Dzieci Jerominów

Wydawnictwo: Pojezierze
Die Jeromin Kinder
hoobson

"Pan von Balk, siedząc już w swej bryczce o wysokich kołach, w płaszczu sięgającym kostek, nachylił się do Jonsa. — Musimy zawsze tak żyć — rzekł — jakbyśmy mieli w ręku właściwy klucz. Nie wiemy, czy będzie on pasował, ale prawdopodobnie po to tylko tu jesteśmy, Jons, by próbować. I uśmiechnął się do niego, trochę kpiąco i trochę smutnie, podniósł bicz i zniknął w chmurze pyłu."

źródło opisu: Pojezierze, 1986

źródło okładki: skan autorski

K_Schmidt | 2015-01-17
Na półkach: Przeczytane, Prusy, 2014
Przeczytana: 04 stycznia 2015

Ta książka z pewnością nie jest pospolita. Błyszczy jako kunsztownie obrobiony brylant sztuki słowa. Ba, pełno w niej mądrości i głębi. Pełność tę odczuwam jednak jako przepełnienie.
„Dzieci Jerominów” są arcydziełem jednego nastroju, depresyjnym zapętleniem, gdzie wszyscy i wszystko jest jakby naznaczone (bardziej pobłogosławione, czy może przeklęte?) krajobrazem Prus Wschodnich, ich przestrzenią i duszą: mistycznie rozległe, poetycznie surowe, stoickie jak równina, znużone jak łagodny półmrok sosnowego boru, cierpliwe jak polne kamienie i cykliczne jak bytowanie ziemi-karmicielki. W przeciągu kilku setek stron swej opowieści naciskał autor te same klawisze, wygrywał sam refren – refren, owszem, poruszający, niezwykły, ale nie mający poza sobą odmiany i urozmaicenia. Jedynie w ostatnim tomie, kiedy wszystko coraz prędzej zmierza ku końcowi, wymownie zabrzmiało parę niespodziewanych tonów, które wcześniejszą powtarzalność przesunęły z pierwszego planu w tło.
Bohaterowie, chociaż...

Srebroni | 2010-11-26

Zbyt wiele trzebaby zapisać ochów i achów. Warto!

Kasia | 2010-05-26
Na półkach: Mazuriada, Przeczytane
Przeczytana: marzec 2010

Mazurski epos opiewający Mazury, zwyczaje, piękną naturę dawnych Prus Wschodnich.

Anna Wiecek | 2012-06-19

Czytałam chyba ze 20 razy, jest to dla mnie jedna z najpiękniejszych książek o życiu i o czasie minionym.

Apolinary | 2014-12-21
Przeczytana: 03 grudnia 2014

To jedna z dobrych, szlachetnych książek, których może nie czyta się łatwo, ale po przeczytaniu których życie wydaje się bogatsze i pełniejsze.

Vivarium | 2011-09-16
Przeczytana: 09 września 1993

Wspaniały epos mazurski. Do przeczytania zachęcił mnie... Zbigniew Nienacki w "Panu Samochodziku".

Marek Tryliński | 2017-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2017

Rewelacyjna książka. Smutna, ale prawdziwa mini zakończona optymistycznie :)

leszel | 2013-07-29
Przeczytana: lipiec 2013

Filozoficzno-bajkowo-religijny poemat o życiu, postawach, ideach. Czyta się nielekko. Dla kogoś kto lubi takie tematy pewnie perełka. Dla przeciętnego czytelnika trudna książka, którą czyta się długo i znojnie. Każdy ocenić musi sam.

maciek | 2012-12-24

Rekomendacja: Bałtroczyk