Wymarzony dom Ani

Tłumaczenie: Anna Dorożalska
Cykl: Ania z Zielonego Wzgórza (tom 5)
Wydawnictwo: Świat Książki
1 783
Anne's house of dreams
8373119280

Wymarzony dom Ani to kolejna czarująca powieść z cyklu o rudowłosej dziewczynie, która, choć jest dorosła, nie straciła dziecięcego ducha. Właśnie ujmujący charakter Ani sprawia, że od lat bohaterka Lucy Maud Montgomery pozostaje ulubienicą tysięcy młodych czytelniczek, które zaczytują się w jej przygodach i wraz z nią przeżywają zmienne koleje losu.

źródło opisu: http://www.swiatksiazki.pl/ksiazki/wymarzony-dom-a...(?)

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

CuriousSoul | 2017-10-25
Przeczytana: 25 października 2017

Ania zostaje świeżo upieczoną małżonką.
Domek w Zatoce Czterech Wiatrów jest bezpieczną przystanią i miejscem ukojenia, nie tylko dla młodych małżonków, ale również dla ich nowych przyjaciół.
Oprócz chwil szczęścia, nadchodzą dni pełne trosk i smutków. Choć meandry losu wpływają na jej przemianę wewnętrzną, to nadal pozostaje w oczach czytelników, tą samą poczciwą Anią.

Z każdej publikacji o jej losach tchnie pogoda ducha i przesłanie, by mimo przeciwności losu, nie tracić nadziei, że wkrótce znów zaświeci dla nas słońce.

Wizzi | 2015-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2015

Główna bohaterka książek pani Montgomery nieodmiennie przywołuje mi wspomnienia z czasów dzieciństwa. I pomimo tego, że będąc dzieckiem przeczytałam tylko jedną książkę z tej serii, tak jest.
Ostatnio gdy przypadkowo trafiłam na książkę z tej serii (przeczytałam do tej pory tylko 2), postanowiłam ją sobie przeczytać. Książka o której mowa to 5 część przygód Ani pt. "Wymarzony dom Ani". Autorka opisała w niej wydarzenia z życia dorosłej dziewczyny (podejrzewam, że w podobnym wieku co ja :D), która wychodzi za mąż i musi odnaleźć się w nowej roli i nowym miejscu. Ania, jak to Ania, szybko zaprzyjaźnia się z mieszkańcami Czterech Wiatrów, nie tracąc przy tym swojej romantycznej i ufnej wobec wszystkich natury.
Czytając tę książkę zastanawiałam się czy rzeczywiście można tę książkę nazwać książką dla dzieci i czy dorosłe osoby nie mogą jej czytać bez odczuwania przy tym wstydu. I stwierdziłam, że książkę tę nie do końca można nazwać dziecięcą i że ta osoba, która nie przeczytała jej...

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ania Shirley, która trafiła na Zielone Wzgórze zasługuje na miłość, ale nieporównywalnie cieplejszymi uczuciami darzyłam Anię-studentkę, Anię-nauczycielkę i w końcu Anię przestawioną w tej części.

Ania i Gilbert biorą ślub i przeprowadzają się do Przystani Czterech Wiatrów. Otwiera to nowy, małżeński rozdział w ich życiu. Ich miłości nie zmąca nic, niestety na ich szczęście cień rzuca śmierć ich pierwszego dziecka. Kolejna ciąża kończy się już jednak szczęśliwie dla młodego małżeństwa.

Gilbert szybko zyskuje opinię dobrego, zdolnego lekarza podejmującego wszelkie trudy by ratować pacjentów. Państwo Blythe zyskują też szybko przyjaźń swoich sąsiadów - postaci budzących moją wielką sympatię. Panna Kornelia, osoba mająca bardzo złe zdanie o mężczyznach i metodystach, ale osoba o wielkim sercu pomagająca sąsiadom. Ewa - młoda kobieta mająca za sobą wiele lat gorzkiego życia - jej brat zginął, ojciec się powiesił, a ona została wydana za mężczyznę, którego nie kochała gdy była...

