywistosc na zewnątrz i co może i niestety ich spotkało.Mam nadzieję, ze gdy znalazli sie w obozie zaczela żałować swego postępowania wobec mamy, która straciła.

Shirohana | 2017-12-17
Przeczytana: 01 czerwca 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

*NOTATKA PRYWATNA*
Fajnie było wniknąć w umysł podlotka sprzed 50 lat. W tej kwestii, porównując z obecnymi podlotkami, chyba się za wiele nie zmieniło;) W kilku miejscach widać poczucie humoru Anne, w innych, że potrafiła być też wredna. Ukazane sa również konflikty dziecko-rodzina (z matką i z siostrą). Widać pewną różnicę pomiędzy Anne rozpoczynającą Dziennik a Anne z końcowych wpisów (więcej dojrzałości).
Po usłyszeniu opinii typu ,,wspaniale się czyta; geniusz" spodziewałam się książki bardziej w typie powieści o dramatycznych zwrotach akcji. Jednak należy pamiętać, że jest to po prostu dziennik. Dziennik opisujący nudne, powtarzalne codzienne czynności rodziny żyjącej w ukryciu, w warunkach całkiem niezłych.
Pewne fragmenty czyta sie szybko, przez inne brnie mozolnie.
Na podstawie tej historii można by zrobić naprawdę świetny film.

SuzieQ | 2017-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2017

Tak naprawdę bardzo trudno ocenić mi tę książkę. Z jednej strony mamy różne rozterki nastoletniej dziewczyny, jej utożsamianie się z seksualnością w czasie okresu dojrzewania, pierwszą miłość, kłótnie z rodziną. Tak naprawdę za wiele się nie dzieje, ale czego spodziewać się po nastolatce? Kto z nas taki nie był?
Z drugiej strony, cała akcja dzieje się podczas II wojny światowej. Ciągle ukrywanie się, strach przed złem tego świata. Najsmutniejsze jest to, że dziennik się urywa, a my doskonale zdajemy sobie sprawę, że Annę porwano i wywieziono do obozu. Myślę, że warto ową książkę przeczytać i poznać młodą Annę. Wysłuchać co czuła, czego pragnęła. Nie wiadomo czy Kitty istniała, czy nie. Może obecnie to my jesteśmy Kitty? Do nas się zwraca? W XXI wieku można tak interpretować.
Ten dziennik pokazuje nam, że Anna była taką samą dziewczyną jak współczesne nastolatki. Tylko panna Frank miała pecha, że urodziła się w tak okropnych czasach. A miała tyle marzeń...

Joanna | 2017-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2017

Spodziewalam się czegoś innego. Lubię poczytać o losach ludzi podczas II wojny światowej. I po prostu im współczuć. Tutaj tego nie znalazlam. I nie chodzi o to, że pisze to dziewczynka 13-letnia.

Lucyjuicy | 2017-10-05
Przeczytana: 01 października 2017

Wymęczone. Może dlatego,że po przeczytaniu kilkudziesięciu pisanych świadectw z gett i obozów,które naprawdę dotykały najgłębszych strun duszy historia Anny wydaje się być miałka.Lepsza jest "Pusta woda" Żywulskiej.

Zajawka | 2017-09-24

Pełna recenzja: https://taknamarginesie.wordpress.com/2017/09/03/4-sierpnia-anna-frank-dziennik/

Bardzo trudno było mi czytać tę książkę. Owszem, jest przepełniona dziecięcą nadzieją na świat „po wojnie”, gdzie Żydzi nie będą prześladowani. Radością ze zwycięstwa. Pragnieniem zakochania się i zrobienia kariery. Tak, jest tu też strach: Ania ma bardzo zdecydowany charakter, więc zakopuje ten strach i wrażliwość pid maską nieposłusznej, trudnej dziewczynki. Jednak nie mogłam nie marszczyć czoła nad kolejnymi akapitami: mieli oddzielne pokoje?! Mieli co jeść?! Zamawiali korespondencyjne kursy łaciny?! Nie mogłam tego zrozumieć i się z tym oswoić, było to dla mnie tak nienaturalne, że tylko powtarzałam za Musią: dobrze, że nie jesteście w Polsce.

Roxana Kruszewska | 2017-09-08
Przeczytana: 08 września 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Niestety zupelnie nie rozumie fenomenu tej ksiazki. Jak dla mnie glowna bohaterka byla osoba bardzo prozna . Skad ta nienawisc do matki w tak mlodej osobie? Najwazniejsze bylo dla niej tylko to co ona czuje. 5 lat temu odwiedzilam w Amsterdami dom opisany w ksiazce. Tej samej magii w ksiazce nie poczulam....przykre ze Anna niemalze wszystkich postawila w tak zlym swietle.

pamcia686 | 2017-08-13

Naprawdę polubiłam Anne. Wielka szkoda, że ta pełna życia i ciekawości świata dziewczyna nie miała szansy wszystkiego poznać... Czułam przerażenie i pustkę, gdy tak nagle dziennik się skończył.