Pusta kołyska

Tłumaczenie: Arkadiusz Nakoniecznik
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
The Cradle Will Fall
morderstwo clark operacja

Młoda prawniczka trafia do znanej kliniki, gdzie jest w nocy świadkiem zagadkowego wydarzenia: ktoś wkłada do bagażnika samochodu zwłoki młodej kobiety. Nie jest to jednak tylko senny koszmar. Za zamkniętymi drzwiami lekarze pracują nad projektem gwałcącym podstawowe zasady etyki i medycyny...

Kokosanka | 2014-03-29
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 29 marca 2014

Nie miałam ostatnio weny do czytania, może dlatego tak słabo ocenię "pustą kołyskę". Osobiście uważam, że Cook pisze lepsze ksiażki, tutaj niby akcja wciąga, ale litości! Wyjaśnienie na praktycznie jednej stronie? Zaczęłam w pewnym momencie wertowac kartki, by zobaczyc, czy może brakuje mi jakichś stron, ale nie, wszystko było w porządku. Nie podoba mi się również brak wyjaśnienia zgonów pacjentek- że płody mogą obumierac to ok, ale dlaczego od razu pacjentki umierały? Zatrucie ciążowe, Highley je zabił? Autor pomysł na książkę miał, ale chyba nie do końca wykorzystał swój potencjał. Ujdzie, ale szału nie ma.

Kurebayashi | 2018-05-30
Przeczytana: 30 maja 2018

Bardzo ciekawa książka, wciągająca od pierwszych stron mimo tego, że czytelnik od początku zna sprawcę i jego motywacje. A jednak czytało mi się tą historię szybko, z łatwością też polubiłam głównych bohaterów. Mary Higgins Clark ma lekkie pióro i ja czuję że książkę pisała kobieta oraz wiem że po tej autorce mogę spodziewać się happy endu. I to lubię, takie książki które są przyjemną lekturą, wprowadzają dobry nastrój, iluzję że dobro zawsze w końcu zwycięży.
Polecam.

Ilość stron: 368
To pierwsza książka tej autorki jaką przeczytałam. Do lektury zachęcił mnie opis na okładce. Kupiłam ją dawno temu ( w 2013) i jakoś nie miałam ochoty jej czytać. Okazała się jednak świetną lekturą. Treść zaciekawia już od pierwszej strony. Bohaterką jest Katie – zastępca prokuratora. Ulega ona wypadkowi i podczas pobytu w szpitalu zauważa dziwne sceny. Są one związane z pewnym lekarzem, który jest również jedną z głównych postaci tego dzieła. Zachowuje się on bardzo nieuczciwie, a nawet karygodnie. Co takiego robi? Czy zostanie złapany? Przeczytacie sami. Polecam.

Ciekawe cytaty:
„Opłakujemy tylko to, czego być może nigdy nie utracimy.” (str 100)
„Jak mało nas obchodzą inni ludzie. Jeśli nie traktujemy ich serio, przestajemy o nich myśleć.” (str 237)

elianka | 2013-04-14
Na półkach: Przeczytane, Audiobook
Przeczytana: 12 kwietnia 2013

Podobało mi się. Książka już nieco "trąci myszką" bo ledwo pamiętamy świat sprzed komórek, nowych technologii, powszechnego stosowania in vitro i technik wspomagania rozrodu. Niby wiemy, że eksperymenty szalonego doktora są niemożliwe z punktu widzenia biologii, ale... książka trzyma w napięciu. Bardzo. Co i raz czułam takie ukłucia niepokoju gdzieś w dole brzucha - co będzie dalej?
Co prawda miejscami jest zbyt dużo szczęśliwych zbiegów okoliczności, ale fabułą jest zręcznie skonstruowana, wartka i co najważniejsze - niepokojąca. Polecam!

