Biografia Leopolda Tyrmanda Moja śmierć będzie taka jak moje życie

Wydawnictwo: Wydawnictwo MG
Biografia Leopolda Tyrmanda Moja śmierć będzie taka jak moje życie
tyrmand, biografia
Steppenwolf

Leopold Tyrmand. Lolek, Poldek, Lopek, Loluś, Lo. Autor największego polskiego bestsellera Zły oraz słynnego Dziennika 1954. Piewca Warszawy i guru jazzu. As reportażu „Przekroju” i „New Yorkera”. Szeryf wychowany na ulicy Trębackiej, który wyruszył na Dziki Zachód. Równie niespodziewanie się zjawił, jak i zniknął, zostawiając po sobie dziesiątki anegdot i historii. Ale które z nich są prawdziwe? Dlaczego jest bohaterem swoich książek? Dlaczego Zły? Dlaczego Jazz Jamboree? Skąd kolorowe skarpetki? Czy naprawdę był kelnerem i pływał po morzu jak Martin Eden? Czy Dziennik 1954 jest prawdziwy? O czym myślał, gdy zamykał oczy, a o czym, kiedy się golił? Kim był Leopold Tyrmand? Polakiem, Amerykaninem, obywatelem świata, Żydem? Drogi Czytelniku, oto opowieść o jego życiu oraz o jego śmierci, z którą było inaczej, niż mówiono, a która według przepowiedni miała być taka, jak jego życie. Przed Państwem Leopold Tyrmand – owiana legendą tajemnica.

źródło opisu: www.wydawnictwomg.pl

źródło okładki: www.wydawnictwomg.pl

Wojciech Gołębiewski | 2017-09-04
Przeczytana: 04 września 2017

Marcel Woźniak (ur. 1984) stanął przed niezwykle trudnym zadaniem, bo napisanie obiektywnej biografii postaci tak kontrowersyjnej jak Tyrmand, nikogo nie zadowoli. Jedni powiedzą, że ich idola oczernia, a drudzy - że wybiela.
Sam, mimo, że zaliczam się do jego fanów (bo „Zły”, bo „Filip”, bo „Opowiadania..”, bo jazz, bo bikiniarskie kolorowe skarpetki), w recenzji „Opowiadań wszystkich”, pisałem:
„....Nie zgadzam się z mitem o jakimś szczególnym prześladowaniu Tyrmanda w PRL-u, a nawet wręcz przeciwnie... ...„Zakaz paszportowy”, czy „zakaz publikacji” był powszechny i dotyczył i Kisiela, i Urbana.... ...Tyrmand przestał drukować w „TP”, bo Turowicz podpadł i „TP” przejął „Pax” (marzec 53), a równo rok po tym (kwiecień 54), „Czytelnik” podpisał z Tyrmandem umowę na „Złego” (wydane w 55 !!!). W 1958 r wydał zbiór „Gorzki smak...”, a w 1961 „Filipa”. Jakaś niezdrowa moda ...

Happy Reader | 2017-04-28
Przeczytana: 22 kwietnia 2017

Leopold Tyrmand to jedna z najbarwniejszych postaci polskiej kultury XX wieku, znany pisarz ( Zły, Dziennik 1954, U brzegów jazzu, Filip ), dziennikarz, publicysta i propagator jazzu. Urodzony w zasymilowanej żydowskiej rodzinie, dzieciństwo spędził w przedwojennej Warszawie. Tuż przed wojną studiował w Paryżu. Po wybuchu wojny znalazł się w Wilnie, w Niemczech, pływał na statkach i trafił do obozu w Norwegii. Szczególny wpływ wywarł na niego pobyt w Paryżu, gdzie zetknął się z muzyką jazzową, która stała się jego życiową pasją. Wojną to okres w którym Tyrmand wyrobił sobie negatywne zdanie o totalitaryzmach: faszyzmie i komunizmie. Do końca życia będzie je zwalczać. Kluczem do zrozumienia psychiki Tyrmanda jest strach, z którego rodzi się jego niezgoda na jakiekolwiek ograniczenie wolności.
Gdy tuż po wojnie wraca do Warszawy jest już w pełni ukształtowanym życiowo, pewnym siebie 25- latkiem. Pracuje jako dziennikarz m.in. w Tygodniku Powszechnym. Ubiera się modnie i oryginalnie i...

jeke | 2016-11-08
Przeczytana: 08 listopada 2016

Leopold Tyrmand (1920-1985)-polski pisarz i publicysta, który zasłynął powieścią kryminalną ,,Zły" oraz ,,Dziennikiem 1954". Dał się poznać jako błyskotliwy dziennikarz piszący recenzje teatralne, muzyczne, sportowe w ,,Ekspresie Wieczornym", ,,Tygodniku Powszechnym", ,,Dziś i Jutro", ,,Rzeczpospolitej", ,,Ruchu Muzycznym", a także reportaże dla ,,Przekroju" i ,,New Yorkera". Pisał o ukochanej Warszawie i był uznawany za specjalistę od jazzu, organizował festiwale i koncerty.

Marcel Woźniak-dziennikarz, scenarzysta, humanista, były spiker i reporter w Radiu Sfera UMK i Radiu Plus Toruń, absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i adaptacji filmowej w Warszawskiej Szkole Filmowej podjął się napisania kompletnej biografii Leopolda Tyrmanda.

Autor włożył wiele pracy w poznanie życia Leopolda Tyrmanda, by móc napisać jego biografię w pełni, a nie we fragmentach, jak ukazywała się do tej pory. Opisał historię rodziny, dzieciństwo oraz młodość, którą...

