The Female Voice in Sufi Ritual. Devotional Practices of Pakistan and India

angielski
Tamanna

Tamanna | 2016-11-02
Na półkach: Przeczytane, Indie

Mam zwyczaj przeszukiwania każdej biblioteki, do której trafię, w poszukiwaniu czegoś o Indiach. W gdańskim Manhattanie znalazłam coś nowego dla siebie w angielskojęzycznej literaturze. Pieśń qawwali porywa mnie, budzi we mnie tęsknotę za miłością i wiecznością. Choć sama jestem chrześcijanką, sufizm też kojarzę z szukaniem miłości w Bogu i Boga w Miłości. Dodatkowym atutem książki jest wzmianka o głosie kobiecym. Z góry wiedziałam, że rozrywając się w czytaniu na kilka książek nie doczytam jej, niemniej spróbuję przedstawić, to na co trafiłam na chybił trafił kartkując ją i pozwalając się oku zatrzymać przy czymś na dłużej.
Książka zawiera czarno-białe zdjęcia z występów kobiet śpiewających sufi poematy, cytuje liczne pieśni w języku urdu/ hindi/ sindhi i angielskim tłumaczeniu, wręcz woła o to, by jej słowom towarzyszył śpiew. Toteż piszę te słowa z pieśnią o wiecznej miłości Layli i Manjuna w tle.
Książkę zaopatrzono w słowniczek, indeks i 40-stronicową (!) bibliografię....

Na półkach