Miłość w czasach zarazy

1 358
2 145
tłumaczenie
Carlos Marrodan Casas
El amor en los tiempos del colera
837200837X

Inne wydania

Miłość w czasach zarazy, napisana przez Gabriela Garcię Marqueza z ogromną czułością, humorem i wyrozumiałością, to niezwykła powieść o miłości, która okazuje się silniejsza od samotności, od fatum i od śmierci. Jest to historia uczucia niewydarzonego bękarta i poety Florentino Arizy oraz trzeźwej, rozsądnej Ferminy Dazy, spełniającego się po półwieczu oczekiwania. Oboje przechodzą przez wszystkie kręgi miłości młodzieńcze zadurzenie, małżeństwo z rozsądku, szalone namiętności, miłości idealizowane i ulotne pragnienia cielesne. Ta niespotykana w dotychczasowej twórczości Garcii Marqueza tematyka i tonacja przesporzyła pisarzowi miliony nowych czytelników na całym świecie.

• Odyseusze. Gwiazda Morza
  • Sen sów
  • Jedyna
  • Bohaterowie są zmęczeni
  • Ostatnia żona Tudora. Poskromienie królowej
  • Dziewczyna, którą nigdy nie byłam
  • Efekt Rosie

8,44 (9 ocen i opinii)
Ostatnia żona Tudora. Poskromienie królowej
Philippa Gregory

7,75 (4 ocen i opinii)
Dziewczyna, którą nigdy nie byłam
Caitlin Moran

Większy kawałek nieba
Krystyna Mirek

8,18 (11 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Basia | 2013-02-04

Kilka lat temu oglądałam wspaniały film pod tym samym tytułem. Książka również bardzo mi się spodobała.
Jest to magiczna opowieść o miłości , odrzuceniu , tęsknocie , wytrwałości i potrzebie bliskości. Do tego świetny , wciągający styl.

Książka warta przeczytania !!!

bratbarto | 2010-07-08
Przeczytana: 30 czerwca 2010

Nie dość, że książka traktuje o traceniu czasu (wręcz całego życia), to czytaniu jej towarzyszy takie właśnie odczucie. Zmarnowałem kawał czasu, a historia prowadzi donikąd. Gorszy mógł być już tylko film z Javierem Bardem.

Morana | 2014-05-09

[recenzja dostępna również na swiatyzpolki.blogspot.com]

Na wstępie wspomnę, że popełniłam pewien bardzo bolesny błąd czytelnika - obejrzałam film na podstawie książki jako pierwszy. Lecz mam na to swoje usprawiedliwienie, gdyż nawet nie wiedziałam, że taka lektura w ogóle istnieje. Ekranizacja mnie nie usatysfakcjonowała i odebrałam ją dosyć negatywnie, więc jakie było moje zdziwienie, kiedy się okazało, że książka jest bestsellerem. I właśnie wtedy stwierdziłam, że muszę ją przeczytać i skonfrontować swoją wcześniejszą opinię.

Jak w tytule zostało zawarte książka opowiada o miłości. Jednak, czy należy brać słowo "zaraza" dosłownie?

Przez całą lekturę poznajemy historię dwóch postaci - Florentina Arizy i Ferminy Dazy. Oboje, w okresie młodości zakochali się w sobie do szaleństwa. Jednak głównym przeciwnikiem tego uczucia jest ojciec dziewczyny, który trwał w swoim zamierzeniu, by córka, pomimo słabego pochodzenia, dobrze wyszła za mąż. Florentino nie wpisywał się w kryteria...

"Miłość w czasach zarazy" to książka traktująca o jednym z najpotężniejszych uczuć ludzkich - miłości. Gabriel García Márquez (zupełnie nie zważając na to, iż był to już niejednokrotnie i zapewne nie jeden jeszcze raz będzie, temat przewodni wielu książek), po mistrzowsku, z wirtuozerią wprawnego pisarza i czujnego obserwatora a także ze sporą dawką świeżości rozpatruje różne jej oblicza i odcienie.

Autor daje nam więc poznać trójkę wspaniale wykreowanych bohaterów, prawdziwych bohaterów z krwi i kości: doktora Juvenala Urbino, jego żonę Ferminę Dazę oraz jej adoratora Lorentino Arizę. Cała trójka została rzucona w bliżej nieokreślone (jednak gwarne i barwne) miejsce, w którym zmagają się ze swoimi namiętnościami, pragnieniami , rozsądkiem a także... szalejącą w owym czasie cholerą.

Podczas lektury dane nam jest towarzyszyć im przez całe ich życie i to za ich pośrednictwem poznajemy blaski i cienie potęgi miłości. Dzięki doktorowi Urbino oraz jego małżonce odkrywamy miłość...

Mey-Mey | 2012-04-09
Na półkach: Obyczajowe, Przeczytane

Jak dla mnie, to to nie jest książka o miłości, jest to książka: jak zmarnować życie dla kogoś, kto ma cię daleko w d....!<br />
Florentino "zakochał" się w dziecku, a Fermina w swoich własnych wyobrażeniach romantycznego bohatera w literaturze, które Florentino spełniał poprzez swoje romantyczne listy i zawarte w nich wyznania. Fermina kochała listy, nie człowieka. <br />
Florentino zmarnował życia na czekanie, aż mąż Ferminy umrze, żeby móc z nią być. Doczekał się... Czy było warto? Według mnie nie. Mógł sobie ułożyć życie, być z kimś kogo by kochał i kto kochałby jego. Jednak on zamknął serce dla innych kobiet, żyjąc nadzieją, że Fermina kiedyś z nim w końcu będzie...

