Kostuny

Cykl: Nethergrim (tom 2)
Wydawnictwo: Jaguar
The Skeleth
Bocho

Nethergrim zwany Otchłannym nabiera sił i czeka na odpowiedni moment, aby uderzyć ze zdwojoną mocą. Wykorzystuje chciwość lordów z Północy, pragnących zagarnąć dla siebie jak największe połacie ziemi. By wygrać bitwę możnowładcy zrobią wszystko – sprzymierzą się nawet z Kostunami. Kostuny to bezwzględne stwory, niepokonane w walce, nieśmiertelne. Godzone mieczem ciało Kostuna pada na ziemię,...

Kostuny to bezwzględne stwory, niepokonane w walce, nieśmiertelne. Godzone mieczem ciało Kostuna pada na ziemię, lecz zamieszkująca je istota przenika do wnętrza wojownika, który zadał cios. Przejmuje panowanie nad jego ciałem i umysłem. Koło śmierci zatacza kolejny krąg.

źródło opisu: wydawnictwo-jaguar.pl

źródło okładki: wydawnictwo-jaguar.pl

Malinka | 2017-03-15
Przeczytana: 27 lutego 2017

Książki fantastyczne dla młodzieży mają w sobie coś przyciągającego moją osobę do siebie, bo nie wyobrażam sobie, żebym nagle miała przestać czytać ten gatunek. Dzięki przygodom młodych bohaterów mogę oderwać się od swojego ponurego, nudnego życia!

Na książkę „Nethergrim. Kostuny” od wydawnictwa Jaguar czekałam niestety dość długo, ale zdążyłam przynajmniej na spokojnie przeczytać tom pierwszy, w którym poznałam trójkę młodych ludzi mieszkających w wiosce Morvale:

Edmund – jest synem karczmarza z talentem magicznym, z upierdliwym bratem na ogonie.

Katherine – córka masztalerza, czyli człowieka, który trenuje konie dla władcy i jego wojska.

Tom – jest parobkiem, wręcz workiem treningowym swego pana. Dodatkowo zna się na ziołach i opiekuje się psem Łachem.

Cała fabuła kręci się wokół podań i legend na temat Otchłannego mieszkającego w górach, porywającego małe dzieci oraz niemowlęta. Kilkanaście lat wcześniej Otchłanny został pokonany przez dzielnego Tristana, Vithrica i kilku...

treatix | 2017-07-05

Po przeczytaniu drugiego tomu trylogii Matthewa Jobina pt. "Nethergrim" byłam delikatnie zawiedziona. Uwielbiam większość jego metafor i porównań, których nie mógł wpleść dużo w tą książkę, bo była dla młodzieży. Wydawało mi się wtedy, że spisałby się bardziej pisząc książki dla starszych czytelników, ponieważ nastolatkowie wolą lekkie pióro i szybką akcje. Uważałam, że pan Jobin nie mógł dać z siebie wszystkiego, bo na siłę chciał usatysfakcjonować młodzież. Zaserwował nam przez to niezgrabne opisy, które nie pomagały nam w wyobrażeniu sobie książki. Wydawały się niedokończone oraz niesprawdzone. Czasami czytałam po kilka razy dane akapity i doszukiwałam się w nich ukrytych szczegółów. Do teraz nie wiem jak wyglądały niektóre miejsca i postacie.
Jobbin wykreował godny pochwalenia świat czarodziejów, który nie polegał tylko na machaniu różdżką i wyśpiewywaniu zaklęć.
Sama fabuła spodobała mi się. Bohaterowie (chociaż czasami irytujący) pokazywali nam odwagę, poświęcenie i siłę...

Lena | 2018-05-07

Nie rozumiem po co ta część w ogóle powstała. Cała fabuła mogła się zakończyć na Otchłannym. Nie powiem, że Kastuny to zła książka, ale nie jest potrzebna, ponieważ mamy tutaj tylko jeden wątek, wokół którego się kręcimy

Czytaczyk | 2017-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2017

Starcie z Otchłannym jeszcze się nie skończyło, a potwór cierpliwie czeka i składuje pokłady siły, żeby w odpowiednim momencie zadać cios. Do walki dołączają Kostuny. Straszliwe upiory, których złowieszcze duchy zamieszkujące ich ciałach, przenikają i obezwładniają ciała oraz umysły toczących z nimi walki wojowników. Dzieje się tak, gdy tylko jakiś woj unieszkodliwi ciało Kostuna. Między trójką przyjaciół dochodzi do rozłamu i każde z nich rozpoczyna swoją własną przygodę.

Trylogia Nethergim porównywana jest między innymi do serii „Zawiadowcy”. Może i zarys fabuły wydaje się być łudząco podobny do tego co znamy ze „Zwiadowców”, to na tym całe podobieństwo się kończy. Myślę, że takie przyrównywanie wpływa krzywdząco na dzieło Matthew Jobin’a. Gdy w końcu, podczas czytania przestałam doszukiwać się ewentualnych podobieństw i tego, co jest mi tak lubiane i znajome z powieści John’a Flanagan’a. Dzięki temu mogłam na spokojnie czerpać przyjemność z poznawania Nethergim.
Nie...

Kana112 | 2017-09-29

Ta książka bardzo mi się podobała jednak nie zmienia to faktu, że kilka rzeczy bym zmieniła. Ogółem podoba mi się zamysł fabuły ponieważ jest ciekawa. Kolejną zaletą są bardzo fajne opisy miejsc, miejscami mogłam sobie wyobrazić tak dokładnie miejsce akcji jakbym widziała je na żywo. Bardzo mnie wciągnęła ta opowieść jednak miejscami była lekko nużąca. Miałam wrażenie, że wątek miłosny był wpleciony na siłę, a niektóre wydarzenia nie były potrzebne i jedynie spowolniały akcje. Bardzo spodobała mi się aura tajemniczości jednak rozwlekanie miejscami tak się przeciągało, że musiałam odłożyć na chwile książkę bo zaczynałam się nudzić. Jednakowoż jak już zaczynam serie to muszę ją skończyć więc jakoś przez to przebrnęłam. Uważam, że pierwsza część była dużo lepsza od tej. Ale nadal nie mogę pojąć jak Edmunt będąc dopiero początkującym magiem może nagle wykonywać potężne zaklęcia. Ile by się nie uczył to czasu na praktykę miał jednak za mało. Tak więc ta książka to jednak niewypał, mogła...

Radek | 2017-07-29

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Gorsza od 1 cz.

StaSia | 2018-01-18