Opowiadania

Wydawnictwo: Elf
Hłasko opowiadania

Inne wydania

Opowiadania to utwory, które chyba bardziej, niż powieści przyczyniły się do powstania legendy tego pisarza.

Zawartość:

- Pierwszy krok w chmurach
- Ósmy dzień tygodnia
- Robotnicy
- Pętla
- Lombard złudzeń
- Baza sokołowska

książek: 1989

Nietuzinkowy, utalentowany, buntowniczy - taki wyrobiłam sobie obraz Marka Hłaski jako pisarza po lekturze jego opowiadań.
Proza tego polskiego pisarza jest fascynująca od pierwszych kartek. Wyraziste i realistyczne postaci, szara rzeczywistość komunistycznej Warszawy oraz atmosfera pełna rezygnacji (kojarząca mi się trochę z 'Próchnem' Berenta) tworzą ciekawe opowieści, które są wyrazem pewnego buntu przeciwko aktualnej sytuacji w Polsce (lata 50., nowomowa, brak perspektyw w życiu, polityka).
Najciekawszą pozycją, moim zdaniem, okazali się 'Robotnicy', natomiast długo nie przestanę myśleć o 'Pętli'. Marek Hłasko to prawdziwy 'enfant terrible' w historii literatury polskiej.

fulmir | 2016-05-22
Przeczytana: 21 maja 2016

Bardzo dobre opowiadania, wyróżniłbym Pierwszy krok w chmurach, Lombard złudzeń i Pętle. Wszystkie mówią w pewnym sensie o upadku i upodleniu ludzkim. Klimat mroczny i dekadencki. Napisane z pasją. Do niektórych książek Hłaski trudno mi się przekonać ale opowiadania to rzeczywiście jego popisowy numer. Z jednym tylko moim zdaniem wyjątkiem czyli Bazą Sokołowska, przez którą niestety nie przebrnąłem.

Wecia | 2013-12-27
Na półkach: Przeczytane, Biblioteka :)

" Chciałbym kiedyś napisać coś.
- Książkę?
- Tak, książkę.
- O miłości?
Roześmiał się nagle i zmarszczki wokół jego oczu stały się białe.
- O, nie - powiedział. - Napisać cokolwiek o tym to ośmieszyć się. Cała literatura o miłości to, jak dotąd, tylko wspaniałe gówno. Cóż to ma wspólnego z miłością. Boże mój drogi. Chciałbym cokolwiek przeczytać o sobie i o swoich uczuciach, kiedy leżę dwudziestą noc bez snu i patrzę w sufit. Wszystko, co na ten temat napisano, jest mdłe jak miedź przy słońcu."

Nic dodać, nic ująć.

Mariusz Brząkalik | 2013-09-15
Przeczytana: 15 września 2013

Jeżeli poszukujesz opowieści, które dadzą Ci odpocząć, pozwolą odetchnąć, napełnią Cię nadzieją i optymizmem, powinieneś/powinnaś trzymać się z daleka od książek, które napisał Marek Hłasko.

Tyrmand napisał o nim: „Stał się jednym z najbardziej magicznych bardów rzetelnego, smutnego cynizmu swej literackiej epoki.” Bardzo ciężko tego nie zauważyć. Hłasko bez ceregieli obnaża ciemną stronę ludzkiej natury. Zabiera nas w – często samotną – podróż po meandrach ludzkiego egoizmu, bezradności, brutalności i zagubienia. Mimo to nie popada w żadną ze skrajności, jest rzetelnym obserwatorem, który widzi to, czego wielu widzieć nie chce. W tym wszystkim nie jest pozbawiony też specyficznego poczucia humoru, które dodaje jego prozie lekkości i robi to w tych momentach, kiedy czytelnik naprawdę tego potrzebuje.

Uświadomiłem to sobie dopiero w trakcie lektury, ale znałem tego autora już wcześniej. Na jednej z lekcji historii w liceum, nauczyciel poprosił żebym przeczytał na głos...

Mieczysław | 2015-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2015

Najlepszym opowiadaniem jest oczywiście "Pętla", znana także z kultowej ekranizacji w 1957 roku. Inne są takie sobie.

Dżejzi | 2014-02-09
Przeczytana: 08 lutego 2014

Zanim sięgnęłam po tę książkę, miałam do czynienia z wieloma cytatami tego autora, które mnie zachwyciły. Czytanie rozpoczęłam z wielkimi nadziejami, jednak teraz, po przeczytaniu, mam mieszane uczucia. Część tekstów jest genialna i czyta się je z zapartym tchem, jednak pozostałe opowiadania bardzo nudzą.
Mimo wszystko chętnie sięgnę po kolejne dzieła Hłaski. Utwory pisane głównie w latach 60. XX wieku poruszają tematy nadal aktualne. Zmuszają czytelnika do refleksji nad pewnymi sprawami i dogłębnie poruszają.

