...Rozmawiał z bydlętami, ptakami, rybami...

Seria: Spectrum
Wydawnictwo: Muza
zwierzęta
flora i fauna
Basia

Inne wydania

Jestem przyrodnikiem, nie artystą. Dlatego też nie pozwolę sobie na żadną swobodę i "stylizacje". Poza tym uważam, że swoboda nie jest konieczna, wystarczy raczej, podobnie jak w pracach ściśle naukowych, opierać się na faktach, by odkryć przed czytelnikiem piękno zwierzęcia. Albowiem prawdy przyrody ożywionej mają w sobie urzekające i budzące szacunek piękno i jeszcze bardziej zachwycają, gdy zgłębiamy ich tajemnice oraz osobliwości. Badania nad zachowaniem się zwierząt wymagają tak wielkiej przyjacielskiej zażyłości z żywym stworzeniem, a także nadludzkiej cierpliwości obserwatora, że nie wystarczyło samo teoretyczne zainteresowanie zwierzęciem, by wytrwać w pracy; potrzebna była także miłość, dzięki której w zachowaniu się człowieka i zwierzęcia potrafiłem dostrzec coś pokrewnego, co wcześniej tylko przeczuwałem. fragment wstępu

źródło opisu: https://merlin.pl/-rozmawial-z-bydletami-ptakami-r...(?)

źródło okładki: https://merlin.pl/-rozmawial-z-bydletami-ptakami-r...»

Paweł | 2017-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2017

Prof. Konrad Lorenz jest ojcem założycielem współczesnej etologii. Jest to młoda dziedziną zoologii i zajmuje się behawioryzmem zwierząt. Opisuje ich zachowania na bodźce zewnętrzne. Chodzi tutaj zarówno o zachowania instynktowne – genetycznie nabyte, jak i te wyuczone w czasie życia zwierzęcia. Książka po raz pierwszy została wydana w 1949r. zaraz po powrocie Lorenza z radzieckiej niewoli. W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że autor nie był nazistą. W czasie II Wojny Światowej został powołany do Wehrmachtu jako lekarz wojskowy.
Książka jest napisana stylem gawędziarskim, gdzie z humorem opisane są różne przypadki Lorenza jego licznych zwierzęcych podopiecznych. W trakcie lektury miałem reminiscencję ze swojego dzieciństwa związane ze słynnym programem przyrodniczym „Z kamerą wśród zwierząt”. Lecz nie można ulec pozorom, w ten nie winny sposób autor przemyca solidną dawkę wiedzy, która nabywał w praktyce obserwując, badając i obcując ze zwierzętami przez większość swojego życia....

Basia | 2016-11-04

Wspaniała książka o ptakach, rybach i ssakach. Autor w niezwykle ciepły, ciekawy i zabawny sposób przedstawia zwierzęta, ich sposoby zachowania.Opowiada z wielką sympatią o swoich wychowankach i sposobach radzenia sobie z nimi. Szczególnie wzruszająca była opowieść o jego "przyszywanej córeczce"- gąsiątku Martynce, która traktowała autora jak własną mamusię ;).
Serdecznie polecam :).

Vemida | 2015-12-16

Rewelacja! Nie spodziewałam się, że ta książka będzie aż tak świetna.

„Rozmowy ze zwierzętami” to pełna ciepła i uroku opowieść pana Lorenza o jego życiu pod jednym dachem z przeróżnymi zwierzętami, z których zdecydowaną większość trudno byłoby zaliczyć do typowych domowych futrzaków. Czytanie tej książki to jak siedzenie wieczorem w mięciutkim fotelu z herbatą w ręce, przy ciepłym kominku, z dobrym przyjacielem, opowiadającym o swojej niezwykłej więzi i bliskości ze zwierzętami, które stały się częścią jego życia i które pozwoliły mu wejść do swojego świata. Dowiadujemy się wiele na temat psychologii zwierząt, ich zachowań społecznych, mowie ciała i odgłosach, hierarchii w stadzie, a także relacji z człowiekiem.

Jestem naprawdę pod ogromnym wrażeniem – zarówno tej książki, jak i relacji autora ze zwierzętami i jego obserwacji ich życia. Ta książka bardzo mnie wzbogaciła. Żadna nie dostarczyła mi tyle wiedzy i to na takim poziomie, i w takich szczegółach, jak ta. Czyta się ją...

