Chleb płaczu

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Vocatio

Hanna Muller jest Niemką z pochodzenia, lecz Polką z wyboru. Jej rodzice, zachowując pozory lojalności wobec władzy niemieckiego okupanta, wyciągają swych polskich sąsiadów z rąk gestapo. Tadeusz Piekarz, młody inżynier z łodzi, pracuje przymusowo w firmie Johanna Mullera, opracowując projekty dla armii Hitlera. Miłość, która pojawiła się między Polakiem a córką niemieckiego pracodawcy, zmieniła całkowicie jego życie. Jacek Duch jest alianckim szpiegiem, działającym w głębokim utajeniu w okupowanej Polsce. Aby wywiązać się z powierzonego zadania, jest gotowy współpracować z każdym, kto ma władzę w swoim ręku. Na liście jego mocodawców jest armia amerykańska, AK i Rosjanie. To główni bohaterowie barwnej i dramatycznej powieści, której akcja toczy się podczas drugiej wojny światowej w Krakowie, czeskim Kuroniu, łagrach Rosji oraz Gdańsku.

allison | 2011-09-05
Przeczytana: 05 września 2011

Książka bardzo wzruszająca, tym bardziej, że zainspirowana autentycznymi przeżyciami ludzi, których pisarka poznała osobiście.

Przeczytałam powieść jednym tchem, ale momentami treść wydawała mi się nieco naiwna, np. gdy autorka podawała bardzo oczywiste informacje na temat sytuacji Polski pod niemiecką i sowiecką okupacją. Pewnie trzeba podejść do tego z dystansem i uwzględnić fakt, że A. de Graaf jest Holenderką:). Nieco raził mnie też religijny dydaktyzm, ale nie popsuło mi to przyjemności czytania.

Magota | 2011-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2011

Do pewnego momentu książka bardzo mi się podobała. Ciekawa fabuła, wciągający styl pisania, a do tego spory kawałek polskiej historii opisany w sposób ciekawy i przejmujący. Wszystko byłoby dobrze, gdyby zostało tak do końca, jednak nie wiedzieć czemu autorka pod sam koniec wprowadziła patos i sformułowania rodem prosto z harlequina, co w połączeniu z pewnym wątkiem (nie chcę zdradzić zbyt wiele, wię celowo nie opisuję detali) sprawiło, iż miało się ochotę rzucić książkę w kąt i to 10 stron przed końcem. Mnie osobiście książka ta rozczarowała, choć nie wątpię, że ma ona grono swoich zwolenników - w gruncie rzeczy czytało się ją dość przyjemnie.

Lucyjuicy | 2012-11-22
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 21 listopada 2012

Historia przedstawiona w książce interesująca, ale język powieści bardzo "harlequinowy", zupełnie nieprzystający do tragicznych losów bohaterów.

andzia12 | 2016-07-16
Przeczytana: 17 lipca 2016