Cień Poego

Tłumaczenie: Paweł Łopatka
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
The Poe Shadow
tajemnica, Poe

W październiku 1849 roku na małym cmentarzu w Baltimore odbywa się skromna uroczystość pogrzebowa z udziałem kilku zaledwie osób. Tak Ameryka żegna jednego ze swoich najwybitniejszych poetów i pisarzy- Edgara Allana Poego. Grób, w którym zostaje pochowany, pozostanie nie oznaczony. Opinia publiczna, prasa, a nawet znajomi zmarłego są zdania, że był on drugorzędnym pisarzem, doprowadzonym do smutnego końca przez chorobę alkoholową. Jedynie młody prawnik o nazwisku Quentin Clark, żarliwy wielbiciel talentu Poego, nie podziela tej opinii. By ocalić od zapomnienia tę postać i jej dzieło oraz wyjaśnić tajemnicę śmierci pisarza, rzuci na szalę własną karierę i reputację...Prowadząc prywatne śledztwo w tej sprawie, udaje się do Paryża. Tam niespodziewanie na jego drodze staje niebezpieczny- jak się wydaje- osobnik, podający się za pierwowzór detektywa Augusta Dupina, niezapomnianego bohatera Morderstwa przy Rue Morgue. Młody prawnik zostaje wplątany w sieć złowrogich machinacji, rozsnutą przez tajnych agentów, piękną morderczynię oraz skorumpowanych handlarzy niewolników...Przyszłość zawodowa i osobista Clarka jest poważnie zagrożona. Musi jak najszybciej uwolnić się od fatalnego związku z losem Poego!

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

irka | 2014-08-10
Na półkach: Od 07.2014, Przeczytane
Przeczytana: 10 sierpnia 2014

Powieść mnie nie zachwyciła,a momentami nużyła. Autor próbuje rozwikłać tajemnicę śmierci wielkiego pisarza A.E.Poe (jak sam wyznaje, w tym celu zjeździł całe Stany i był nawet w Paryżu w poszukiwaniu źródeł historycznych). Na korzyść powieści przemawia to, że narracja oddaje klimat epoki, w której toczy się akcja utworu (i tu duże uznanie dla tłumacza). Moim skromnym zdaniem, podsumować książkę można jako przerost formy nad treścią.

Edyta | 2014-04-11

Uwielbiam postać Edgara Allan Poe, ojca horroru i mistrza grozy. Jego zagadkowe życie i śmierć w niewyjaśnionych okolicznościach wywołały jeszcze więcej emocji i tyle samo dreszczyku wokół jego osoby...i z tego powodu sięgnęłam po "Cień Poego". Dodatkowo skusił mnie ciekawy opis książki. Niestety mimo dobrego pomysłu, książka przydługa i nudna po prostu.

Mako | 2014-03-15
Przeczytana: 13 marca 2014

Młody prawnik zafascynowany twórczością Edgara Poe postanawia odkryć prawdę kryjącą się za jego śmiercią i tajemniczo cichą ceremonią pogrzebową. Fascynacja stopniowo przeradza się w obsesję i Quentin Clark zaniedbuje pracę, narzeczoną i życie towarzyskie, powoli tracąc wszystko. Wpada na pomysł sprowadzenia z Paryża pierwowzoru bohatera kilku opowiadań kryminalnych, genialnego detektywa. Wyrusza do Europy na poszukiwania, odnajdując nie tylko sojusznika, ale przy okazji również wroga, konkurującego w pościgu o rozwiązanie zagadki.
Zamysł ciekawy, wykonanie niestety kiepskie. Pomimo nawarstwienia przeszkód, licznych porwań, pogoni, szpiegowania, przebieranek, poszukiwań w najniebezpieczniejszych okolicach Paryża i Baltimore, przez większość czasu wieje nudą. Szczególnie mało udane są fragmenty dotyczące poszukiwania poszlak. Rozumiem, że autor dochodząc do swojego nowatorskiego odkrycia korzystał wyłącznie z materiałów drukowanych, ale ograniczanie się przez bohaterów [a...

Klakier | 2014-03-08
Przeczytana: 08 marca 2014

Widząc ogólną ocenę tej książki, miałem sporą obawę, czy aby jest sens ją zaczynać. Przeważyła jedna ważna rzecz: chciałem sobie wyrobić opinię o autorze, którego debiut był genialny, a trzecia książka ("Zagadka Dickensa") najwyżej średnia. Zatem zabrałem się za chronologicznie drugą, żeby odpowiedzieć samemu sobie, czy Pearl jest dobrym pisarzem, czy raczej nie.

I prawdę mówiąc jestem zawiedziony jak diabli. Pomysł u Pearla tradycyjny: mamy sławnego literata- nieboszczyka, a wokół jego schedy czy też zgonu zaplątanych jest masa tajemnic, które oczywiście muszą zostać rozwikłane, a to siłą rzeczy napędza fabułę. Pod tym względem jest najwyżej znośnie, do tego przy kilku scenach miałem wrażenie, że autor słowo w słowo zerżnął je z jakiejś innej książki. Albo miałem przy czytaniu parokrotnie ostry przypadek deja vu.

Z bohaterami wyszła zabawna sprawa: bardziej kibicowałem "czarnym charakterom". Dlaczego? Bo Baron i jego pomagierka są żywymi, pełnymi werwy postaciami, do tego widać...

