Measure for Measure
837220036X
dramat szekspirowski

Inne wydania

Trudno ją jednoznacznie zaklasyfikować do kategorii komedii lub tragedii. Głównym tematem sztuki jest kontrast między władzą polityczną a sprawiedliwością w kontekście biblijnym.
Tytuł odnosi się do słów z Biblii, z Ewangelii św. Mateusza: Jakim sądem sądzicie, takim was osądzą, i jaką miarą mierzycie, taką i wam odmierzą.

m_ght97 | 2014-02-22
Na półkach: Dramaty, Przeczytane, 2014
Przeczytana: 22 lutego 2014

Jest jednym z utworów Szekspira, po który nie sięgnąłem jako po lekturę szkolną. Nie wiem, co o niej napisać. Język - równy tylko angielskiemu mistrzowi, forma utworu znana z innych Szekspirowskich dramatów. Samo wydanie przypada do gustu, stylizowane na starą książkę.
Pod wieloma względami jest to studium ludzkiej natury, porównanie postawy postaci, które są motorem akcji 'komedii', jak podają niektóre źródła, ponieważ tego dramatu nie sposób sklasyfikować gatunkowo. Niewątpliwie jest to, jak inne książki angielskiego autora, dzieło literatury anglosaskiej.

Niezmiernie zabawna sztuka, jednak daje też do myślenia. Czy wina i kara zawsze są takie same? Oraz, czy można karać, gdy samemu nie jest się bez skazy? Postacie, jak to u Szekspira, dość wyraźne i jednoznaczne. Lektura bardzo przyjemna i rozluźniająca.

ada2070 | 2013-10-09

Jedna z najleeepszych książek które przeczytałam, jest to książka która wciągnęła mnie od pierwszych słów do ostatnich i pragnęłam więcej

Bardzo dobra książka i genialna sztuka w warszawskim Teatrze Dramatycznym, szczerze polecam!

Lenkaite | 2013-01-30
Przeczytana: sierpień 2003