Wyzwanie czytelnicze LC

Biografia Leopolda Tyrmanda. Moja śmierć będzie taka jak moje życie

Wydawnictwo: Wydawnictwo MG
7,5 (46 ocen i 14 opinii) Zobacz oceny
10
4
9
8
8
9
7
13
6
10
5
2
4
0
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788377793107
liczba stron
464
słowa kluczowe
tyrmand, biografia
język
polski
dodał
Steppenwolf

Leopold Tyrmand. Lolek, Poldek, Lopek, Loluś, Lo. Autor największego polskiego bestsellera Zły oraz słynnego Dziennika 1954. Piewca Warszawy i guru jazzu. As reportażu „Przekroju” i „New Yorkera”. Szeryf wychowany na ulicy Trębackiej, który wyruszył na Dziki Zachód. Równie niespodziewanie się zjawił, jak i zniknął, zostawiając po sobie dziesiątki anegdot i historii. Ale które z nich są...

Leopold Tyrmand. Lolek, Poldek, Lopek, Loluś, Lo. Autor największego polskiego bestsellera Zły oraz słynnego Dziennika 1954. Piewca Warszawy i guru jazzu. As reportażu „Przekroju” i „New Yorkera”. Szeryf wychowany na ulicy Trębackiej, który wyruszył na Dziki Zachód. Równie niespodziewanie się zjawił, jak i zniknął, zostawiając po sobie dziesiątki anegdot i historii. Ale które z nich są prawdziwe? Dlaczego jest bohaterem swoich książek? Dlaczego Zły? Dlaczego Jazz Jamboree? Skąd kolorowe skarpetki? Czy naprawdę był kelnerem i pływał po morzu jak Martin Eden? Czy Dziennik 1954 jest prawdziwy? O czym myślał, gdy zamykał oczy, a o czym, kiedy się golił? Kim był Leopold Tyrmand? Polakiem, Amerykaninem, obywatelem świata, Żydem? Drogi Czytelniku, oto opowieść o jego życiu oraz o jego śmierci, z którą było inaczej, niż mówiono, a która według przepowiedni miała być taka, jak jego życie. Przed Państwem Leopold Tyrmand – owiana legendą tajemnica.

 

źródło opisu: www.wydawnictwomg.pl

źródło okładki: www.wydawnictwomg.pl

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (136)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 2194
Edyta Zawiła | 2017-10-28
Przeczytana: 24 października 2017

Niewielkiej postury mężczyzna w okularach jak niebieski ptak zatrzęsie ówczesną rzeczywistością , którą będzie charyzmatycznie kreował.
Kontrowersyjna postać o wielu twarzy ; architekt, obywatel świat i poliglota, kelner, sportowiec , scenarzysta, redaktor, autokreacja i urok osobisty, kobieciarz, autor "Złego" i doskonały znawca półświatka warszawskiego, propagator jazzu w Polsce, pierwszy "bikiniarz" PRL-u z kindersztubą mody męskiej / arbiter elegancji, właściciel wartburga, który z czasem oplem się stał, kroczył po śliskim gruncie umoralniając i wytykając błędy.
Uderzał w PRL-owskie władze ale też we własne środowisko artystyczno - inteligenckie, w swoich felietonach utrzymywał ton prześmiewczy i karykaturalny dla pisarzy, dziennikarzy, filmowców czy aktorów ogólnie bohemę warszawską, świetnie bawiąc się konsternacją w/w i niechęcią.
Długi czas miał problem z uzyskaniem paszportu, dopiero rok 1965 otworzył tę możliwość, ...

książek: 183
Happy Reader | 2017-04-28
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 22 kwietnia 2017

Leopold Tyrmand to jedna z najbarwniejszych postaci polskiej kultury XX wieku, znany pisarz ( Zły, Dziennik 1954, U brzegów jazzu, Filip ), dziennikarz, publicysta i propagator jazzu. Urodzony w zasymilowanej żydowskiej rodzinie, dzieciństwo spędził w przedwojennej Warszawie. Tuż przed wojną studiował w Paryżu. Po wybuchu wojny znalazł się w Wilnie, w Niemczech, pływał na statkach i trafił do obozu w Norwegii. Szczególny wpływ wywarł na niego pobyt w Paryżu, gdzie zetknął się z muzyką jazzową, która stała się jego życiową pasją. Wojną to okres w którym Tyrmand wyrobił sobie negatywne zdanie o totalitaryzmach: faszyzmie i komunizmie. Do końca życia będzie je zwalczać. Kluczem do zrozumienia psychiki Tyrmanda jest strach, z którego rodzi się jego niezgoda na jakiekolwiek ograniczenie wolności.
Gdy tuż po wojnie wraca do Warszawy jest już w pełni ukształtowanym życiowo, pewnym siebie 25- latkiem. Pracuje jako dziennikarz m.in. w Tygodniku Powszechnym. Ubiera się modnie i oryginalnie i...

