Harvard Business Review. Społeczna odpowiedzialność przedsiębiorstw

Tłumaczenie: Michał Lipa
Wydawnictwo: Onepress
Harvard Business Review on Corporate Responsibility
Harvard Business
biznes, finanse

Współczesne przedsiębiorstwa bywają potężniejsze od niektórych państw. Są także od nich bogatsze, lepiej zarządzane i bardziej wpływowe. To one tworzą sytuację gospodarczą, wyznaczają nowe style zachowań konkurencyjnych, a niejednokrotnie oddziałują także i na politykę. Jednak skoro u podstaw ich powstania leżą powiększanie zysków i gromadzenie zasobów, jaką rzeczywistość społeczną mają szansę nam wykreować? Autorami zebranych tu artykułów są Michael E. Porter oraz C.K. Prahalad -najlepsi światowi specjaliści w dziedzinie konkurencyjności firm oraz możliwości finansowych związanych z najniższą warstwą piramidy , czyli największą, ale najuboższą grupą socjoekonomiczną. Wskazują oni współczesnym menedżerom korzyści płynące z zaangażowania w sprawy społeczne. Otwierają oczy na potencjał tkwiący w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań i technologii w celu zaspokojenia potrzeb socjalnych. Zdradzają sposoby odnoszenia sukcesu na nowych rynkach dzięki marketingowi promującemu postawy obywatelskie. Zarabianie na biednych -kiedy ubodzy stają się klientami. Czysta filantropia czy czysty biznes -zarabianie dobroczynnością. Handel tworzący dobrobyt -globalizacja przynosząca korzyści. Przywódcza rola przedsiębiorstw -nowy model zachowań prospołecznych. Zaangażowanie społeczne przewagą konkurencyjną -Cisco Networking Academy Program. Harvard Business Review. Społeczna odpowiedzialność przedsiębiorstw to zbiór artykułów, które w wersji oryginalnej ukazały się w Harvard Business Review -cenionym przez menedżerów, naukowców i przedsiębiorców czasopiśmie, wydawanym przez jeden z najbardziej prestiżowych uniwersytetów na świecie. Niniejszy zbiór zawiera przełomowe koncepcje, wiodące myśli i studia przypadków autorstwa doświadczonych ekspertów w dziedzinie zarządzania. Etyka w biznesie pełni funkcję podobną do kodeksu drogowego. Nie wszyscy go przestrzegają, ale gdyby go nie było, na drogach zapanowałby chaos.

Autorzy książki występują pod egidą Harvard Business School Press.

Kass | 2011-08-09