Darek | 2014-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2014

Na wstępie zaznaczam, że w mojej opinii nie ma krzty obiektywizmu. Oceniam tę książkę najlepiej, jak to możliwe, dlatego że przydarzyła mi się w idealnym momencie życia. Pierwszy raz nie chciałem czytać dalej i dalej, ponieważ nie chciałem dotrzeć do końca tej opowieści. I pierwszy raz, przełożywszy ostatnią stronę i zamknąwszy okładkę, poczułem się spełniony. Dla mnie ta powieść ma idealne proporcje, niczego jej nie brakuje i obdarowuje czytelnika wspaniałą historią. Mogę jedynie pozostawać wdzięczny Márquezowi, że popełnił tak wspaniałe dzieło, a zrządzeniem losu przeczytałem je właśnie teraz. Zdecydowanie tak.

ira | 2012-07-24
Przeczytana: 2002 rok

Czy jest wdzięczna...? Bardzo. Czy jest niedorzeczna...? Oczywiście.
Jest nudna, długa, przegadana. Magiczna, klimatyczna i pyszna.
O gustach się nie dyskutuje, ale ja swoje wiem - warto było przepchać się przez te ponad 50 trudnych lat do krzepiącego, gorącego uczuciem finału.

wiesia | 2013-10-27

Karaiby; przełom wieku XIX i XX; ich troje: doktor Juvenal Urbino, jego żona Fermina Daza i… ten trzeci, czyli Florentino Ariza, który na swą „boginię w koronie” będzie czekał 51 lat, 9 miesięcy i 4 dni.
Juvenal Urbino w wieku 81 lat spada z drabiny, którą przystawił do mangowca, by zdjąć swą ukochaną papugę. Umiera, ale zdąży jeszcze przed śmiercią wyznać miłość żonie słowami: „Bóg jeden wie, jak bardzo cię kochałem”. Świeżo upieczoną wdowę szybko odwiedza Ariza, by ponowić po ponad pół wieku swe oświadczyny.

Tak zaczyna się powieść Marqueza, potem jest okazja, by poznać życie bohaterów w młodości. Skromny telegrafista, bękart Florentino, syn Transity Arizy, zakochuje się od pierwszego wejrzenia w Ferminie. Wymieniają potajemnie listy, Florentino wygrywa serenady na skrzypcach w pobliżu domu ukochanej, która odwzajemnia jego uczucia. Jednak ojciec dziewczyny nie uważa go za dobrego kandydata na męża swej jedynaczki. Wywozi córkę do krewnych, by zapomniała o chłopcu. Ale...

arachne | 2011-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2011

„Miłość w czasach zarazy" to piękna książka. Piękna nawet nie ze względu na samą historię Ferminy Dazy i Florentino Arizy, co na styl Marqueza.

Kiedy po raz pierwszy pobieżnie przerzucałam karty powieści, uderzyła mnie znikoma ilość dialogów. Uznałam wówczas, że czytanie tej książki łatwe nie będzie. Okazało się jednak, że Marquez potrafi oczarować czytelnika na tyle, że takie błahostki jak długość akapitu przestają mieć znaczenie, liczy się bogactwo warsztatu autora.

Fabuła opiera się na uczuciu, jakim młodziutki bękart o poetyckich zapędach obdarza jeszcze młodszą Ferminę Dazę. Ojciec tej ostatniej ma z kolei wyraźne aspiracje na awans społeczny i wiele się po zamążpójściu córki spodziewa. Jednak to nie ojciec staje się największą przeszkodą na drodze do ich szczęścia, a sama Fermina.

Florentino Ariza zakochuje się od pierwszego wrażenia. Budzi litość (jak się później okaże budzi ją również w Ferminie i innych kobietach) dzięki zamiłowaniu do poezji i przerobionym przez matkę...

Artur Schodziński | 2013-11-24
Na półkach: Przeczytane, 2013

Rewelacyjnie opisana miłość, bez owijania w bawełnę, bez pudru, cukiereczków i ciasteczek.
Mocna w wymowie, miejscami nawet brutalna. Warto przeczytać, oczywiście ze zrozumieniem.

Literackie postwalentynki

Mówienie o walentynkach w kontekście literatury wielu może przyprawić o zgrzytanie zębami. Zostawmy zatem walentynki gdzie ich miejsce (w tytule) i zajmijmy się czymś przyjemniejszym – książkowymi romansami z najwyższej półki.

Wskaż książkę, której czytanie to sama przyjemność!

Od stycznia do kwietnia na antenie Czwórki Polskiego Radia Sylwia Stano i Zofia Karaszewska z Bibliocreatio polecały wartościową literaturę dla młodych czytelników. Teraz czas na Was – wybierzmy książkę, od której nie sposób się oderwać.