Zgłosuj na książki roku 2017
The Merry Wives of Windsor
8372203032

Proponujemy popularne wydanie dzieł wszystkich Williama Shakespeare'a (przekład Macieja Słomczyńskiego) w oprawie broszurowej.

źródło opisu: http://www.zielonasowa.pl/

źródło okładki: http://www.zielonasowa.pl/

Jacek | 2016-06-05
Na półkach: Przeczytane, Mam, Klasyka
Przeczytana: 05 czerwca 2016

Za dawnych czasów w polskiej telewizji można było poznać klasykę dramatu światowego. Były przedstawienia przygotowywane przez teatry, przez Teatr Telewizji, wreszcie przeniesienia z innych telewizji. Tak było m.in. z Szekspirem. Ale "Wesołe kumoszki z Windsoru" pamiętam jak przez mgłę. Może to i dobrze, bo nie porównywałem tekstu do przedstawienia. A właściwie - wyobrażałem sobie wersję sceniczną. Bo w tej komedii wszystko jest zabawą i można to genialnie zagrać. Postacie są niebywale wyraziste i to nie tylko główni bohaterowie, ale także osoby drugiego i trzeciego planu. Tu nie ma bezbarwnych osób. W dodatku prócz wątku głównego, jak dokuczyć podstarzałemu amantowi o nadmiernie rozbudowanym ego, są liczne, ciągle przeplatające się, wątki poboczne. I wszystkie zabawnie przeprowadzone. I każdy (może z wyjątkiem pań i jednego pana) w jakimś momencie oszukany. Toż to cudowna sytuacja dla aktorów. Można w tej sztuce wykazać swój kunszt, można pokazać wszystkie swoje walory. Można także...

Cathy98 | 2018-01-01
Przeczytana: 01 stycznia 2018

"[...] co kobieta postanowiła w sercu do skutku doprowadzić, to doprowadzi do skutku, choćby jej serce miało pęknąć"

Nowy Rok zaczynam z Szekspirem. To bez wątpienia dobra decyzja.
Ale, ale - to właśnie moja setna opinia! A więc jubileusz też przeżywam z Szekspirem. Nie mogło być lepiej :)

No to co - zaczynamy?

Słyszeliście o Falstaffie? Pewnie, że tak. A jeśli nie - zapoznajcie się z nim czym prędzej!
Nasz bohater narzeka na brak pieniędzy, ale się nie załamuje, bo ma doskonały plan - zamierza uwieść dwie tytułowe kumoszki, panią Page i panią Ford, których mężowie problemów finansowych nie mają. Ale czy nasze niewiasty dadzą się złapać na słodkie liściki? Co to, to nie. One również mają plan, jak rozprawić się z rozpustnikiem. Diabelski!

To nie wszystko, bo na scenie znajduje się jeszcze panna Anna Page. Ona jedna, a ich trzech. Zalotnicy mają różnych sprzymierzeńców, a każdego z nich dzielnie wspomaga pani Żwawińska, posłanniczka wielu bohaterów. Jak ona to robi? Kogo...

Karolina | 2015-01-20
Przeczytana: 29 grudnia 2014

„Wesołe kumoszki z Windosru” trochę mnie rozczarowały. Liczyłam na zabawna historie skupiająca się na dawaniu nauczki niepoprawnemu kobieciarzowi. To akurat było dobre, ale nie rozumiem, dlaczego Szekspir angażował w to wszystko jeszcze motyw wydawania córki za mąż (zarówno jej ojciec jak i matka mieli swoje pomysły co do narzeczonego). Wprawdzie jest to chwyt bardzo częsty w komediach Szekspira: przeplatające się w ten sposób dwa niemal równorzędne wątki, ale tutaj jakoś nie zadziałał. Motyw córki był dla mnie na doczepkę. Bawiłam się jednak wyśmienicie.

Daria | 2017-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2017

Najpierw byłam na spektaklu, a teraz przeczytałam. I jedna, i druga forma świetna, chociaż przyznam, że spektakl minimalnie lepszy.

Michał | 2016-03-07
Na półkach: Przeczytane, Ebook Kindle 5
Przeczytana: 05 marca 2016

Wesołe kumoszki z Windsoru; jak na obecne standardy nie jest zabawną sztuką. Poza fragmentami z Falstafem; wersja czytana jest mało zabawna. Sceny z koszem i suknią są dobre w ujęciu komicznym.

Czytając dramaty należy pamiętać że oglądane w teatrze zyskują wiele.

Przeczytałem tą sztukę przed wizytą w teatrze, aby mieć lepsze rozeznanie przed spektaklem. Wykonanie tej sztuki w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim było wyborne!
Każda scena była przedstawiana w interesujący sposób.
Sposób mówienia doktora Kajusza (silny francuski akcent), księdza Evansa (akcent Walijski) wszystko zostało słusznie oddane.

Bacha85 | 2013-09-24
Przeczytana: wrzesień 2013

Bardzo typowa komedia Shakespeare'a. Żarty z miłości, pożądania i zazdrości. Zabawna bardzo i czyta się przyjemnie, nawet mimo tego, że językowe żarty zostały przełożone tylko po części (czytałam przekład Słomczyńskiego) i nie do końca oddawały mowę walijską, czy też akcent francuski.

Milka555 | 2017-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2017

zdecydowanie wolę pana Williama w tragediach. Szczęśliwie, nawet lekkie komedyjki maja w sobie większy ładunek socjo-emocjonalny niż zdecydowana większość polskich komedii nakręconych po 1998 roku.

Efemeryda | 2017-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2017

Młodym dziewczęciem będąc przeczytałam, mimo, że wierszem:). Na zawsze polubiłam.

Wojciech Detko | 2016-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2016

Nie jest to moja ulubiona komedia Szekspira. Pomysł na fabułę był dobry, ale wykonanie trochę popsuło efekt, dając nudnawą sztukę. Na dodatek trochę ciężko się ją czyta ze względu na próbę imitacji cudzoziemca kaleczącego język. Początkującym polecam najpierw zapoznać się ze Snem nocy letniej czy Poskromieniem złośnicy.

Spiderdog86 | 2017-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2017

Kolejna świetna komedia. Jak na razie Shakespeare mnie nie zawodzi. Żałuję, że oprócz obowiązkowych lektur,nigdy nie zabrałem się za pozostałe jego dzieła:-)