Książka Roku 2018

Tłumaczenie: Jarosław Mikos
Wydawnictwo: W.A.B.
The Woman Who Would Be King: Hatshepsut's Rise to Power in Ancient Egypt
vvvv

Fascynujący portret silnej władczyni i pierwszej feministki starożytności. Napisana z niespotykaną erudycją opowieść o wielkim Egipcie czasów XVIII dynastii i na półmitycznej egipskiej królowej, która w sprytny sposób doszła do władzy. Hatszepsut, córka uzurpującego sobie prawo do tronu generała, miała tylko jedno zadanie: przedłużenie rodu przez spłodzenie męskich potomków legitymujących...

Hatszepsut, córka uzurpującego sobie prawo do tronu generała, miała tylko jedno zadanie: przedłużenie rodu przez spłodzenie męskich potomków legitymujących władzę jej ojca. Wobec fiaska tych planów młoda księżniczka tak zręcznie pokierowała swym ojcem i bratem, że w efekcie to ona zasiadła na tronie Egiptu. Dumna i inteligentna Hatszepsut została regentką będącego jeszcze niemowlęciem Totmesa III.

Biografia królowej zawiera również mnóstwo interesujących faktów o egipskim społeczeństwie i zwyczajach, podpartych źródłami archeologicznymi i historycznymi. Wraz z autorką wnikamy głębiej za kulisy kazirodczych małżeństw oraz specyficznej egipskiej obyczajowości i religijności (manifestującej się nie tylko przez ofiary i modły, ale i akty seksualne). Wciągająca podróż w czasie i przestrzeni do egzotycznego starożytnego świata pełna jest jednak zaskakujących analogii ze współczesnością.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Agata76 | 2018-03-04
Przeczytana: 04 marca 2018

Biografia egipskiej królowej, która stała się królem. Rzecz niemożliwa w starożytnym Egipcie a jednak .... Jest to opis życia, kobiety, która wykorzystała wszystkie nadarzające się czynniki oraz to co dało jej dziedzictwo aby zbudować i uformować swoje życie tak, jak tego chciała. Nie oceniam czy to dobrze czy źle, czy to przykład godny naśladowania czy nie. Natomiast pokazana jest pięknie dojrzałość, strategia, samoświadomość i potęga świadomości . Warto przeczytać, dodatkowo można poszerzyć swoją wiedzę o starożytnym Egipcie o wiele faktów, które dla laika są nowością.

książek: 1942
goskrzys | 2017-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2017

Nie jest to praca stricte naukowa, chociaż bogate przypisy i bibliografia wskazują na solidne opracowanie badawcze zagadnienia. Zresztą autorka jest specjalistką od starożytnego Egiptu (żeby nie użyć tego paskudnego słowa „egiptolożka”) z 20-letnim doświadczeniem, co przekłada się na wartości merytoryczne tekstu.

Fachowość autorki przekłada się na stonowaną formę wypowiedzi, dążenie do utrzymania maksymalnego obiektywizmu i powstrzymanie się od nadmiernych nadinterpretacji. Z dużą dozą pokory mówi ona o stosunkowo niewielkiej ilości źródeł historycznych, usprawiedliwiając niejako proponowane przez autorkę wyjaśnienia zachowania królowej i jej otoczenia. I co ważne: nie upiera się przy swojej wizji wydarzeń, w przypisach odwołując się do różnych opinii innych historyków i archeologów. Taki zabieg nadaje całości autentyzmu i prawdopodobieństwa, zachowując jednak cały czas pewien margines błędu.

Z drugiej strony autorka dała w tej książce wyraz swojej pasji do historii...

Sandra Jasona | 2017-10-25
Przeczytana: 25 października 2017

Kocham historię, czasy dynastii egipskich w szczególności.

„Ten, kto będzie ją wychwalał, przeżyje, ten, który będzie mówił przeciw niej, lekceważąc jej majestat, zginie"
Hatszepsut była faraonem, tym zapomnianym przez pokolenia. Nie ma odpowiednika żeńskiego dla "faraon" jest "żona, siostra faraona", osoba, która stoi przy jego boku. W naszej historii też mamy dwóch królów rodzaju żeńskiego: Jadwigę, Annę Jagiellonkę, też w sumie zapomnianych. Hatszepsut jako młoda 12,13-latka urodziła córkę i to dla niej walczyła o dobre zamążpójście, o dobry start w dorosłe życie. Po śmierci swojego męża, brata nie mogła liczyć już na dzieci, ale najpierw jako regentka, a potem jako faraon rządziła Egiptem. Jej rządy to spokój, dobrobyt czemu została zapomniana? No cóż świat mężczyzn nie tolerował światłych kobiet. Jej następca Totmes III wymazał wszystko co zrobiła. Chociaż jedno było męskie w tym świecie: to mężczyzna był winien niepłodności i temu, że nie urodził się syn, jednakże i to w...

ems | 2018-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2018

Jedna z wielu monografii a w zasadzie biografii tej wielkiej egipskiej królowej. Dla mnie - pierwsza po którą wreszcie sięgnąłem (choć oczywiście postać Hatszepsut jest mi znana od dziecka). Autorka to zdaje się jakiś archeologiczny autorytet więc merytorycznie książka jest pewnie ok. Obszerne przypisy i bibliografia także są.
Inna sprawa że autorka nader często używa zwrotów 'jest wielce prawdopodobne', 'wydaje się', 'przypuszczalnie' etc, co świadczy o tym, że sporą część tej książki stanowią domysły i hipotezy.