Wg.mnie to kolejna wspaniała książka autora Klubu Dantego.Trzeba wczuć się w klimat tej książki.Na pewno nie jest to lekki i przyjemny kryminał.Książka wymaga myślenia i erudycji.

mieszka | 2015-11-17
Na półkach: DKK, Przeczytane
Przeczytana: 02 maja 2007

Dnia 8 października 1989 roku w wieku 40 lat umiera E.A. Poe. Okoliczności śmierci poety, jaki i jego dziwny i cichutki pogrzeb w Baltimore, okryte do tej pory tajemnicą są "dobrym" początkiem rozpoczęcia pracy nad powieścią. Dobrym początkiem "Cienia Poego" Matthewa Pearla.
Quentin Habson Clark - młody, dobrze zapowiadający się prawnik, spotykający się z atrakcyjną dziewczyną z dobrego domu, gorący wielbiciel pióra Poego. Clark, główny bohater powieści, jest świadkiem owego niezwykłego pogrzebu. Wkrótce dowiaduje się, że był to pogrzeb jego ukochanego autora i to staje się punktem zwrotnym jego życia. Jego przygody, jego zguby, jego nieszczęścia. Młodego Clarka przeraża nie tylko śmierć poety, ale też bierne reakcje prasy, nie liczące się z wagą historii. Ta zagadka będzie gnać Clarka w dziwne miejsca i na spotkania z ludźmi różnych stanów i profesji, często niebezpiecznych, wrogo nastawionych, a przede wszystkim uwikłanych w nie do końca jasne i wyjaśnione (przez autora!)...

Olinka | 2012-07-26
Przeczytana: 2008 rok

Kupiłam, bo zaintrygowała mnie recenzja na okładce książki. Pomyślałam, że skoro sama postać Edgara Allana Poe jest wielce tajemnicza, to powieść będzie dziełem z gatunku kryminału czy thrillera. No cóż... pomyliłam się. Wszystko się wlecze, wątki porozrywane, postaci straszno-groteskowe. Tak szczerze, to odetchnęłam z ulgą, kiedy książka się wreszczcie skończyła. Dobrnęłam do końca, bo taki mam zwyczaj:). Teraz mam dylemat: czytać Klub Dantego czy nie...

kinga | 2011-09-01
Przeczytana: 31 sierpnia 2011

O "Cieniu Poego" chyba nie napisano zbyt wiele, a opinie, które czytałam polegają na ocenie tego utworu względem "Klubu Dantego" (ponoć najlepszego dzieła pisarza) - na całe szczęście "Cień Poego" to póki co moje pierwsze literackie spotkanie z Pearlem, zatem porównywać nie będę.

"Cień Poego" - sama idea, pomysł książki - to mnie zachwyciło (uwielbiam książki odwołujące się do innych dzieł, pisarzy itd. - zapewne zboczenie zawodowe). Jest E. A. Poe (a raczej go nie ma i tu zaczyna się problem), jest tajemnica, zagadka, do tego pierwszych kilka stron brzmiących bardzo obiecująco. Opis miasteczka, w którym rzecz się dzieje wywarła na mnie wrażenie dobrze zapowiadającej się historii:

"I takie to było Baltimore; bez względu na pogodę - piękną czy, jak tego dnia, szarą i mglistą - całe z czerwonej cegły; pospieszne, hałaśliwe i pozbawione radości, jak kroki ludzi przemierzających wybrukowane ulice i marmurowe schody. Właśnie radości brakowało najbardziej w naszym - idącym z duchem...

Fey | 2011-10-22
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 22 października 2011

Po trzech miesiącach udało mi się przebrnąć dokładnie przez 192 strony i na więcej nie mam siły. "Klub Dantego" mnie zachwycił, "Cień Poego" spowodował, że straciłam wiarę w autora. Być może problem stanowi tutaj tłumaczenie, albo też styl, w którym książka jest napisana. Żeby stylizować mowę na dawny język, trzeba to umieć. I liczyć się z tym, że czytelnikowi wcale nie musi przypaść to do gustu. Weźmy również pod uwagę historię - po tych dwustu stronach dochodzę do wniosku, że pan Pearl nie wiedział zupełnie, co chce napisać. Intryga pełza, żeby za chwilę pognać w jakimś zupełnie nieznanym kierunku. Po co? Tego właśnie nikt nie wie. Odkładam to na biblioteczną półkę. I nigdy ponownie nie sięgnę.

Basia | 2016-10-17
Przeczytana: 17 października 2016

Już dawno tak się nie zmęczyłam...

Książka ma prawie 500 stron, mnie zaciekawiło może jakieś 50. Słabo, bo to oznacza, że 90% lektury było zwyczajnie nudne. Według mnie kryminał powinien trzymać w napięciu od początku do końca. To rodzaj książki, od której nie wymagam wspaniałego stylu, wyszukanych metafor czy wspaniałych opisów rzeczywistości. Nie! To ma być czysta rozrywka. Coś, co powoduje, że nie chcę spać byle tylko móc dowiedzieć się, kto był winny. Tutaj koniec, będący (jak w każdej książce tego gatunku) jednocześnie rozwiązaniem zagadki, czytałam w częściach. Tak bardzo było to męczące.

Krótko mówiąc - cieszę się, że mam to już za sobą. Szkoda, bo autora "Klubu Dantego" na pewno stać na coś więcej.