Mój brat jak huragan

Wydawnictwo: Novus Orbis

Dwunastoletnia Hannah mieszka z rodzicami i starszym bratem Andreasem, dzieckiem autystycznym. Jest jeszcze dzieckiem, ale musi sprostać obowiązkom trudnym nawet dla dorosłego. I pogodzić się z faktem, że najważniejszą osobą w rodzinie jest jej brat, który żyje we własnym, zamkniętym świecie. Każda zmiana go przeraża. Wpada wtedy w złość, jest agresywny, wrzeszczy...

groszek | 2013-03-07

Wpadła mi w ręce książka Kolet Janssen - "Mój brat jak huragan"

Książka napisana jest jako narracja dwunastoletniej Hannah, która opowiada o życiu z autystycznym bratem. Oprócz tego autorka stara się wprowadzić czytelnika w świat autystycznego dziecka, przez pokazanie jaki jest jego sposób spostrzegania świata. Andreas jest o rok starszy od Hannah, ale to ona jest" starszą" siostrą. Rodzice , szczególnie matka, są umęczeni codziennym życiem z synem, który bardzo źle reaguje na wszelkie zmiany w rozkładzie dnia . Andreas ma niesamowitą zdolność zapamiętywania liczb w kodach pocztowych wszystkich gmin i czasem zamęcza tym gości.
Zresztą rodzice nie lubią, gdy ktoś ich odwiedza, gdyż nigdy nie wiedzą jak na wizytę zareaguje ich syn.
Pewnego dnia rodzice postanawiają oddać Andreasa do ośrodka, który zapewni mu lepszą niż w domu opiekę. Pracujący tam ludzie, są specjalistami i wiedzą jak uczyć dzieci autystyczne.
Hannah jest przerażona tą wiadomością. Nie wyobraża sobie jak Andreas...

kalla | 2011-12-12
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 12 grudnia 2011

Historia, która choć w dziecinny i prosty sposób - bardzo dosadnie ukazuje świat autysty i jego rodziny. Książka do przeczytania jednym tchem.

Filemona | 2011-09-18
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki

Ciekawa książka, daje do myślenia.

Vivan | 2012-08-28
Przeczytana: 20 stycznia 2006