Lubimyczytać.pl to:
ponad 665 tys. recenzji
ponad 220 tys. książek
własna biblioteczka
system rekomendacji
Okładka książki Miłość w czasach zarazy

Miłość w czasach zarazy

Autor:
tłumaczenie
Carlos Marrodan Cassas
El amor en los tiempos del colera
seria/cykl wydawniczy
Salsa
wydawnictwo
MUZA
837200837X
realizm magiczny, miłość,
typ
papier
7.22 (5052 ocen i 281 opinii)

Opis książki

Miłość w czasach zarazy, napisana przez Gabriela Garcię Marqueza z ogromną czułością, humorem i wyrozumiałością, to niezwykła powieść o miłości, która okazuje się silniejsza od samotności, od fatum i od śmierci. Jest to historia uczucia niewydarzonego bękarta i poety Florentino Arizy oraz trzeźwej, rozsądnej Ferminy Dazy, spełniającego się po półwieczu oczekiwania. Oboje przechodzą przez wszystkie kręgi miłości młodzieńcze zadurzenie, małżeństwo z rozsądku, szalone namiętności, miłości idealizowane i ulotne pragnienia cielesne. Ta niespotykana w dotychczasowej twórczości Garcii Marqueza tematyka i tonacja przesporzyła pisarzowi miliony nowych czytelników na całym świecie.

Inne wydania

Polecamy

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników
Dwojra | 2013-11-03
Przeczytana: 30 października 2013

Przyjdzie na to czas, przyjdzie czas, przyjdzie czas - żeby wspólnie życie wieść… Tylko co, jeśli na ukochaną osobę trzeba czekać pięćdziesiąt trzy lata, siedem miesięcy i jedenaście dni? Jak wówczas żyć takim życiem, gdy próżno szukać pocieszenia?

Florentina Arizę poznajemy jako niewydarzonego bękarta, który obdarzony jest przesadnie wrażliwą duszą. Wysoki i chudy młodzieniec, przyodziany zawsze w przerabiane przez matkę surduty ojca, które lata swej świetności przeżywały wiek temu, na domiar złego jest poetą. Nie widzi nic piękniejszego nad wielokrotnie czytane powieści o miłości, wiersze o miłości, walce o miłości, gardenie, których zapach traktuje o miłości oraz ponad Ferminę Dazę, która o miłości nie wie nic. Do czasu… Sęk w tym, że wszystko w książce G. G. Marqueza trwa jedynie „do czasu”.

„Miłość w czasach zarazy” to lektura, której fabuła lepka jest od ciał przygodnych kochanków, którzy oddają się przygodnym namiętnościom. Atmosfera powieści...

malineczka74 | 2010-09-23
Przeczytana: 22 września 2010

Pierwsza książka tego autora ,którą przeczytałam i która oderwała mnie od codzienności.Przyczyn jest kilka - po pierwsze piękny zakątek świata w którym rozgrywa się fabuła - egzotyczne Karaiby z przełomu XVIII i XIX wieku - gdzie powoli wkraczają cuda techniki takie jak telegraf , poczta lotnicza , duże statki żeglugi rzecznej ,aeroplany .Autor tak świetnie opisuje przyrodę - urocze kajmany na rzekami ,krowy morskie z młodymi ,tajemniczą puszczę ,rejsy rzekami ,wedrówkę po górach w młodości Ferminy Dazy ,że czułam się jakbym tam była realnie i widziała te obrazy rzeczywiście na własne oczy.Książka ma mało dialogów czego zwykle nie lubię ,ale tym razem to nie umniejszyło jej wartości.Autor pisze o miłości dwojga ludzi , którzy parą stali się dopiero w późnej starości - ale to nie umniejszyło uczucia.Mimo burzliwego życia Ferminy Dazy i Florentina Arizy tych dwoje świetnie się porozumiało i odnalazło u kresu życia.Ten świat w kolorze sepii jakże odległy spodobał mi się - mimo upływu lat...

zosogirl | 2011-02-14
Na półkach: Ulubione, 2011, Przeczytane

Będąc pod silnym wpływem książki, nie jestem zdolna do napisania sensownej opinii, co może tylko udowodnić iż jest to tekst tak dogłębnie poruszający, że wyczyścił mój umysł doszczętnie ze słów, które mogłyby opisać uczucia towarzyszące podczas czytania.

"Miłość w czasach zarazy" nie jest moim pierwszym spotkaniem z twórczością fenomenalnego Marqueza. Po przeczytaniu wspaniałych "Stu lat samotności", nieco mniej udanego podejścia do "Złej godziny" powyższa pozycja utwierdza mnie jedynie w przekonaniu, że Gabriel Garcia Marquez jest geniuszem. Przyporządkował sobie słowo i czyni z nim nieprawdopodobne cuda. W sposób niezwykły opisuje rzeczy zwykłe, nadając im zupełnie nowy wygląd. Nieważne o czym tak naprawdę pisze, z każdego słowa wyciska wszystko to, co najlepsze, a dobór wyrazów jest tak niesamowicie trafny, przemyślany, a jednocześnie naturalny dla Marqueza, że czytanie sprawia ogromną przyjemność. Mimo tych wszystkich superlatyw nie sądzę aby owy styl pisania przypadł do gustu ka...