książek: 2136
Wojciech Gołębiewski | 2017-09-04
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 04 września 2017

Marcel Woźniak (ur. 1984) stanął przed niezwykle trudnym zadaniem, bo napisanie obiektywnej biografii postaci tak kontrowersyjnej jak Tyrmand, nikogo nie zadowoli. Jedni powiedzą, że ich idola oczernia, a drudzy - że wybiela.
Sam, mimo, że zaliczam się do jego fanów (bo „Zły”, bo „Filip”, bo „Opowiadania..”, bo jazz, bo bikiniarskie kolorowe skarpetki), w recenzji „Opowiadań wszystkich”, pisałem:
„....Nie zgadzam się z mitem o jakimś szczególnym prześladowaniu Tyrmanda w PRL-u, a nawet wręcz przeciwnie... ...„Zakaz paszportowy”, czy „zakaz publikacji” był powszechny i dotyczył i Kisiela, i Urbana.... ...Tyrmand przestał drukować w „TP”, bo Turowicz podpadł i „TP” przejął „Pax” (marzec 53), a równo rok po tym (kwiecień 54), „Czytelnik” podpisał z Tyrmandem umowę na „Złego” (wydane w 55 !!!). W 1958 r wydał zbiór „Gorzki smak...”, a w 1961 „Filipa”. Jakaś niezdrowa moda ...

książek: 2465
jeke | 2016-11-08
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 08 listopada 2016

Leopold Tyrmand (1920-1985)-polski pisarz i publicysta, który zasłynął powieścią kryminalną ,,Zły" oraz ,,Dziennikiem 1954". Dał się poznać jako błyskotliwy dziennikarz piszący recenzje teatralne, muzyczne, sportowe w ,,Ekspresie Wieczornym", ,,Tygodniku Powszechnym", ,,Dziś i Jutro", ,,Rzeczpospolitej", ,,Ruchu Muzycznym", a także reportaże dla ,,Przekroju" i ,,New Yorkera". Pisał o ukochanej Warszawie i był uznawany za specjalistę od jazzu, organizował festiwale i koncerty.

Marcel Woźniak-dziennikarz, scenarzysta, humanista, były spiker i reporter w Radiu Sfera UMK i Radiu Plus Toruń, absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i adaptacji filmowej w Warszawskiej Szkole Filmowej podjął się napisania kompletnej biografii Leopolda Tyrmanda.

Autor włożył wiele pracy w poznanie życia Leopolda Tyrmanda, by móc napisać jego biografię w pełni, a nie we fragmentach, jak ukazywała się do tej pory. Opisał historię rodziny, dzieciństwo oraz młodość, którą...

książek: 40612
Muminka | 2017-11-09
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 07 listopada 2017

Celem biografii powinno być odbrązawianie danej postaci , zbadanie związków z epoką, prześwietlenie rodziny i wczesnego dzieciństwa, prześledzenie korespondencji. Najlepiej, by w efekcie tych działań powstał portret człowieka z krwi i kości, niedoskonałego, ze swoim słabostkami, feblikami, dziwactwami. Koniecznie musi tez przekazywać informacje o źródłach charyzmy, o ujmujących rysach osobowości badanej postaci.
Wydaje mi się, że tropiąc Leopolda Tyrmanda autor nie tylko wykonał tytaniczną pracę przekopując się przez dokumenty, słuchając świadectw, pielgrzymując śladami prozaika, ale i wykreował go na nowo, wyczarował i wskrzesił ówczesny powojenny świat, środowisko kontestatorów, miłośników jazzu, dystansujące się od szarej rzeczywistości i dlatego też z wielką zajadłością władz zwalczane.
Badacz z wnikliwością, zaangażowaniem i nieustępliwością stara się odtworzyć tamtejszą atmosferę, świat przetrzebionych elit kulturalnych. Przeżyciami Poldka można niejednego bohatera...

książek: 849
dobrerecenzje | 2016-12-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 21 grudnia 2016

Jak stworzyć biografię o osobie, która nie ujawniała niczego ze swojego życia? Czy szczątkowe informacje wystarczą, aby pomóc zrozumieć Leopolda Tyrmanda? Marcel Woźniak podjął się bardzo trudnego zadania. Uważam, że spełnił je znakomicie.
To jak autor biografii opisze postać, którą wybrał rzutuje w przyszłość, ponieważ może raz na zawsze zostać przypięta do tej postaci łatka, którą nieumyślnie stworzył autor. Dobrą biografię rozpoznać można po tym ile sam autor zostawił czytelnikowi. Czy ocenia swoją postać, czy wydaje sąd, spłyca głębokie wypowiedzi lub pogłębia te płytkie. Czy zrozumie żart czy potraktuje go poważnie. Wszystko to co o danej postaci czytamy to nic innego, jak to, jak postrzega go autor książki. Musimy podchodzić rozważnie do tematu, aby samemu wydać osąd i nie sugerować się zanadto słowami autora.
Leopold Tyrmand- znany jako Lolek, Poldek, Lopek, Loluś i Lo. Jest autorem jednego z największych polskich bestsellerów "Zły" oraz słynnego już...