Kaklucha | 2014-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2014

Nowe wydanie książki, wydanej lata temu jako "Opowiadania o zwierzętach". Tłumaczenie nowe, ale nie zmieniające stylu ani treści gawęd Lorenza. Jeśli czytaliście "Opowiadania", bez trudu zorientujecie się, że macie do czynienia z tą samą książką.

Asia | 2015-04-08
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 07 kwietnia 2015

Książka dla każdego, kto jest przekonany, że zwierzęta to nie tylko maszyny, ale istoty o własnych osobowościach i myślach. I dotyczy to każdego zwierzęcia! Warto chociaż wspomnieć (bez spoilerowania) anegdotę o samcu pewnej ryby akwariowej, który musiał zmierzyć się z wielkim problemem logicznym. Jak pisze autor: "Jeśli kiedykolwiek widziałem namyślającą się rybę, było to właśnie wtedy!"

aikaternie | 2016-07-04
Przeczytana: 02 lipca 2016

Jestem zauroczona tą książką!
Z jednej strony- urocza opowieść o zwierzętach autora o wyraźnym zacięciu gawędziarskim. Z drugiej- jednak praca noblisty; człowieka, którego obserwacje dały początek współczesnej etologii. Wiadomo- nauka się rozwinęła i "Rozmowy ze zwierzętami" mają pewien posmak retro, ale i tak dam głowę, że dla większości czytelników zawarte w niej informacje będą odkrywcze.
Polecam wszystkim zainteresowanym zwierzętami, którzy są w stanie wyjść troszkę dalej poza wzruszające historie o pieskach i kotkach. Na pewno czegoś się dowiecie, a i przy okazji uśmiechniecie przy opowieściach szalonego na punkcie obserwacji zwierząt naukowca.
I na koniec jeszcze gwoli ścisłości- wydaje się, że tytuł "Rozmawiał z bydlątkami, ptakami i rybami" to ta sama książka.

Marta | 2015-01-26
Przeczytana: 2015 rok

Książka dla miłośników przyrody i posiadaczy własnych zwierząt. Lecz długie i szczegółowe opisy głosów gęsi, hierarchii wśród kawek czy udziału genów kojota i wilka w domowym psie z pewnością bardziej spodobają się zaawansowanym biologom, niż "zwykłym" właścicielom czworonogów.

Ewa | 2014-11-12
Przeczytana: 10 listopada 2014

Przyjemnie opisane historie z życia wzięte o zachowaniu zwierząt. Miło i szybko się czyta. Byłam zaskoczona, że tak dobrze czyta mi się monolog, w którym na palcach jednej ręki mogłabym wymienić ile było dialogów. Mimo wszystko bardzo dobrze i z humorem napisana, polecam! :)

nulla | 2016-03-31
Przeczytana: 31 marca 2016

W wydaniu, które czytałam, książka nosi tytuł "Rozmowy ze zwierzętami". Jest ciekawa, obserwacje autora są niewątpliwie ciekawe, jednak nieco mi przeszkadzają wzmianki o polowaniach, na które wybierał się autor z orłem, no i jak na mój gust, zbyt wiele miejsca poświęcono ptakom. Mnie nie wydają się one aż tak interesujące. Za to wielkie brawa za sceny z życia ryb, nie sądziłam, że to tak ciekawe zwierzęta.
Szczerze mówiąc, nieco mi też przeszkadzała wiedza o wojennej przeszłości autora. Starałam się o tym nie myśleć, ale jakoś trudno mi było obudzić w sobie życzliwość dla niego.

Dominika | 2016-02-01
Przeczytana: 30 stycznia 2016

Czytałam poprzednio "I tak człowiek trafił na psa", ale "Rozmowy ze zwierzętami" (czytałam najnowsze wydanie, ze zmienionym tytułem) jest książką doskonałą.

Nie wiedziałam, że świat zwierząt jest TAK fascynujący i że zwierzęta w tak inteligentny dla swojego gatunku sposób porozumiewają się ze sobą.

Dodatkowy plus za szersze rozważania na temat zwierząt, które nawet dziś podzielają zdania, jak np. o cierpieniu zwierząt w ogrodach zoologicznych albo o moralności zwierząt albo jej braku.