Darek | 2014-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2014

Na wstępie zaznaczam, że w mojej opinii nie ma krzty obiektywizmu. Oceniam tę książkę najlepiej, jak to możliwe, dlatego że przydarzyła mi się w idealnym momencie życia. Pierwszy raz nie chciałem czytać dalej i dalej, ponieważ nie chciałem dotrzeć do końca tej opowieści. I pierwszy raz, przełożywszy ostatnią stronę i zamknąwszy okładkę, poczułem się spełniony. Dla mnie ta powieść ma idealne proporcje, niczego jej nie brakuje i obdarowuje czytelnika wspaniałą historią. Mogę jedynie pozostawać wdzięczny Márquezowi, że popełnił tak wspaniałe dzieło, a zrządzeniem losu przeczytałem je właśnie teraz. Zdecydowanie tak.

milla | 2013-12-23
Przeczytana: 22 grudnia 2013

„Miłość w czasach zarazy” – tytuł, o którym słyszałam już niejednokrotnie, tytuł który wypadałoby poznać, bo to powieść noblisty uznawanego za jednego z najwybitniejszych twórców realizmu magicznego, okazał się książką totalnie nie w moim stylu. Naczytałam się mnóstwa pozytywnych recenzji o tej powieści, więc oczekiwałam naprawdę niesamowitej i zapadającej w pamięć historii, tymczasem z trudem przebrnęłam przez nużące meandry fabuły wykreowanej przez kolumbijskiego pisarza.

Powieść opowiada o losach nieszczęśliwej miłości Florentina Arizy do Ferminy Dazy. Główny bohater obdarzył swą wybrankę szaleńczym, pełnym romantyzmu uczuciem, kiedy ta była jeszcze kilkunastoletnim podlotkiem. Fermina zaczarowana siłą wyidealizowanego, pierwszego uczuciu poddała się złudnej fascynacji mężczyzną, którego miała okazję poznać jedynie dzięki wymienianej z nim korespondencji. W momencie, kiedy zażyłość młodych przybiera niebezpieczną głębię, ich korespondencyjny związek zostaje odkryty przez ojca dziew...

LadyAngelLai | 2014-03-29
Przeczytana: 28 marca 2014

Powieść, którą męczyłam od ponad miesiąca (z przerwami na inne książki, oczywiście). Dlaczego tak długo zajęło mi przeczytanie tej średniej długości publikacji?

Wynika to głównie ze specyficznej budowy książki- prawie wcale nie zawiera ona dialogów, co, przynajmniej mnie, przeszkadzało w dość znaczącym stopniu. Cała treść „Miłości w czasach zarazy” jest zatem jednym, długim, niekończącym się opisem narratora, który wie wszystko o każdej osobie, przewijającej się w powieści. To kolejna rzecz, która mnie nieco denerwowała- wdawanie się w najdrobniejsze szczegóły z życia postaci nie odgrywających zbyt wielkiej roli w fabule. Oczywiście, wszystko zależy od tego, jak na to patrzeć i od ogólnych upodobań czytelnika. Znam osoby, które uznałyby to za zaletę powieści- muszę przyznać, że takie szczegółowe opowiadanie tworzy interesujący klimat- ma się wrażenie, że to wszystko wydarzyło się naprawdę, autor ukazuje nam kawałek świata, znacznie wykraczający poza wszystkie wątki fabuły, jednak, na...

Kamila | 2014-03-04
Przeczytana: 03 marca 2014

W odniesieniu do powieści Marqueza często używane jest określenie realizm magiczny i trudnym jest dla mnie znalezienie epitetu bardziej trafnego myśląc o dziele ‘Miłość w czasach zarazy’.

Czytanie porywa, dominując rzeczywistość. Niezwykła, opierająca się na oryginalnej klamrze struktura płynnie prowadzi przez wydarzenia- czytelnik przesiąka opowiadaną historią i Karaibami przełomu wieków.

Sztuką jest napisanie książki o miłości, która mimo iż chwilami ociera się o banał, pobudza refleksję. Marquez oddaje istotę powyższego stanu, niejednokrotnie uciekając się do naturalizmu- nie unika goryczy, nie słodzi, waży słowa.

Osobiście jestem rozczarowana zakończeniem, a chwilami miałam ochotę krzyknąć, iż zanadto gmatwa. Nie przemówiły do mnie także topornie zawoalowane opisy zbliżeń, jest to jednak już indywidualna preferencja.

SkinnyLove | 2014-04-05
Przeczytana: 30 marca 2014

Opinii miałam nie pisać, ale musiałam wyrazić swoje zdanie odnośnie kilku przewijających się w komentarzach stwierdzeń.

Przede wszystkim nie rozumiem marudzenia, że „tak mało dialogów...” Potrzebujesz dialogów? Nie wiem, równolegle czytaj komiks, czy coś. Opis Marqueza jest tak bezbłędny, że momentami nienawidzisz Ferminy, masz dość Florentino, rzygasz tą miłością i myślisz „umrzyjcie wszyscy”. Odkładasz książkę, ale wracasz. Zawsze wracasz.
Bo jednak dostrzegasz w tej opowieści prawdziwe życie. Masz jej dość, przytłacza cię, ciąży, bo taka właśnie potrafi być miłość.

Ta historia zdecydowanie NIE JEST na jeden wieczór. Nie jest lekka. Nie jest romansem w stylu Sparksa. I nie da się w jeden dzień przetrawić życia człowieka, który na swoją szansę czekał ponad pięćdziesiąt lat.

ira | 2012-07-24
Przeczytana: 2002 rok

Czy jest wdzięczna...? Bardzo. Czy jest niedorzeczna...? Oczywiście.
Jest nudna, długa, przegadana. Magiczna, klimatyczna i pyszna.
O gustach się nie dyskutuje, ale ja swoje wiem - warto było przepchać się przez te ponad 50 trudnych lat do krzepiącego, gorącego uczuciem finału.

Basia | 2013-02-04

Kilka lat temu oglądałam wspaniały film pod tym samym tytułem. Książka również bardzo mi się spodobała.
Jest to magiczna opowieść o miłości , odrzuceniu , tęsknocie , wytrwałości i potrzebie bliskości. Do tego świetny , wciągający styl.

Książka warta przeczytania !!!

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto