Zgoda na zabijanie

Okładka książki Zgoda na zabijanie Vince Flynn
Okładka książki Zgoda na zabijanie
Vince Flynn Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Mitch Rapp (tom 8) Seria: Mocna sensacja w dobrej cenie kryminał, sensacja, thriller
Mitch Rapp (tom 8)
Mocna sensacja w dobrej cenie
Consent to Kill
W.A.B.
2015-12-07
2015-12-07
Zbigniew A. Królicki

Okładka książki Code Red Vince Flynn, Kyle Mills
Code Red Vince Flynn, Kyle M...
Okładka książki Lethal agent Vince Flynn, Kyle Mills
Lethal agent Vince Flynn, Kyle M...

Ta część przygód Mitcha Rappa jest chyba najlepsza z dotychczasowych . Dla mnie rewelacja . Kompletna powieść sensacyjna , pełna zwrotów akcji , brutalna gdy trzeba , ale bez przesady . Mitch staje do walki z Saudami , fałszywymi , okrutnymi niby sojusznikami . Powieść świetnie ukazuje fałsz świata arabskiego . Powoli zbliżamy się do końca przygód tego bohatera ( przynajmniej z polskimi wydaniami ) Gorąco polecam cykl , a zwłaszcza ten tom .

Najlepsza książka political fiction jaką dane mi było czytać. Polecam. Nikt napewno się nie zawiedzie.

Kocham całą serię o Mitchu Rappie, to mój ulubiony bohater książek sensacyjnych. Świetnie napisana książka.

Od czasu do czasu lubię przeczytać coś mniej wymagającego i wyrafinowanego. Odkąd sięgam pamięcią, interesowałam się wywiadem, kontrwywiadem, postawiłam więc na sensację. I książka Zgoda na zabijanie do takich się zalicza. Jak dotąd, nie znałam twórczości tego amerykańskiego pisarza. W zamieszczonej notce biograficznej, przeczytamy, że Vince Flynn (1966-2013) należał do autorów popularnych thrillerów politycznych. W 1999 roku ukazało się Przejęcie władzy, w którym po raz pierwszy spotykamy agenta CIA i głównego bohatera.

Fabuła jest całkiem niezła, a akcja rozbudowana. Wprawdzie styl autora nie zachwyca, uwiera knajacki język. Ale do samego wątku nie mam większych zastrzeżeń. Wydarzenia rozgrywają się w zawrotnym tempie, pojawiają się niespodziewane okoliczności, włącznie z ingerencją służb w działania Rappa.

Czy i w jaki sposób nasz bohater poradzi sobie z dramatem, który go spotkał? Co zrobi? Do czego się posunie?

Zgoda na zabijanie nie jest to może literatura wysokich lotów, ale za to całkiem przyjemne czytadełko na długie, zimowe wieczory.

Kolejna świetna książka o Mitchu Rappie. Troszkę za szybkie zakończenie...

Kolejna świetna książka o Mitchu Rappie. Troszkę za szybkie zakończenie...

Amerykański produkcyjniak. Superagent Mitch Rapp, wypróbowany w walce z islamskimi terrorystami sam staje się dla nich celem. Lecz takiego zawodowca nie jest łatwo usunąć.

Prosty, wręcz prostacki język i bezbarwny styl nie czynią tej powieści literackim smakołykiem, ale napięta akcja toczy się w zabójczym tempie i pozwala szybko przejść przez dość obszerny tom. Tylko dzięki temu daję aż 5 gwiazdek. Lektura na czasie.

Jedna z niewielu powieści sensacyjnych, która od samego początku chwyciła mnie za serce. Antyterroryści, płatni zabójcy, gierki polityczne, służby specjalne, potyczki religijne oraz wątki romansu nieszczególnie leżą w moich upodobaniach książkowych. Jednak te wszystkie elementy połączone w całość w powieści V. Flynn'a urzekły mnie już na wstępie. Dobrze rozegrana fabuła, dobór postaci oraz ich charakterystyka, opisy miejsc oraz skrupulatność przyczyniły się do stworzenia spójnej historii, która z każdą kolejną stroną wciąga coraz bardziej. Mnie pochłonęła do tego stopnia, że potrafiłam spędzić kilka bezsennych nocy nad rozważaniami dotyczącymi toku myślenia Mitch'a Rapp'a, a co za tym idzie podniesienia i tak ciężkich już powiek, aby przeczytać kolejnych kilka rozdziałów i zaspokoić swoją ciekawość.
Autor w interesujący i nietypowy sposób wplata życie osobiste bohaterów w dynamiczną fabułę powieści tak, że w pewnym momencie ze zniecierpliwieniem czeka się na dalszy rozwój ich losów. Mogę nawet pokusić się o stwierdzenie, iż z czasem zaczęłam wręcz na przemian wchodzić w skórę Anny i Mitcha i zastanawiać się, co ja zrobiłabym na ich miejscu w danych sytuacjach, aż przy ostatnich kartkach doszłam do wniosku, że postąpiłabym tak samo jak ci pełni sprzeczności bohaterowie. Być może dlatego też gdy kończyłam czytać powieść uroniłam łzę i wpadłam w pewnego typu nostalgię.

Dobra powieść sensacyjna."Zgoda na zabijanie" to historia agenta CIA, który wpada w prawdziwe tarapaty: nie dość, że jego żona jest w ciąży, a nowy dyrektor to irytujący typ, to jeszcze saudyjski miliarder zatrudnia płatnych zabójców, którzy mają go zlikwidować.Polecam

Mszcząc się za śmierć syna, który przygotowywał atak nuklearny na Amerykę. bogaty i wpływowy Saud wydał zlecenie na zabicie Mitcha Rappa, superagenta CIA. Opis mechanizmu przygotowania zamachu na Rappa i później wymierzania sprawiedliwości wszystkim, którzy w tę intrygę byli zaangażowani stanowi treść powieści. Przyznaję, że do tak zarysowanej fabuły podchodziłam przez pierwsze strony książki ze zniecierpliwieniem, żeby nie powiedzieć dosadniej. Zamiast opisywać dokonania agenta, autor czyni z niego kolejny raz zwierzynę łowną, w czym zresztą specjalizują się także inni twórcy powieściowych superszpiegów, moim zdaniem, tak naprawdę ośmieszając cały gatunek współczesnych szpiegowskich sensacji. Okazało się jednak, że w Zgodzie na zabijanie udało się Flynnowi powiedzieć kilka ciekawych rzeczy np. o stosunkach amerykańsko-saudyjskich oraz że sylwetki drugo- i trzecioplanowych bohaterów nieco odbiegają od łatwych czarno-białych schematów.

Zgoda na zabijanie jest ósmą pozycją w cyklu z Mitchem Rappem, wliczając w to dwa tomy tzw. prequela, czyli opisu losów bohatera zanim stał się supertajnym superszpiegiem. Jest jedną z trzech książek przetłumaczonych na polski, które przeczytałam. A ponieważ w odróżnieniu od dwóch pozostałych ta wydaje mi się naprawdę ciekawa i dobrze skonstruowana, na pewno do autora wrócę w oryginale. Do autora i/lub do jego następców. Vince Flynn umarł w wieku 47 lat trzy lata temu. Podobnie jednak jak w przypadku Roberta Ludluma czy Toma Clancy jego bohater żyje nadal. Za kilka miesięcy ma się ukazać kolejny tom z Mitchem Rappem. Autor: Kyle Mills

• Kryminał
  • Thriller/sensacja/kryminał