książek: 275
Taratak | 2018-03-26
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 17 marca 2018

Leopold Tyrmand to bez wątpienia wdzięczny temat dla autora biografii. Legendarne łatki promotora jazzu, autora jednego z polskich bestsellerów wszech czasów czy uciekiniera na Zachód mają swoje uzasadnienie w faktach. Biografie (przeglądając półki w księgarniach) ostatnio nie ustępują popularnościom kryminałom czy fantastyce, jednak osiągnięcia artystyczne Tyrmanda zdecydowanie wyróżniają go ponad inne postacie, którym wydawnictwa poświęcają wydawnictwa, czego nie potrafię zrozumieć.
Nie będę streszczał przebiegu życia bohatera, tylko opiszę moje spojrzenie na wyegzekwowanie postawy bohatera przez autora. Pierwszym oryginalnym pomysłem jest sięgnięcie do korzeni przodków Leopolda i opisanie ich historii w Polsce, co było dla niego częstym tematem refleksji, nie tak oczywistym dla ,,bikiniarza”. Kolejnym elementem, który towarzyszy nam przez całą objętość są dokumenty urzędowy, prywatne papiery czy fragmenty artykułów z prasy. Mogłoby ich być nawet więcej. Papiery urzędowe dają nam...

książek: 748
Grzybek | 2016-12-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 09 grudnia 2016

Twórczość Leopolda Tyrmanda co kilka lat przeżywa swój renesans. Kolejni czytelnicy odkrywają „Złego” czy „Dziennik 1954”. Nazwisko Tyrmanda pojawia się też przy okazji wydawania popularnych w ostatnich latach opracowań typu „Skandaliści PRLu”. Wielu zaczyna się zastanawiać, jaki naprawdę był Leopold Tyrmand? Czy rzeczywiście był tylko dobrze ubranym podrywaczem, a może bardziej był pisarz, który starannie budował swój wizerunek? Który Tyrmand jest bardziej prawdziwy: ten z lat 50-tych, kiedy był uosobieniem wolności w szarym komunizmie, czy też bardziej ten konserwatysta amerykański z lat 70-tych?
Z tej biografii raczej się tego nie dowiemy. Jest to bardziej próba usystematyzowania losów Leopolda Tyrmanda. Książka nie ma walorów biografii krytycznej z próbą analiz tekstów literackich i publicystycznych.
To rzetelnie napisana biografia, którą komentują świadkowie tamtych wydarzeń i tylko częściowo zanalizowane są teksty autorstwa Leopolda Tyrmanda.

książek: 626
emeela | 2016-11-12
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 12 listopada 2016

Bardzo konkretna biografia.
Ale znaleźć można kilka błędów merytorycznych. Np. bohater "Złego" ma na imię Henryk, nie Jan, jak z uporem maniaka powtarza autor.
Z matematyką też trochę leży, bo kilka razy poważnie myli się w datach w opisach zdjęć- np. Matt i Rebecca wyglądają na zdecydowanie za starych, by zdjęcie pochodziło z początku lat 90 czy końca 80ych.
Mimo wszystko, wybaczam te usterki, bo to Loluś, Lopek, Lolo...

książek: 52
PaniBook | 2017-11-09
Przeczytana: 16 grudnia 2016

www.bookpani.blogspot.ch

Powiedzieć, że Marcel Woźniak, pisząc biografię Leopolda Tyrmanda, odwalił kawał dobrej roboty, to za mało. Bo napisać książkę w taki sposób, że ja, która nie uważam się za wielbicielkę Tyrmanda, zarwałam (i to nie zdając sobie sprawy!) noc, żeby ją przeczytać, to dopiero sztuka.

O Tyrmandzie wiedziałam tyle, co wszyscy: że „Zły”, że „Dziennik 1954”, że jazz, że bikiniarze, że Ameryka. I ta wiedza przez długi czas mi wystarczyła. Ale „Biografia Leopolda Tyrmanda. Moja śmierć będzie taka, jak moje życie” odczarowała moje myślenie o Lolku.

I niemała w tym zasługa oryginalnego stylu tej biografii. Bo Woźniak piszę ją jak powieść awanturniczo-przygodową, tyle że bohater jest autentyczny, a w tle rozgrywa się historia przez duże „H”. Sposób, w jaki „podaje” nam Tyrmanda, jest tak atrakcyjny, że nawet to, co teoretycznie powinno się nam dłużyć, czyli nagromadzenie materiału faktograficznego czy przedstawianie tła historycznego (mniej lub bardziej znanego...

zobacz kolejne z 126 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd