ALBERT I DZIECIAKI. BAJKI BEZ BARIER CZ.XVI KLASA INTEGRACYJNA

Cykl: „Bajki bez barier” (tom 16) | Seria: „Bajki bez barier”
Wydawnictwo: Stowarzyszenie Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych „Światełko” Szklarska Poręba

Albert, kamienny ludek, mieszka w szkole już od siedmiu lat, jednak zmiany, które zachodzą po wakacjach, trochę go zaskakują. Po co w klasie dwóch nauczycieli? I dlaczego pierwsza „a” jest wyjątkowa? „Albert i dzieciaki” to bajka psychoedukacyjna, która przybliża dzieciom funkcjonowanie klas integracyjnych, pomaga poznać i zaakceptować inność. Może być wsparciem dla rodziców i nauczycieli w...

„Albert i dzieciaki” to bajka psychoedukacyjna, która przybliża dzieciom funkcjonowanie klas integracyjnych, pomaga poznać i zaakceptować inność. Może być wsparciem dla rodziców i nauczycieli w rozmowach na temat chorób i niepełnosprawności z dziećmi w wieku przedszkolnym i młodszym szkolnym.

Stowarzyszenie Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych „Światełko” przedstawia Państwu kolejną bajkę psychoedukacyjną, dotyczącą kształcenia dzieci niepełnosprawnych w klasach integracyjnych.
Bajka ta przedstawiona jest z perspektywy kamiennego ludzika Alberta, który już niejedno w swojej szkole widział, a w trakcie nowego roku szkolnego po raz pierwszy będzie „członkiem” klasy integracyjnej, która od samego początku wydaje mu się jakaś inna. Po bliższym poznaniu okazuje się, że inna, nie oznacza – gorsza. W opowiadaniu ukazane są dzieci, które borykają się z różnymi problemami,
ale mimo to muszą nauczyć się ze sobą współpracować i współdziałać. Obecnie coraz więcej placówek szkolnych decyduje się na stworzenie miejsca dla dzieci wymagających szczególnej uwagi. Miejsca takie, w myśl zasady Marii Grzegorzewskiej „Każde dziecko ma prawo do szczęścia i
swego miejsca w społeczeństwie” możemy odnaleźć właśnie w klasie integracyjnej.
Kształcenie integracyjne, które z roku na rok zyskuje coraz szersze grono zwolenników, kładzie szczególny nacisk na integrację pomiędzy dziećmi w pełni sprawnymi, a dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych (niepełnosprawnymi ruchowo, niesłyszącymi lub słabosłyszącymi,
z autyzmem itp.). Warto zwrócić uwagę na korzyści, które niosą za sobą klasy integracyjne. Są to:
1. Dla uczniów niepełnosprawnych: dzieci zyskują możliwość nauki w zwykłej szkole, nawiązania szkolnych przyjaźni z pełnosprawnymi dziećmi, akceptacji swojej inności i radzenia sobie z trudnościami
codziennego życia. Co najważniejsze, spędzanie czasu ze sprawnymi rówieśnikami może dawać motywację do pokonywania swoich ograniczeń i barier.
2. Dla pozostałych uczniów: zyskują szansę nauczenia się wrażliwości, empatii, akceptowania cudzej i własnej inności lub też słabości oraz współpracy. Bardzo często jest tak, że dzięki przyjaźni z dziećmi z niepełnosprawnościami mogą tak naprawdę zobaczyć, czym jest wytrwałość
i cierpliwość.
3. Dla rodziców uczniów klasy integracyjnej: jest to szansa zarówno dla
rodziców dzieci sprawnych jak i niepełnosprawnych. Dzięki kontaktom i współpracy z innymi rodzicami pojawia się możliwość zwiększenia akceptacji niepełnosprawności, wzajemnego poznania swoich problemów, radości i smutków.
4. Dla nauczycieli: szansa na poszerzenie horyzontów, poprawę swojego warsztatu, możliwość zdobycia nowych doświadczeń, a także nauka elastyczności oraz cierpliwości.
Klasy integracyjne są dobrym rozwiązaniem zarówno dla dzieci zdrowych, jak i uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Oddziały integracyjne są mniej liczne – w jednej klasie jest od trzech do pięciu
uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, a cała klasa
nie może liczyć więcej niż dwadzieścioro dzieci.
W czasie zajęć realizuje się taki sam program jak w klasach nieintergacyjnych,
jest on jednak dostosowany do indywidualnych potrzeb i możliwości
dzieci, tak aby był lepiej przyswajany. Ponadto dzieci niepełnosprawne, dzięki uczęszczaniu do klasy integracyjnej, mają zapewnione dodatkowe zajęcia, które pomagają im wyrównywać deficyty. W klasie integracyjnej pracuje jednocześnie dwóch nauczycieli – nauczyciel prowadzący oraz nauczyciel wspomagający ze specjalnym przygotowaniem pedagogicznym (pedagog specjalny). W Polsce klasy integracyjne cieszą się coraz większym powodzeniem
i z roku na rok kolejne szkoły otwierają klasy o takim właśnie profilu (są to zarówno oddziały przedszkolne, klasy integracyjne w szkołach podstawowych, gimnazjach, a nawet w szkołach ponadgimnazjalnych). Pierwsze klasy integracyjne w Polsce powstały w 1990 roku.
Liczymy na to, że otrzymana przez Państwa kolejna książeczka z serii „Bajki bez barier” przyczyni się do ciekawego i aktywnego spędzania czasu z dziećmi, przybliży funkcjonowanie klas integracyjnych, a także pomoże przełamywać stereotypy dotyczące różnych chorób i niepełnosprawności.

Projekt pn.: „Bajki bez barier” – opracowanie i wydanie serii bajek dotyczących niepełnosprawności, współfinansowany jest ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, w ramach konkursu XV i XIV.

Egzemplarz bezpłatny, nie do kupienia. Do zamówienia telefonicznie lub pobrania w wersji elektronicznej na stronie http://swiatelkodladzieci.pl/bajki-bez-barier-powielenie-opracowanie-i-wydanie-serii-bajek-dotyczacych-niepelnosprawnosci/

źródło opisu: http://swiatelkodladzieci.pl/projekty/2016-2/bajki...(?)

źródło okładki: http://swiatelkodladzieci.pl/projekty/2016-2/bajki...»