Grzybek | 2016-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2016

Twórczość Leopolda Tyrmanda co kilka lat przeżywa swój renesans. Kolejni czytelnicy odkrywają „Złego” czy „Dziennik 1954”. Nazwisko Tyrmanda pojawia się też przy okazji wydawania popularnych w ostatnich latach opracowań typu „Skandaliści PRLu”. Wielu zaczyna się zastanawiać, jaki naprawdę był Leopold Tyrmand? Czy rzeczywiście był tylko dobrze ubranym podrywaczem, a może bardziej był pisarz, który starannie budował swój wizerunek? Który Tyrmand jest bardziej prawdziwy: ten z lat 50-tych, kiedy był uosobieniem wolności w szarym komunizmie, czy też bardziej ten konserwatysta amerykański z lat 70-tych?
Z tej biografii raczej się tego nie dowiemy. Jest to bardziej próba usystematyzowania losów Leopolda Tyrmanda. Książka nie ma walorów biografii krytycznej z próbą analiz tekstów literackich i publicystycznych.
To rzetelnie napisana biografia, którą komentują świadkowie tamtych wydarzeń i tylko częściowo zanalizowane są teksty autorstwa Leopolda Tyrmanda.

dobrerecenzje | 2016-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2016

Jak stworzyć biografię o osobie, która nie ujawniała niczego ze swojego życia? Czy szczątkowe informacje wystarczą, aby pomóc zrozumieć Leopolda Tyrmanda? Marcel Woźniak podjął się bardzo trudnego zadania. Uważam, że spełnił je znakomicie.
To jak autor biografii opisze postać, którą wybrał rzutuje w przyszłość, ponieważ może raz na zawsze zostać przypięta do tej postaci łatka, którą nieumyślnie stworzył autor. Dobrą biografię rozpoznać można po tym ile sam autor zostawił czytelnikowi. Czy ocenia swoją postać, czy wydaje sąd, spłyca głębokie wypowiedzi lub pogłębia te płytkie. Czy zrozumie żart czy potraktuje go poważnie. Wszystko to co o danej postaci czytamy to nic innego, jak to, jak postrzega go autor książki. Musimy podchodzić rozważnie do tematu, aby samemu wydać osąd i nie sugerować się zanadto słowami autora.
Leopold Tyrmand- znany jako Lolek, Poldek, Lopek, Loluś i Lo. Jest autorem jednego z największych polskich bestsellerów "Zły" oraz słynnego już...

emeela | 2016-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2016

Bardzo konkretna biografia.
Ale znaleźć można kilka błędów merytorycznych. Np. bohater "Złego" ma na imię Henryk, nie Jan, jak z uporem maniaka powtarza autor.
Z matematyką też trochę leży, bo kilka razy poważnie myli się w datach w opisach zdjęć- np. Matt i Rebecca wyglądają na zdecydowanie za starych, by zdjęcie pochodziło z początku lat 90 czy końca 80ych.
Mimo wszystko, wybaczam te usterki, bo to Loluś, Lopek, Lolo...

ZCYKLU | 2017-01-08
Przeczytana: 05 stycznia 2017

Tyrmandową biografię musiało się trudno pisać. Czym bowiem powinna być biografia człowieka? Mnie się wydaje, że powinna stanowić pewien obraz tegoż człowieka, łączyć zgrabnie opisy jego losów prywatnych i zawodowych – wszystko na podstawie źródeł – i w efekcie raczyć czytelnika wyciągiem z życia. W dobrej biografii nie będzie on przypominał wyciągu z konta bankowego, ale raczej bogaty wyciąg aromatyczny, perfumy z nutami głowy, serca i bazy. Problem, który pojawia się w przypadku Leopolda Tyrmanda, jest jednak taki, że oprócz bazy, serca i głowy trzeba by opisać co najmniej stopy w kolorowych skarpetkach obute w kształtne pantofle. W jednej biografii trudno tyle pomieścić, zwłaszcza że wspomniany problem wzmaga dodatkowo oczytanie Woźniaka.

W swoich dociekaniach na temat Tyrmanda dziennikarz doszedł naprawdę daleko – przekopał się przez ogromne ilości materiałów, odbył wiele rozmów, dotarł do pamiątek po pisarzu i na podstawie tego wszystkiego starał się odtworzyć pisarza takiego,...

Lucyna Tomoń | 2016-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2016

Istnieje teoria dotycząca biografii, która mówi o tym, że to, w jaki sposób autor przedstawi swojego bohatera, może na zawsze zmienić jego obraz w naszych oczach. Zbędny dramatyzm. Jedno jest natomiast pewne. Autor przedstawi bohatera tak, jak sam go widzi. O tym, czy biografia jest dobra czy nie, świadczy dla mnie miejsce, które autor zostawi dla czytelnika, by ten sam mógł wybrać istotne fakty i na ich podstawie stworzyć własny obraz bohatera. Czy udało mi się zatem stworzyć własny obraz Leopolda Tyrmanda?
O Tyrmandzie słyszeli niemal wszyscy. Każdy jednak słyszał co innego. Że jazz, że Zły, że kolorowe skarpetki i Ameryka. Twórczość Tyrmanda przeżywa renesans. Dzisiejszy czytelnik jest jednak przyzwyczajony do ekshibicjonizmu, lubi wiedzieć, co jego ulubiony pisarz jadał na śniadanie. Autor biografii podjął się bardzo trudnego zadania, odszyfrowania życia Tyrmanda, na podstawie tego, co ten po sobie zostawił.
Początkowo przytłoczył mnie nadmiar...

JanekMK2 | 2016-11-21
Przeczytana: 16 listopada 2016

Mocna ksiazka, odczarowujaca postac autora Zlego. Swietne rozdzialy zwlaszcza o wojnie i o Dzienniku 1954. Przeczytane w pociagu Poznan-Warszawa-Poznan. Pozdrawiam.

olek_zet | 2017-09-20