Opowiadania 1953-1959

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Dzieła zebrane". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Noir sur Blanc

Tom dziewiąty przedstawia czytelnikom najwcześniejsze utwory prozatorskie Mrożka. Opowiadania z Trzmielowej Góry to jego pierwsze teksty satyryczne, jakie zostały opublikowane.W ślad za nimi, w tym samym 1953 roku, wydano zbiorek Półpancerze praktyczne, który od razu ugruntował pozycję pisarza. Książeczka mułów zasługuje na miano wnikliwego studium socjologicznego, któremu szata satyryczna przydaje atrakcyjności i sprawia wiele uciechy w czytaniu. Opowiadanie Z ciemności z tomiku Słoń, wydanego w 1957 roku, brzmi, jak gdyby napisano je w czasach dzisiejszych. Podobnie w zbiorze Wesele w Atomicach autor w sposób niepowtarzalny wydobywa paradoksy rzeczywistości.

Edzia | 2015-12-06

Czytałam kilka opowiadań na konkurs polonistyczny i po prostu kocham! Każde z nich miało w sobie to COŚ.
Jedno z moich ulubionych to "Poezja". Idealnie pokazuje, jak w dzisiejszych czasach uczy się w szkołach literatury. Uwielbiam u Mrożka to, że pod metaforami zawsze kryje się jakiś aktualny problem.
Szkoda, że odkryłam tego Autora dopiero teraz, ale na pewno to nadrobię. :)

Kamasz | 2013-09-04
Przeczytana: 2010 rok

Uśmiech i zaduma - gwarancja najwyższej jakości.

gabbbu | 2016-06-19
Martyna | 2016-06-05