Po tej lekturze wciąż nie za bardzo rozumiem na czym polegał fenomen rządów Hatszepsut. A konkretnie - jak udało jej się osiągnąć to co osiągnęła. Nie rozumiem też jak udawało jej się przez tyle lat ciągnąć tę maskaradę z przebieraniem się w męskie ciuchy, przyczepianiem brody itd i udawaniem faceta (co na to opinia publiczna?).
I na koniec - podane motywy działań Totmesa III niszczącego ślady panowania Hatszepsut dwadzieścia kilka lat po jej śmierci i próbującego...

Ewa | 2017-07-05
Przeczytana: 03 lipca 2017

Historia życia jednej z największych władczyń w historii. Nie miała sobie równych w świecie starożytnym, a i w nowożytnym nieliczny, kobietom udało się zdobyć tak ogromną władzę. Opowieść o kobiecie, która została faraonem musiała być przesiąknięta duchem feminizmu i tak tez jest. Nie ma jednak tu miejsca na ideologiczne wtręty czy narzucające się teorie. Autorka we wspaniale wyważony sposób przedstawia pierwsze kroki młodej księżniczki i jej dojrzewanie do sprawowania władzy. Zrozumienie dla działań Hatszepsut jest podstawą dla interpretacji zachowanych źródeł. Nie ma tu miejsca na tanią sensację czy powtarzanie niepotwierdzonych opinii - autorka opiera się sprawdzonych dowodach i demaskuje narosłe przez wieki, krzywdzące przeświadczenia.
Hatszepsut to książka o walce kobiety o swoje miejsce w świecie. Smutna, bo pokazująca, że mimo sukcesów i dobrostanu, mimo wygranych wojen i podbitych krajów, kobieta faraon w historii zapamiętana została jako ta która bezprawnie sięgnęła po...

wiesia | 2017-01-13

Książka dla osób które starożytnym Egiptem się interesują, jak również dla tych którzy nic o nim nie wiedzą. Świetnie przedstawiona historia kobiety króla, która 1500 lat p.n.e nie miała prawa się wydarzyć. Nie mniej interesujące od samej biografii Hatszepsut są ukazane w książce zwyczaje, życie zwykłych ludzi, choroby, obrzędy i wierzenia.

nad | 2018-07-03
Przeczytana: 02 lipca 2018

Na wstępie trzeba od razu podkreślić kilka rzeczy: Po pierwsze nie jest to opracowanie naukowe, po drugie nie jest to biografia, po trzecie (i na szczęście) nie jest to opowieść na podstawie "prawdziwej historii". Jest to raczej mieszanka wszystkich tych trzech gatunków. Autorka od razu podkreśla że duża część książki to jedynie spekulacje, ale jednocześnie bardzo wiarygodne spekulacje. Pani Cooney jest egiptologiem z 20 letnim doświadczeniem, temat Hatszepsut zgłębia od bardzo dawna i domysły zawarte w tej książce są niczym innym jak pytaniami które stawia sobie badacz. Ta książka jest zdecydowanie dla każdego, zarówno miłośnika kultury starożytnego Egiptu jak i osób dopiero zaczynających w tym temacie, napisana lekkim językiem oparta na porządnej bibliografii i badaniach naukowych, sprawia że jej lektura jest zadziwiająco przyjemna.

Sliwek92 | 2018-09-18
Przeczytana: 18 maja 2018

Jak na podstawie szczątkowych informacji zbudować obraz świata sprzed ponad trzech tysiącleci. Jednocześnie ciężko oprzeć się wrażeniu, że książka mogłaby być krótsza o 50%, gdyby nie ustawiczne powielanie tych samych hipotez i przedstawianie ich w lekko tylko innym świetle. Raz po raz dostajemy po twarzy zwykłymi domysłami.

Rondelek | 2017-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2017

Bardzo ciekawa pozycja. Wciągająca, napisana lekkim, przystępnym i zrozumiałym językiem. Autorka na wstępie zaznacza, że wiele z tego, co pisze jest spekulacjami, domysłami i pewnym wyobrażeniem, jak sytuacja mogłaby wyglądać. Wynika to z oczywistych braków w ilości informacji o czasach tak nam odległych. Niemniej przypuszczalny obraz, stworzony przez panią Cooney, staje się dzięki takiemu przedstawieniu bardziej realistyczny, a historyczne postaci zyskują ludzkie oblicza, emocje, uczucia. Czytelnik może dzięki temu zrozumieć motywy postępowania starożytnych, w pewien sposób poczuć ich bliskość, a nawet zacząć się utożsamiać z pewnymi postaciami i ich zachowaniami. A to sprawia, że książkę czyta się z zapartym tchem, jak powieść, a nie jak nudnawe opracowanie historyczne.
Jeśli miałabym do czegokolwiek się przyczepić, to do rażącej momentami stronniczości. To pozycja napisana przez kobietę o kobiecie, widać więc sympatię, jaką Kara Cooney darzy swoją główną bohaterkę. Nie byłoby w...

jovika | 2017-08-28
Przeczytana: 16 lutego 2017

perfekcyjnie napisana książka o Królowej. dużo faktów, bez przesady i z optymalną dawką prawdziwej historii.