Jerzy Kulej. W cieniu podium

Wydawnictwo: Melanż
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Huncwotcool

Boks jest przedziwnym sportem, który z bójki potrafi zrobić prawdziwą sztukę, balet w ciężkich rękawicach, a czasem i thriller psychologiczny. Książka przybliża postać jednego z polskich geniuszy boksu, dwukrotnego mistrza olimpijskiego z Tokio i Meksyku, Jerzego Kuleja.

Jego życie było przedziwną mieszanką wzlotów i upadków, upajających sukcesów i rozpaczliwych klęsk. Kolejne złote medale przeplatały się z problemami alkoholowymi i własnymi demonami. Kiedy zakończył karierę, próbował wielu rzeczy – nie wstydził się pracy fizycznej i zakładania coraz to nowych biznesów, spełniał się jako komentator sportowy, poznał smak polityki.

Jego doświadczeniami oraz przygodami można by obdzielić choćby i dziesięciu sportowców, a film nakręcony na podstawie przeżyć Kuleja miałby wszelkie szanse na zostanie hollywoodzkim hitem. Po raz kolejny możemy się przekonać, że życie jest o wiele ciekawsze od fikcji.

źródło opisu: http://www.genczelewska.pl

źródło okładki: http://www.genczelewska.pl

MariuCH | 2017-08-04
Na półkach: Posiadam

Cudze chwalicie swego nie znacie... dokładnie te słowa przyszły mi na myśli po przeczytaniu historii życia Mike Tysona i Jerzego Kuleja. Zachwycamy się sportowcami z zagranicy tłumnie czytając ich książki nie pamiętając o naszym podwórku. Pamiętam bohatera tej opowieści tylko z telewizji i jego wspólnych komentarzy z Andrzejem Kostyrą. Przecież Kulej urodził się w czasie wojny i żył w głębokiej komunie. Wtedy boks w Polsce święcił złote czasy, a nawet prymat w świecie.

W środku znajdziemy praktycznie wszystko. Sporo zdjęć, dużo ciekawych historii o których można by się rozpisać na kilka stron, a ujęte są w kilku zdaniach. W jakże niespokojnych czasach polskiego socjalizmu pod parasolem Rosjan. Wiele niuansów i problemów ludzi żyjących w tamtych czasach. Przyznam, że mimo wszystko z Jurka to było niezłe ziółko. Zyskał w moich oczach jako sportowiec i człowiek dość dużo. Kiedyś jakoś go za szczególnie (nie słusznie) nie doceniałem.

Każdy kto lubi autobiografię znanych ludzi może po...

los_karasios | 2017-09-25
Carduus | 2017-05-19