Wesołe niewiasty z Windsoru

Okładka książki Wesołe niewiasty z Windsoru William Shakespeare
Okładka książki Wesołe niewiasty z Windsoru
William Shakespeare Wydawnictwo: Zielona Sowa utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
The Merry Wives of Windsor
Maciej Słomczyński
literatura angielska teatr elzbietanski Szekspir Shakespeare

Przezabawna historia. Polecam

Przezabawna historia. Polecam

Akurat ta komedia Szekspira bardzo mi przypasowała, komedia omyłek i celowego nabierania z rubasznym Falstaffem który pojawił się we wcześniejszych sztukach autora. Utwór dorobił się operowej inscenizacji jako "Falstaff" Verdiego.

Krótko, zwięźle i zabawnie. Nikt nie jest bez winy, a zwroty akcji są w nim naturalne.

Jest to jedna z niewielu sztuk Szekspira, która została osadzona w realiach przełomu XVI i XVII wieku, czyli czasach, w których żył sam autor.
Akcja dramatu rozgrywa się w Windsorze i zawiera w sobie kilka biegnących równolegle wątków. Pierwszym z nich jest plan zubożałego szlachcica Johna Falstaffa, który usiłuje uwieść równocześnie dwie zamężne kobiety panie Page i Ford, które jak się okazuje, znają się bardzo dobrze i szybko rozpracowują zamiary niedoszłego amanta. Kolejnym jest kwestia zazdrosnego pana Page, który zauważa prowadzoną przez żonę grę i nie rozumiejąc jej motywacji, usiłuje przyłapać żonę na domniemanej zdradzie. Trzeci wątek związany jest z zalotami wobec córki Państwa Page. Każde z rodziców ma w tej kwestii własnego faworyta i całkowicie odrzuca fakt, że ich córka niekoniecznie podziela ich zdanie w tej kwestii.
Jak to zwykle bywa w komediach Szekspira mamy tu do czynienia z całą gamą niedopowiedzeń i zabawnych wybiegów, które ostatecznie doprowadzają do szczęśliwego zakończenia. Niegodziwcy, którzy sami początkowo wprowadzili cały zamęt, zostają ukarani, a zakochani odnajdują się wśród nocnej gwary, by udowodnić, że są sobie pisani.
Uważam, że „Wesołe kumoszki z Windsoru”, to może nie najlepsza komedia w repertuarze Szekspira, jest jednak zdecydowanie jedną z lepszych. Szczerze polecam.

William Shakespeare jak zwykle nie zawiódł moich oczekiwań,w szczególności odnośnie jego komedii i mojej z nimi relacji i związku emocjonalnego."Wesołe kumoszki z Windsoru",mają to wszystko,co najbardziej lubię w komediach Williama Shakespeare’a tzn.lekkość,finezję i ten niespotykany ,niepowtarzalny - Szekspirowski klimacik,pełen niespodzianek i przezabawnych zwrotów akcji.Postać sir Johna Falstaffa ilekroć mam styczność z tą sztuką ,przywołuje mi na myśl osobę Sienkiewiczowskiego pana Zagłoby i kojarzy mi się, z tym rubasznym jegomościem.Sztuka powyższa działa na mnie orzeźwiająco i antydepresyjnie,świetna jako przerywnik ,po lekturach ciężkich tematycznie i opasłych objętościowo,jednym słowem -polecam gorąco.

Falstaff jest poddawany próbie rozkochania w sobie pani Ford.

Falstaff jest poddawany próbie rozkochania w sobie pani Ford.

Fabuła / 9

Zwroty akcji / 9
Bohaterowie / 9
Humor / 9
Oryginalność / 9

Nie spodziewałam się, że sztuki Shakespeara kiedykolwiek staną się moimi dobrowolnymi lekturami, bo niezbyt przepadam za wierszowaną fabułą. Nie żałuję jednak, że sięgnęłam po tą komedię i powoli zamierzam zapoznać się z resztą dzieł Shakespeara.
Polecam!

Polecam!

Falstaff zamierza romansować z paniami Ford i Page, ponieważ są bogate. Przyjaciółki postanawiają pożartować sobie z niego. Ford próbuje przyłapać swoją żonę na zdradzie. Pod pseudonimem Brook dowiaduje się od Falstaffa o spotkaniach jego z panią Ford. Ukrywa się w koszu na pranie, aby zobaczyć ich schadzkę. Słudzy Fordów, nie wiedząc, że on tam jest, wrzucają kosz do Tamizy.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

1964

„Wesołe kumoszki z Windsoru” – farsa, w której każdy, bądź prawie każdy bohater może być „wkręcony”, wciągnięty w wir wydarzeń śmiesznych a jednocześnie kompromitujących. Może to być ucieczka w koszu z bielizną, zakończona kąpielą w Tamizie. Może też być niespodziewana maskarada. Niejeden próbuje też „uszczknąć” coś dla siebie, oszukując innych, bądź ośmieszając innych. Uwieść stateczne mieszczki, by skorzystać z majątku ich mężów. Wyprowadzić w pole rodziców i wybranych przez nich kandydatów na męża, by zostać żoną tego jednego jedynego. Nie brakuje też innego rodzaju emocji, np. towarzyszących pojedynkowi doktora i plebana. Ktoś stwierdzi, że Autor przedstawił obraz ówczesnego mieszczaństwa. Naznaczył jego przywary. Jednak warto zastanowić się na ile te postawy są charakterystyczne dla nas i nam współczesnych. Jak zwykle u Shakespeare’a postaci są wyraziste, często mają złożony charakter. Czytelnik daje się wciągnąć w intrygę, mimowolnie staje się uczestnikiem przedstawienia, Poza walorami humorystycznego, chwilami satyrycznego ujęcia tematu doceniam trafność definicji miłości zawartych na stronach tej komedii:
- „Można by ją przyrównać do pięknego domu wzniesionego na cudzej działce, przez omyłkę w wyborze miejsca na budowę straciłem cały budynek”;
- „Miłość to związek przez niebo zrządzony:
Kupisz świat cały, lecz nie kupisz żony”.
Czyje to słowa? Przeczytajcie i sprawdźcie sami.

• Dramaty
  • Literatura angielska