Arilla Sun Down

Wydawnictwo: Scholastic

Your child will be absorbed by the story of 12-year-old Arilla who is searching for personal meaning in her African-American and Native-American roots. Until now, she has lived in her brother s shadow, but by sifting through her own bank of memories and finding a new way to look at her world, she must find a new path that makes sense for her. Learning HighlightsThis multicultural journey allows a young woman s struggle for self-identity to be realized through her own voice.