Mam mieszane uczucia po przeczytaniu tej książki. Z jednej strony jest o pięknie tego świata i urokach życia poczciwego. Z drugiej powieść o Ani i jej losach jest w wielu fragmentach wg. mnie słabo napisana, nie ma czegoś co by frapowało. Nie podobają mi się dialogi, są troszku sztuczne jak zwykle. Piękno zbyt wyeksponowane, bywa męczące. Dobre jest to źe dużo tu o szlachetnych uczuciach i postawach, to sprawia, że książka nie jest tak słaba jakby mogła być. Mało też pięknych poetycznych opisów które mnie tak cieszyły chociażby w Ani z Avonlea.

Lidka | 2017-06-14

Pierwsze zetknięcie z Anią było lata temu w Programie I Polskiego Radia i przecudne słuchowisko z p.Pieczką w roli Mateusza. Nieoceniony głos Maryli i Ani. Tak byłam zauroczona słuchowiskiem ,że książkę później połykałam jednym kęsem.Nie ma co opisywać fabuły bo jest znana niemal każdemu.Wszystkie części są zachwycające i każda kolejna jest coraz to ciekawsza.
POLECAM

kiniaa_zak | 2015-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2015

W końcu się doczekałam przeprowadzki do pierwszego własnego domu Ani i Gilberta, domku marzeń. Było cudownie, po tym nudnawym, bajkowym okresie w Szumiących Topolach, dzielnie dotrwałam do tego niezwykłego okresu na Wybrzeżu Czterech Wiatrów. Może to zabrzmi dość brutalnie, ale nareszcie w powieści pojawiło się trochę cierpienia, czyli prawdziwego życia. Pozwoliło mi to jeszcze bardziej zżyć się z Anią i obdarzyć niezwykłą sympatią Leslie oraz kapitana Jima. Niezwykli ludzie, niezwykłe przygody i niespodziewany bieg zdarzeń. Oczywiście wraz z Anią i Gilbertem właśnie jestem w trakcie przeprowadzki do Glen. Do zobaczenia wkrótce!

Tanczaca_z_Ksiazkami | 2011-03-27
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 23 marca 2011

Szkoda, że ta seria nie ma szczęścia do okładek. Ja na szczęście czytam je oprawione na sposób "biblioteczny" (tzn w szarą tekturę) ale kiedy patrzę na zamieszczone na LC, to mnie skręca. Chyba rysownicy wyjątkowo nie lubili Ani. Kolejna czyli "Wymarzony dom Ani" to już szczyt bezguścia i kiczu. Ania, ta miłośniczka piękna, z pewnością wybuchnęłaby płaczem widząc jak została zilustrowana i jakie potwory-pasztety mają za zadanie zachęcić czytelnika do zaprzyjaźnienia się ze zjawiskową szczupłą panną o szarozielonych oczach i pięknym nosie.
Sama książka - literacko, kompozycyjnie, chyba najbardziej przemyślana z dotychczasowych.
Jako jedyna z serii zawiera wątek nieco sensacyjny, czy może tajemniczy, doskonale zresztą poprowadzony i pięknie rozwiązany. A oprócz tego całą plejadę postaci, z których każda sama w sobie jest małym arcydziełem.
Technicznie - dopracowana do perfekcji.Za samą tę pracę należy się sześć gwiazdek.
A mimo to, nie przebiła "siedmiogwiazdkowej" Ani z Zielonego...

Dorota_1988 | 2013-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2013

Piękna, cudowna, szczęśliwe chwile przeplatają się ze smutnymi.

biomycha85 | 2014-06-19

Uwielbiam serię o Ani. Piękne opisy krajobrazu, perypetie mieszkańców wyspy, przygody głównej bohaterki. W tej książce Ania jest już dorosłą kobietą, żoną, jednak nadal nie traci swojego uroku trzpiotki i marzycielki, choć los czasem jej doświadcza.

kama100 | 2017-06-12

Kilkakrotnie (chociaż już bardzo dawno) przeczytałam całą serię Ani i są to moje ulubione książki, które wzruszają i bawią jednocześnie. Czytałam w młodości i w wieku dorosłym. Uważam, że jest ponadczasowa i z pewnością do niej wrócę.

Czego (być może) nie wiecie o Lucy Maud Montgomery

Lucy Maud Montgomery, ukochana autorka wielu pokoleń dziewcząt, wczoraj obchodziłaby 140. urodziny. Jeśli waszą wyobraźnią też niegdyś zawładnęła rudowłosa Ania Shirley, sprawdźcie, czy dobrze znacie pisarkę, która powołała ją do życia.