Mafia przeciw Hitlerowi

8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
mafia, Sycylia, mafia włoska, wywiad
historia
Getos

Mafia przeciw Hitlerowi odsłania kulisy współpracy aliantów z amerykańsko-sycylijską mafią podczas II wojny światowej. Mafia, której działalność we Włoszech poważnie utrudniał Mussolini, z powodzeniem kontrolowała w tym czasie wiele sfer życia gospodarczego w Stanach Zjednoczonych. Podczas II wojny światowej amerykańskie władze zdały sobie sprawę, iż bez wsparcia jej przywódców nie zapewnią...

Mafia, której działalność we Włoszech poważnie utrudniał Mussolini, z powodzeniem kontrolowała w tym czasie wiele sfer życia gospodarczego w Stanach Zjednoczonych. Podczas II wojny światowej amerykańskie władze zdały sobie sprawę, iż bez wsparcia jej przywódców nie zapewnią bezpieczeństwa własnemu krajowi. Na mocy tajnego układu członkowie tej organizacji przestępczej własnymi metodami mieli zwalczać amerykańskich nazistów oraz agentów nasyłanych z Trzeciej Rzeszy.

Po zajęciu Sycylii, "w dowód wdzięczności" alianci pozwolili, by mafia wprowadziła tam przejściowo własne rządy, które omal nie doprowadziły do oderwania wyspy od Włoch. Książka ujawnia wiele faktów, m.in. mafijne "zlecenia" na zgładzenie czołowych nazistów, w tym także Hitlera, a także związki mafii ze amerykańskimi i brytyjskimi służbami wywiadowczymi.

Tim Newark, brytyjski historyk i dziennikarz, jest autorem kilkunastu książek i programów telewizyjnych na temat militariów oraz organizacji przestępczych. Do swojej książki Mafia przeciw Hitlerowi prowadził szeroko zakrojone badania w archiwach w Londynie, Waszyngtonie i na Sycylii.

źródło opisu: http://www.rm.com.pl

źródło okładki: http://www.rm.com.pl

jarr74 | 2016-11-30
Przeczytana: 2016 rok

„Powodem, dla którego współpracowałem z rządem USA, były moje silne osobiste przekonania. Chciałem, by naziści przegrali. Uczyniłem z tego mój cel numer jeden, zanim Stany Zjednoczone włączyły się do wojny. Byłem Żydem i współczułem prześladowanym Żydom w Europie” . Meyer Lansky.

Mimo iż od wydarzeń II wojny światowej, minęło już ponad siedemdziesiąt lat, wciąż wiele jej skrzętnie skrywanych tajemnic i sekretów nie ujrzało jeszcze światła dziennego lub pojawiło się w wersji bardzo okrojonej czy wręcz fragmentarycznej. Opatrzne klauzulami tajności, ukryte w państwowych czy agencyjnych archiwach dopiero po latach na powrót stają się interesującym źródłem badawczym dla współczesnych historyków i łowców sensacji. Jednych z takich właśnie zakulisowych wydarzeń był udział osławionej amerykańsko-włoskiej mafii w walce z nazizmem i jego wpływami po obu stronach Atlantyku.

O tym właśnie przedziwnym sojuszu i jakże kontrowersyjnej współpracy (podyktowanej, oczywiście, ...

RUDAbezZASAD | 2017-10-13
książek: 20058