Królewskie klejnoty i niezwykłe wynalazki

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy "Nasza Księgarnia"
popularnonaukowa
Grzegorz

W miarę poznawania tajemnic związanych z kamieniami szlachetnymi - "dziełem złośliwego szatana" - ich ilość, zamiast maleć, rosła. Bo jak odpowiedzieć na pytanie, skąd się biorą, jeśli można znaleźć je nad brzegiem morza, ale również w skalnych rozpadlinach górskich czy pod korzeniami zwalonego przez wichurę drzewa. Próby udzielenia odpowiedzi na pytanie: jak powstają? stały się początkiem fantastycznych i nieprawdopodobnych teorii. A pytań było więcej. Na przykład, dlaczego rubin jest czerwony, a szafir niebieski, zielony lub pomarańczowożółty. A dlaczego niektóre kamienie rano są zielone, a wieczorem czerwone?

Na wszystkie te, a również na inne pytania próbuję odpowiedzieć w tej książce. Nie tylko. Chciałabym też pokazać rolę, jaką kamienie szlachetne pełniły i pełnią w życiu człowieka. Zapraszam więc w świat kamieni szlachetnych, ale również w świat fizyki, chemii i techniki.

źródło opisu: Nasza Księgarnia, 1988

źródło okładki: Zdjęcie autorskie