#YOLO

Wydawnictwo: OVO
Victor_Mancha

Jacy są dzisiejsi dwudziestolatkowie? Czego pragną, czego się boją, o co im w życiu chodzi? Czy poza imprezowaniem i wciąganiem cokolwiek ich jeszcze interesuje? W powieści #YOLO Jakub Koisz opowiada nam historię grupy przyjaciół, a rzecz rozgrywa się we współczesnej Warszawie. Karolina chce zmienić się w kota. Ula pije i szuka miłości. Pomada kocha seriale i dopalacze. Wszechwiedzący...

W powieści #YOLO Jakub Koisz opowiada nam historię grupy przyjaciół, a rzecz rozgrywa się we współczesnej Warszawie. Karolina chce zmienić się w kota. Ula pije i szuka miłości. Pomada kocha seriale i dopalacze. Wszechwiedzący Narrator wie wszystko. Albo tak mu się tylko wydaje. Pewnego dnia wydarzy się coś, co zmieni ich życie na zawsze.
#YOLO to powieść obyczajowa, którą czyta się jak thriller. Tomasz Raczek określił ją jako „wciągającą i niebezpieczną” a Zbigniew Masternak napisał, że jest jak „celny prawy sierpowy, łamie szczękę”.

Powieścią #YOLO Wydawnictwo OVO rozpoczyna serię wydawniczą NOWA PROZA. Będziemy w niej publikować młode obiecujące talenty literackie i ważne głosy na temat współczesności.

JAKUB KOISZ. Rocznik 1986. Z wykształcenia filolog i kulturoznawca, z zawodu krytyk i felietonista filmowy. Publikuje teksty m.in. w Twórczości, Nowej Fantastyce, Film.org.pl, na Wirtualnej Polsce. Jest współautorem vloga o kinie Urwany film. Często bierze udział w radiowych i telewizyjnych dyskusjach na temat kinematografii i popkultury. Miłośnik komiksów i literatury amerykańskiej. Interesuje się też boksem i muzyką rockową. #YOLO to jego powieściowy debiut.

źródło opisu: http://www.wroclawovo.pl/ksiazki/102-yolo-powiesc-pokolenia-20

źródło okładki: http://www.wroclawovo.pl/ksiazki/102-yolo-powiesc-pokolenia-20

| 2016-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2016

Mam problem z tą książką - z jednej strony czyta się to niesamowicie dobrze, widać że autor większość życia spędził na pisaniu różnych rzeczy, a z drugiej strony, niestety, całość nuży, gdzieś tak od 2/3 książki. Cieszę się, że nigdy nie obracałem się w wciągającym i łażącym do burdeli towarzystwie, bo zwyczajnie bym się zanudził. Po przeczytaniu człowiek zostaje z uczuciem przygnębienia i lekkiego niesmaku. Mam nadzieję że tak nie wyglądają współcześni dwudziestolatkowie.

wypuklytalerz | 2017-02-07
Na półkach: 2017
Przeczytana: 28 stycznia 2017

Kuba Koisz wydał debiut, a ja chwyciłem go w łapki i pochłonąłem błyskawicznie. Nie tylko dlatego, że był to relatywnie odświeżająco głęboki oddech po wchłanianiu analitycznych obsesji Davida Fostera Wallace'a, ale także dlatego, że "#YOLO" to błyskawicznie ujmujące i pełnokrwiście namacalne, całkiem oczyszczające doświadczenie. Momentami boleśnie dosadne, jednak stroniące od jakiejkolwiek literackiej pretensji i jakimś cudem unikające cynicznej egzaltacji w upajaniu się rezygnacją przy tak zrezygnowanym bohaterze. Samotność wylewa się tu litrami, ale przy tak energicznej, wartkiej i zmysłowej narracji przełyka się ją z łatwością, a tarcia bohaterów śledzi z ogromną przyjemnością, nawet jeśli krztuszą się własnymi błędami. Trudno powstrzymać się też przed wielki buziakiem dla "#YOLO" za brak antyużywkowych morałów, brak obwiniania, brak plucia na bezmyślność, a jeśli już to tylko w formie dialogu. Kuba Koisz porusza się po swoim podgniłym świecie z niezwykle płynną wartkością i...

