Morze

Wydawnictwo: Rebis

Hiszpania po wojnie domowej. Pacjenci sanatorium przeciwgruźliczego przeżywają cierpienia spowodowane chorobą, doświadczają rozterek dojrzewania, pasują się z Bogiem.

mrsantares | 2013-03-23

Trudna książka, ciężka od religijnych wywodów na temat Boga, diabła, grzechu, obrazująca świat odrażający, wręcz odczłowieczony a jednocześnie niesamowicie fascynujący. Ukazująca jak cieńka jest granica między życiem a śmiercią, żądzą a miłością, oddaniem a zniszczeniem. Rzucałam książką w kąt kilka razy by po chwili znów zanurzyć się w tym świecie jak z koszmaru. Pisana jest językiem budzącym we mnie zielonookiego demona zazdrości, surowym, dokładnym a jednocześnie niepokojąco subtelnym. Sprawy seksualności bohaterów, ich wewnętrzne potrzeby ukazane w sposób cudownie zawoalowany. Rzeczywistość ukazana w powieści trudna, pełna cierpienia, wymagająca, nieustępliwa, wrzyna się w umysł jak piła. Nienawidzę tej książki a jednocześnie pełna jest ona moich zakreśleń, podkreśleń, wykrzykników na marginesach, do których co chwila wracam. I dotąd nie mam pewności, czy dobrze odczytałam te jakże subtelne więzi między bohaterami przy całym dosadnym tle. Książka nie dla każdego.

reptar | 2016-02-14
vil | 2012-10-10