Meszuge | 2014-02-20
Przeczytana: 18 września 2010

Podczas spotkania autorskiego z Białoszewskim, który przybył na nie wraz z Karolem Estreicherem, po naiwnym pytaniu typu „co artysta chciał powiedzieć?”, a dotyczącym jednego z nowszych utworów, Białoszewski odpowiedział poważnie, że on sam jeszcze nie bardzo wie, bo Estreicher jeszcze o tym nie pisał.

Czy wiadomo, bez cienia wątpliwości, co konkretnie chciał przekazać czytelnikowi, co zawrzeć w swoich opowiadaniach Marek Hłasko?
Zbiorek, o którym mowa (wydanie z 1997 roku) składa się z sześciu utworów: „Pierwszy krok w chmurach”, „Ósmy dzień tygodnia”, „Robotnicy”, „Pętla”, „Lombard złudzeń” i „Baza Sokołowska”.

Czy „Pierwszy krok w chmurach” jest o inicjacji seksualnej młodych ludzi? A może o beznadziei, smutku i goryczy ludzi starszych, dla których tego typu uniesienia (i wiele innych) są już niedostępne? A może o jednym i drugim, i o czymś jeszcze?

Czy „Ósmy dzień tygodnia” jest o próbie wyrwania się a szarzyzny codzienności, o marzeniach, że za tydzień, za miesiąc,...

Goszka | 2016-02-17

Z autobiografią Hłasce nie poszło, przynajmniej takie odniosłam wrażenie po skończeniu "Pięknych dwudziestoletnich". "Opowiadania" to jednak zupełnie inna bajka. Hipnotyzują już od pierwszych stron i czuje się w nich dokładnie to, jakim człowiekiem był ich autor. Marek Hłasko bezkompromisowo obnaża ludzką naturę i jej niedoskonałości. Bezradność, zagubienie, pesymizm, egoizm. Wszystko to w brutalny sposób skontrastowane z czystością, niewinnością i idealizmem charakteryzującym młodość. Raczej depresyjne. Raczej doskonałe. Zdecydowanie zostaje w pamięci.

KubaEr | 2012-02-05
Przeczytana: 16 września 2010

Hłasko trafia do mnie już od pierwszego zdania. Szczególnie uwielbiam opowiadanie "Ósmy dzień tygodnia". Krótkie zdania, prosta forma - ujmuje w słowa myśli, które tak często plączą mi się po głowie. Pisze o miłości, o ludzkich uczuciach i słabościach. Trudno mi opisać wszystkie emocje, które towarzyszą mi w czasie lektury Hłasko. To mój ulubiony polski pisarz, bohater prezentacji maturalnej, postać która inspiruje i zadziwia swoją biografią.

Często wracam do "Opowiadań", przynoszą mi one pewnego rodzaju ulgę, trudno to wszystko określić.

Cytaty...Wspaniałe, wiele z nich znam na pamięć, trudno mi wybrać jeden ulubiony, ale chyba mógłby być nim ten: "Mam osiemnaście lat i gotów byłbym zabić za każdy listek oderwany z drzewa moich marzeń...

– Uschnie szybko twoje drzewo, jeśli nie będziesz wiedział, że zdarzają się burze i grady."

Polecam z całego serca!

Wolfgang | 2014-04-26
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2014 r
Przeczytana: 25 kwietnia 2014

Opowiadania poruszyły, zachwyciły, rozśmieszyły i chwyciły mnie za serce. Hłasko okazał się genialnym pisarzem w moich oczach. Tych kilka krótkich opowiadań to zwykłe, codzienne historie niosące za sobą smutną prawdę i niesamowitą głębie. Niektóre fragmenty czytałam po kilkanaście razy, podkreślałam cytaty i zapisywałam w notesie. Osobiście cenie sobie wysoko całą mądrość, z jaką podzielił się w tym opowiadaniach Hłasko. Takich pisarzy teraz albo brakuje, albo pech chciał, że rzadko na nich trafiam.

Najbardziej przypadł mi do gustu "Ósmy dzień tygodnia" i "Robotnicy", zaś najmniej "Baza Sokołowska". To ostatnie czytało mi się wolniej i ciężej, aczkolwiek również i to opowiadanie ma w sobie coś wartościowego.