Linia nocna

Seria: Z zegarkiem
Wydawnictwo: W.A.B.

Mężczyzna wracający z wakacji odkrywa nagle, że podróżując na południe, starzeje się w zastraszającym tempie. Dziewczyna spotkana przypadkiem w nocnym autobusie okazuje się demonem wiodącym wprost ku zgubie. Codzienna rzeczywistość przemienia się stopniowo w koszmar, a uwikłani w nią ludzie co chwila okazują się kimś innym. Rosnąca groza, przewrotny humor i daleka od klasycznej logika wydarzeń każą zadać pytanie: W jaką grę zostaliśmy wciągnięci?

Jeżynka | 2016-08-30
Na półkach: 2016, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 29 sierpnia 2016

Pamiętam jak kilkanaście lat temu, będąc młodym dziewczęciem, z wypiekami na twarzy czytałam "Apokryf Agłai"Jerzego Sosnowskiego. Książka wywołała ogromne poruszenie wśród moich znajomych. Była przekazywana z rąk do rąk i niestety już do mnie nie wróciła czego ogromnie żałuję.
Zaintrygowana pisarstwem autora zaczęłam sięgać po inne jego utwory które jednak, konfrontowane z "Apokryfem..", nie miały już tego magnetyzmu i nie doczytane wracały na półkę w mojej bibliotece.

Kierowana nostalgią i dobrymi wspomnieniami postanowiłam odświeżyć sobie twórczość Jerzego Sosnowskiego zaczynając od "Linii nocnej". Książka okazała się zbiorem krótkich opowiadań które są zapisem snów autora oraz jego znajomych. Sny jak to sny: czasami bardzo realne, czasami bajkowe a czasami stanowiące miksturę rzeczywistości z marzeniami pokazują nam człowieka na tle wielkich zmian ustrojowych (po '89 roku) który stara się wpisać w ten nowe czasy i znaleźć swoje miejsce zarówno jeśli chodzi o pracę jak i życie...

stannirvany | 2013-10-24
Przeczytana: 11 października 2013

Kilka świetnych opowiadań i kilka słabych. Wszystkie są jak zakamuflowany krzyk człowieka, który nie chce lub nie potrafi, nie może powiedzieć o pewnych sprawach wprost, wrócić do pewnych spraw, do pewnych osób, dlatego kryje się za osłoną snów i te sny właśnie krzyczą za niego. Pełne zmarnowanych szans, rozstań, nieudanych związków, pożegnań, samotności. Tak, dużo jest tu samotności, mimo że wszędzie pojawiają się jacyś ludzie. Najpiękniejsze, najukochańsze moje opowiadanie to "Ja ciebie też", tak niejednoznaczne, a dobitne zarazem, tak oniryczne i tak prawdziwe. Uwielbiam.

"(...)Za dużo ciebie we mnie. Za dużo ciebie wokół mnie. Gdzie się podziała moja pojedynczość, moja swoboda, wszędzie tylko ty, we włosach, pod skórą, w gazecie, na ekranie, na plakatach, ulotkach, twój głos sączy się z głośników, twój zapach wypełnia perfumerie, biura, toalety, chcę się od ciebie odczarować wreszcie.Chcę od ciebie odejść.
Czytałam kiedyś, jak w dżungli, na wielkim liściu, podróżnik dostrzegł...

Ruda | 2016-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2016

Nijaka. Miała być oniryczna, głęboka, miało być trochę humoru. W rezultacie otrzymujemy historie jakich wiele. Może to język autora mnie nie zachwycił, a może po prostu nie miałam ochoty na tego typu lekturę. Przeczytane, ale bez zachwytu. Ot, książka którą zapomina się dzień po przeczytaniu.

KaroDeMolka | 2016-11-29
Scarlet | 2016-07-11