Miłość w czasach zarazy

Seria: Salsa
Wydawnictwo: Muza
7,25 (6474 ocen i 371 opinii)
tłumaczenie
Carlos Marrodan Casas
El amor en los tiempos del colera
837200837X

Inne wydania

Miłość w czasach zarazy, napisana przez Gabriela Garcię Marqueza z ogromną czułością, humorem i wyrozumiałością, to niezwykła powieść o miłości, która okazuje się silniejsza od samotności, od fatum i od śmierci. Jest to historia uczucia niewydarzonego bękarta i poety Florentino Arizy oraz trzeźwej, rozsądnej Ferminy Dazy, spełniającego się po półwieczu oczekiwania. Oboje przechodzą przez wszystkie kręgi miłości młodzieńcze zadurzenie, małżeństwo z rozsądku, szalone namiętności, miłości idealizowane i ulotne pragnienia cielesne. Ta niespotykana w dotychczasowej twórczości Garcii Marqueza tematyka i tonacja przesporzyła pisarzowi miliony nowych czytelników na całym świecie.

Sklep

6,5 (4 ocen i opinii)
Czarny świt
Rolf Börjlind , Cilla Börjlind

6,71 (7 ocen i opinii)
Inteligencja osobowościowa. Jak osobowość wpływa na nasze życie
John D. Mayer

0 (0 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Basia | 2013-02-04

Kilka lat temu oglądałam wspaniały film pod tym samym tytułem. Książka również bardzo mi się spodobała.
Jest to magiczna opowieść o miłości , odrzuceniu , tęsknocie , wytrwałości i potrzebie bliskości. Do tego świetny , wciągający styl.

Książka warta przeczytania !!!

"Miłość w czasach zarazy" to książka traktująca o jednym z najpotężniejszych uczuć ludzkich - miłości. Gabriel García Márquez (zupełnie nie zważając na to, iż był to już niejednokrotnie i zapewne nie jeden jeszcze raz będzie, temat przewodni wielu książek), po mistrzowsku, z wirtuozerią wprawnego pisarza i czujnego obserwatora a także ze sporą dawką świeżości rozpatruje różne jej oblicza i odcienie.

Autor daje nam więc poznać trójkę wspaniale wykreowanych bohaterów, prawdziwych bohaterów z krwi i kości: doktora Juvenala Urbino, jego żonę Ferminę Dazę oraz jej adoratora Lorentino Arizę. Cała trójka została rzucona w bliżej nieokreślone (jednak gwarne i barwne) miejsce, w którym zmagają się ze swoimi namiętnościami, pragnieniami , rozsądkiem a także... szalejącą w owym czasie cholerą.

Podczas lektury dane nam jest towarzyszyć im przez całe ich życie i to za ich pośrednictwem poznajemy blaski i cienie potęgi miłości. Dzięki doktorowi Urbino oraz jego małżonce odkrywamy miłość...

Darek | 2014-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2014

Na wstępie zaznaczam, że w mojej opinii nie ma krzty obiektywizmu. Oceniam tę książkę najlepiej, jak to możliwe, dlatego że przydarzyła mi się w idealnym momencie życia. Pierwszy raz nie chciałem czytać dalej i dalej, ponieważ nie chciałem dotrzeć do końca tej opowieści. I pierwszy raz, przełożywszy ostatnią stronę i zamknąwszy okładkę, poczułem się spełniony. Dla mnie ta powieść ma idealne proporcje, niczego jej nie brakuje i obdarowuje czytelnika wspaniałą historią. Mogę jedynie pozostawać wdzięczny Márquezowi, że popełnił tak wspaniałe dzieło, a zrządzeniem losu przeczytałem je właśnie teraz. Zdecydowanie tak.

ira | 2012-07-24
Przeczytana: 2002 rok

Czy jest wdzięczna...? Bardzo. Czy jest niedorzeczna...? Oczywiście.
Jest nudna, długa, przegadana. Magiczna, klimatyczna i pyszna.
O gustach się nie dyskutuje, ale ja swoje wiem - warto było przepchać się przez te ponad 50 trudnych lat do krzepiącego, gorącego uczuciem finału.

arachne | 2011-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2011

„Miłość w czasach zarazy" to piękna książka. Piękna nawet nie ze względu na samą historię Ferminy Dazy i Florentino Arizy, co na styl Marqueza.

Kiedy po raz pierwszy pobieżnie przerzucałam karty powieści, uderzyła mnie znikoma ilość dialogów. Uznałam wówczas, że czytanie tej książki łatwe nie będzie. Okazało się jednak, że Marquez potrafi oczarować czytelnika na tyle, że takie błahostki jak długość akapitu przestają mieć znaczenie, liczy się bogactwo warsztatu autora.

Fabuła opiera się na uczuciu, jakim młodziutki bękart o poetyckich zapędach obdarza jeszcze młodszą Ferminę Dazę. Ojciec tej ostatniej ma z kolei wyraźne aspiracje na awans społeczny i wiele się po zamążpójściu córki spodziewa. Jednak to nie ojciec staje się największą przeszkodą na drodze do ich szczęścia, a sama Fermina.

Florentino Ariza zakochuje się od pierwszego wrażenia. Budzi litość (jak się później okaże budzi ją również w Ferminie i innych kobietach) dzięki zamiłowaniu do poezji i przerobionym przez matkę...

Edeita | 2014-05-09

[recenzja dostępna również na swiatyzpolki.blogspot.com]

Na wstępie wspomnę, że popełniłam pewien bardzo bolesny błąd czytelnika - obejrzałam film na podstawie książki jako pierwszy. Lecz mam na to swoje usprawiedliwienie, gdyż nawet nie wiedziałam, że taka lektura w ogóle istnieje. Ekranizacja mnie nie usatysfakcjonowała i odebrałam ją dosyć negatywnie, więc jakie było moje zdziwienie, kiedy się okazało, że książka jest bestsellerem. I właśnie wtedy stwierdziłam, że muszę ją przeczytać i skonfrontować swoją wcześniejszą opinię.