Maciej Kaźmierczak | 2017-02-25
Na półkach: Posiadam

W ostatnim czasie szukałem współczesnej polskiej prozy, która opowiadałaby o życiu młodego pokolenia, borykającego się z problemami, przedstawionymi w jak najbardziej aktualnym świetle. Szukałem prozy, która byłaby realna, napisana z fantazją, zawierająca więcej prawd o życiu i gorzkiego rozczarowania niż typowe obyczajówki. Nie pogniewałbym się za odniesienia do sztuki, kultury. W pierwszej chwili zwróciłem uwagę na (przeczytaną już dawno temu) książkę Wojtaszczyka Kiedy zdarza się przemoc, lubię patrzeć. Niestety rozczarowała mnie, bo chyba wymagałem od niej zbyt wiele (dlatego też nigdy nie napisałem recenzji); dostałem jedynie garść przyjemności, zamiast całego kosza, który zapowiadała cała ta wrzawa wokół książki. Potem natomiast natrafiłem na informację o #YOLO Jakuba Koisza. Co do tej książki nie miałem wygórowanych oczekiwań, zainteresował mnie opis — skromny, ale zawierający ciekawe myśli. Ale to właśnie od niej dostałem to, czego chciałem, czego oczekiwałem po...

Przemek Bartnik | 2016-11-22
Na półkach: Książki
Przeczytana: 22 listopada 2016

Książka wprowadza czytelnika w ponury i okrutny świat uzależnień współczesnej młodzieży (a może w świat uzależnień okrutnej młodzieży) poczynając od narkotyków, alkoholu, przez media społecznościowe a na potrzebie bliskości drugiej osoby kończąc. Paradoksalnie w stosunku do tematyki, opowieść czyta się przyjemnie i z zapartym tchem. Zdecydowaną zasługą tego jest prosty i lekki (choć często przepełniony nowomową młodzieżową pokazującą jak bardzo już jestem w tyle), a przy tym inteligentny język Narratora, do którego od razu można poczuć dozę sympatii. Bo jak tu nie lubić wrażliwego, opiekuńczego i oczytanego gościa z zasadami, który potrafi zarówno przywalić ciętą ripostą jak i... w gębę. Niesamowicie dobrze czyta się przede wszystkim jego opisy rozmów z osobami, na których mu zależy. Widać w nich sporo uczuć i trafnych obserwacji. Masa odniesień do kina i literatury również dodaje im sporo uroku oraz humoru.
Kuba Koisz i jego #yolo_alter_ego są trochę jak Bukowski i Chinaski....

Gosia Mielniczek | 2016-12-27

Książkę czyta się przyjemnie i dość szybko, jest napisana prostym językiem jakim posługuje się większość z nas. Przedstawia realia młodych ludzi, których pochłania wielki świat. Nie ma tu żadnych niedomówień czy owijania w bawełnę. Zdecydowanie polecam dla każdego. Nie ważne ile masz lat. Warto.

Ania Baljon | 2017-08-08
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 08 sierpnia 2017

Książka o tym jak wygląda życie na skraju dorosłości, ćpanie to tylko tło. To bardziej coś jak pamiętniko-reportaż, a nie moralitet. Zachwyciła mnie jej forma, lekkość - bardzo szybko się czyta i duszność - ciężki klimat (!). Temat samotności w tłumie jest często wałkowany, a jednak książka nie nuży, warto po nią sięgnąć, ze względu na jej osadzenie "tu i teraz", aktualność.

Z minusów obiektywnych - korekta wołająca o pomstę do nieba, languagetool lepiej by sobie poradził. Z minusuów już-nie-tak-bardzo-obiektywnych - odniesienie do eros i tanatos, które zalatuje Freudem i nudzi(mnie).

VictorySlug | 2017-01-05

Dobra książka, choć wymagałaby nieco więcej redakcji (powtórzenia). To zresztą dziwne doznanie, bo niekiedy wydaje się językowo bardzo wysokich lotów. Może to wina oficyny, a może pośpiechu autora.

Są w niej jednak sceny, które ciągle mi kłębią się w głowie. Surowe, mroczne, pełne beznadziei. Polecam i mam nadzieję, że takie światy nie tylko upadają.

Dola | 2017-03-20

Po przeczytaniu tej książki wszystko się zmienia. Kolejna pozycja już nie jest tym co #Yolo, do której ma się ochotę wrócić zaraz po jej zamknięciu. Napisana tak, że z rozkoszą się ją czyta. Prawdziwa, nielukrowana. Mimo trudnych tematów, pozytywna.

nieidealna | 2016-12-27

Zupełnie nie tego się spodziewałam a książka zostawiła mnie z poczuciem smutku i obawy o dzisiejszych młodych ludzi. Może to epatowanie brzydoty ale jakże sugestywne. 5/5

Mateusz | 2016-11-09
Przeczytana: 06 listopada 2016

Niesamowicie hipnotyzująca książka,którą się czyta jak narkotyk! Gorąco polecam!