Ewa | 2012-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2012

Tytuł: „PUSTA KOŁYSKA”
Autor: Mary Higgins Clark
Stron: 252
Ocena: 5/5
Źródło: Biblioteka miejska
Co oznacza tytuł „Pusta kołyska”? Otóż pewien lekarz ginekolog Edgar Highley nazywa tak łono kobiety. Jego specjalizacją jest dokonywanie na pozór rzeczy niemożliwych dla innych lekarzy w dziedzinie ginekologii. Dokonuje „cudów”, gdyż dotychczas bezpłodne kobiety zachodzą w ciążę. To nic, że było już 16 zgonów w związku z porodami w jego szpitalu. Ma po prostu nadzieję, że jego badania nad zapładnianiem takich kobiet odniosą sukces i otrzyma za to kiedyś nagrodę Nobla.
Katie deMaio, młoda wdowa i prawniczka po wypadku trafia do szpitala doktora Highley’a. Pewnej nocy przez okno szpitalne widzi jak mężczyzna wrzuca do bagażnika ciało kobiety. Nie jest jednak pewna, czy to nie był sen? Gdy okazuje się, że kobieta zostaje odnaleziona martwa w swoim domu, Katie przypomina sobie zdarzenie z nocy. Poznaje twarz kobiety. Ta kobieta została zabita a w dodatku była w ciąży! Jak to możliwe by w...

sygin | 2014-05-14
Przeczytana: 04 maja 2014

Mary Higgins Clark jest jedną z tych autorek, które nieustannie mnie zaskakują. Bardzo lubię jej książki, zarówno te starsze jak i nowsze, jest ona bowiem autorką kilkudziesięciu (sic!) kryminałów i sensacyjnych powieści. Niewiarygodne prawda? A co ciekawsze mimo, że pani Higgins Clark ma już ponad osiemdziesiąt lat wciąż wydaje książki, które cieszą się ogromną popularnością wśród czytelników. Nic tylko zazdrościć kondycji fizycznej i intelektualnej i życzyć kolejnych lat i kolejnych publikacji.

„Pusta kołyska” należy do tych wcześniejszych książek, powstała w latach osiemdziesiątych i należy do grupy tych pierwszych, które przyniosły autorce światowy rozgłos. Zawdzięcza to jak przypuszczam dość nietypowej konstrukcji. Autorka poświęciła zagadkę kryminalną – czyli poszukiwanie odpowiedzi na pytanie kto zabił na rzecz opisu zdarzeń, które miały doprowadzić do zakończenia śledztwa. Poznajemy więc pewnego lekarza specjalizującego się w leczeniu niepłodności – doktora Highleya,...

Vicky | 2013-05-18
Przeczytana: 18 maja 2013

Ogólnie spoko. Odstraszyło mnie to, że od samego początku wiadomo kto zabił, kogo zabił i kto był świadkiem. Nie byłam pewna czy opłaca się czytać dalej bo wydawało mi się, że akcja się nie rozwinie. No, ale do samego końca było całkiem ciekawie. Bardzo polubiłam główną bohaterkę i życzyłam jej jak najlepiej. Książka wzbudza też emocje i sympatie do inny osób. Polecam ;)

malgosinka | 2013-11-25

Myślałam, że poznawszy mordercę na samym początku, książka nie będzie mnie w stanie zaciekawić. A jednak w miarę czytanie coraz bardziej martwiłam się o postać niewinnego męża, a tuż za nim był też inny podejrzany, który czasami wysuwał na prowadzenie. Trup ściele się gęsto, kolejne morderstwa są dla zabójcy, jak pstryknięcie palcem. Trochę zbyt gładko się tutaj wszystko dzieje, ale zwykle tak bywa u pani Higgins Clark, więc czytam nieco z przymrużeniem oka, tak po starej znajomości, po prostu lubię światy, które tworzy ;)

Alina | 2013-12-06
Przeczytana: 05 grudnia 2013

Trzymająca w napięciu opowieść, mimo tego, że mordercę znamy od samego początku. Czyta się z przyjemnością i lekkim dreszczykiem niepokoju. Jednak całość psuje lekko ckliwe zakończenie.

Paulina | 2011-06-20
Przeczytana: 2007 rok

Przeczytałam bardzo dawno temu a pamiętam do dziś, czyli coś to musi znaczyć :)