Jak w tytule zostało zawarte książka opowiada o miłości. Jednak, czy należy brać słowo "zaraza" dosłownie?

Przez całą lekturę poznajemy historię dwóch postaci - Florentina Arizy i Ferminy Dazy. Oboje, w okresie młodości zakochali się w sobie do szaleństwa. Jednak głównym przeciwnikiem tego uczucia jest ojciec dziewczyny, który trwał w swoim zamierzeniu, by córka, pomimo słabego pochodzenia, dobrze wyszła za mąż. Florentino nie wpisywał się w kryteria...

danieltrn | 2010-08-15
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2010, Posiadam
Przeczytana: 2010 rok

Sięgając po tą książkę spodziewałem się czegoś zupełnie innego. Miałem to szczęście ,że nie znałem przedtem autora, ani żadnej jego książki. W pierwszej chwili zasugerowałem się tytułem: Miłość w czasach zarazy . Pomyślałem wtedy,że motywem przewodnim będzie miłość głównych bohaterów. Tytuł zasugerował również, że uczucie będzie miało miejsce w trakcie epidemii jakiejś choroby. A więc sytuacja znana mi nie od dziś z wielu innych książek, czy filmów. Trudna miłość, która musi przetrwać trudne czasy, żeby w końcu zatriumfować. Spodziewałem się, więc bohaterów, którzy będą zmagali się ze wszystkimi przeciwnościami losu. Bohaterów obdarzonych silnym charakterem i heroiczną odwagą. Kiedy po rozpoczęciu lektury dowiedziałem się, jedną z głównych postaci jest lekarz, natychmiast pomyślałem, że jest on właśnie jednym z tych heroicznych bohaterów. Być może nawet okażę się, że odkrył lek na epidemię! Wraz z kolejnymi kartkami książki ze zdziwieniem stwierdziłem, że epidemia cholery gra tutaj...

Julls | 2014-03-29
Przeczytana: 28 marca 2014

Powieść, którą męczyłam od ponad miesiąca (z przerwami na inne książki, oczywiście). Dlaczego tak długo zajęło mi przeczytanie tej średniej długości publikacji?

Wynika to głównie ze specyficznej budowy książki- prawie wcale nie zawiera ona dialogów, co, przynajmniej mnie, przeszkadzało w dość znaczącym stopniu. Cała treść „Miłości w czasach zarazy” jest zatem jednym, długim, niekończącym się opisem narratora, który wie wszystko o każdej osobie, przewijającej się w powieści. To kolejna rzecz, która mnie nieco denerwowała- wdawanie się w najdrobniejsze szczegóły z życia postaci nie odgrywających zbyt wielkiej roli w fabule. Oczywiście, wszystko zależy od tego, jak na to patrzeć i od ogólnych upodobań czytelnika. Znam osoby, które uznałyby to za zaletę powieści- muszę przyznać, że takie szczegółowe opowiadanie tworzy interesujący klimat- ma się wrażenie, że to wszystko wydarzyło się naprawdę, autor ukazuje nam kawałek świata, znacznie wykraczający poza wszystkie wątki fabuły,...

SkinnyLove | 2014-04-05
Przeczytana: 30 marca 2014

Opinii miałam nie pisać, ale musiałam wyrazić swoje zdanie odnośnie kilku przewijających się w komentarzach stwierdzeń.

Przede wszystkim nie rozumiem marudzenia, że „tak mało dialogów...” Potrzebujesz dialogów? Nie wiem, równolegle czytaj komiks, czy coś. Opis Marqueza jest tak bezbłędny, że momentami nienawidzisz Ferminy, masz dość Florentino, rzygasz tą miłością i myślisz „umrzyjcie wszyscy”. Odkładasz książkę, ale wracasz. Zawsze wracasz.
Bo jednak dostrzegasz w tej opowieści prawdziwe życie. Masz jej dość, przytłacza cię, ciąży, bo taka właśnie potrafi być miłość.

Ta historia zdecydowanie NIE JEST na jeden wieczór. Nie jest lekka. Nie jest romansem w stylu Sparksa. I nie da się w jeden dzień przetrawić życia człowieka, który na swoją szansę czekał ponad pięćdziesiąt lat.

Dwojra | 2013-11-03
Przeczytana: 30 października 2013

Przyjdzie na to czas, przyjdzie czas, przyjdzie czas - żeby wspólnie życie wieść… Tylko co, jeśli na ukochaną osobę trzeba czekać pięćdziesiąt trzy lata, siedem miesięcy i jedenaście dni? Jak wówczas żyć takim życiem, gdy próżno szukać pocieszenia?

Florentina Arizę poznajemy jako niewydarzonego bękarta, który obdarzony jest przesadnie wrażliwą duszą. Wysoki i chudy młodzieniec, przyodziany zawsze w przerabiane przez matkę surduty ojca, które lata swej świetności przeżywały wiek temu, na domiar złego jest poetą. Nie widzi nic piękniejszego nad wielokrotnie czytane powieści o miłości, wiersze o miłości, walce o miłości, gardenie, których zapach traktuje o miłości oraz ponad Ferminę Dazę, która o miłości nie wie nic. Do czasu… Sęk w tym, że wszystko w książce G. G. Marqueza trwa jedynie „do czasu”.

„Miłość w czasach zarazy” to lektura, której fabuła lepka jest od ciał przygodnych kochanków, którzy oddają się przygodnym namiętnościom. Atmosfera...