Złoty sen. Rosja XIX-XX wieku. Sprawy i ludzie

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Rosja, ZSRR, carat, kultura
historia

W XIX i XX wieku Rosja, silniejsza niż kiedykolwiek, przeżyła największe ze swoich dziejowych burz. Wstrząsające nią rewolucje, zamachy oraz wojny odmieniły historię ludzkości. W ponad dwudziestu barwnych odsłonach – ilustrujących przełomowe, niejasne i ciekawe epizody oraz szczególnie ważne i fascynujące postaci – historię tę opowiada profesor Andrzej Andrusiewicz, niezrównany popularyzator i wybitny znawca przeszłości Rosji.

Rosyjska kolonizacja Ameryki. Zagadka śmierci "żelaznego cesarza" Mikołaja I. Historia budowy i niszczenia największego soboru świata. Prawda o Czarnej Sotni i o buncie pancernika "Potiomkin". Testament Lenina, żarty Stalina. Niedoszła zagłada Moskwy podczas II wojny światowej i moskiewska bitwa o władzę 1993 roku. Gogol, Rasputin, Bakunin, Helfman, Machno i inni – owładnięci misją intelektualiści, mistycy, zbrodniarze, awanturnicy.

Wartość "Złotego snu" leży nie tylko w wytrawnym pisarstwie, atrakcyjnym przedmiocie lektury i naukowej rzetelności, ale także w nowych odkryciach archiwalnych i niepublikowanych w Polsce dziełach, które przysłużyły się treści książki.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2016

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl

eR_ | 2016-12-12
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 09 grudnia 2016

Na temat historii Rosji napisano wszystko. Specjalistów, którzy zajmują się tylko Imperium Rosyjskim, a potem powstałym, w wyniku przewrotu ZSRR jest mnóstwo. Każdy z nich uznaje się za jedyny autorytet w tym temacie i często fakty uznane przez większość za nieprawdziwe, stawia za przykład jakiegoś wydarzenia. Na szczęście nie są to nagminne praktyki i często można trafić na publikacje, od których trudno się oderwać.

"Złoty sen. Rosja XIX-XX wiek. Sprawy i ludzie", jest jedną z najciekawszych książek, jakie przeczytałem ostatnimi czasy na dany temat. A wszystko zaczyna się w XIX wieku, kiedy to na całym świecie zaczął się pęd ku nowym technologiom. Praktycznie wtedy zaczął się upadek wielkich mocarstw, w których królowie władali niepodzielnie, praktycznie nie licząc się z nikim ani z niczym.

Rosja zapatrzona w swoją potęgę, powoli zdążała ku upadkowi. Cały ten etap wielkiego państwa, które z wyżyn spadło na dno, niezwykle ciekawie przedstawił autor w tej książce. Od carów, po...

Pierogi_i_Pączki | 2016-12-23
Przeczytana: 23 grudnia 2016

Książka Andrusiewicza skusiła mnie bardzo ładną okładką, solidnymi rozmiarami i ciekawym podtytułem. Spis treści zachęca jeszcze bardziej – zestaw esejów o raczej mniej znanych epizodach z historii Rosji. O samym Andrusiewiczu raczej nic wcześniej nie słyszałem.
Dobór tematów jest bardzo dobry, na przykład perypetie cerkwi Chrystusa Zbawiciela albo sprawę rosyjskiej kolonizacji na Alasce. Wybór naszkicowanych postaci również ciekawy, chociaż nie ma tu nikogo z okresu Rosji radzieckiej albo postradzieckiej, może dlatego, że ten okres jest współczesnemu polskiemu czytelnikowi znacznie lepiej znany. Jednak wydaje się, że jako „znawca Rosji” autor nie powinien mieć problemu ze znalezieniem niebanalnego bohatera z postrewolucyjnej Rosji.
Andrusiewicz wzbudza u mnie wątpliwości, głównie z powodu zamiłowania do zaskakujących tez, nie podpartych dowodami. Mimo podania obszernej bibliografii, czytelnik nie ma szans na zweryfikowanie poszczególnych twierdzeń, ponieważ autor nie podał...

jah1 | 2017-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2017

Z całym szacunkiem dla Autora, ale tu i ówdzie w jego pracy zbyt wyraźnie jak na mój gust widać jego niechlubną przeszłość - na myśli mam pracę na kierowniczym stanowisku w Instytucie Historii Ruchu Robotniczego w Wyższej Szkole Nauk Społecznych i Akademii Nauk Społecznych PZPR. Stare sentymenty pozostały - zachwyt nad Młodą Gwardią, Stołypin jako postać w sumie negatywna, hołdy oddawane Parvusowi. To tak pierwsze z brzegu przykłady.
A szkoda, książek poświęconych historii Rosji, zwłaszcza uczciwego przedstawienia historii rosyjskiej socjaldemokracji jak na lekarstwo.
Ciekawe jak autor wychwalający kiedyś naukową prawdę komunizmu daje sobie radę teraz? Czy ma jakieś opory moralnej natury, jakieś jaźni rozdwojenie?
Po dłuższym zastanowieniu muszę napisać jeszcze jedno - NIE POLECAM! W książce znajdzie uważny czytelnik:
1. masę błędów rzeczowych, co podobno wykładowcy uniwersyteckiemu nie wypada (Borys Sawinkow nie był sekretarzem Korniłowa, panie p-sorze)
2. mnóstwo...

Calarod | 2017-04-29
Przeczytana: 29 kwietnia 2017

Książka warta polecenia. Andrusiewicz w niebanalny sposób wprowadza w historię XIX i XX wiecznej Rosji, poprzez pokazanie wybranych mniej lub bardziej znanych wydarzeń oraz postaci historycznych. Swoje opowiadania często okraszona zgrabną puentą. Nierzadko miałem wrażenie jakbym oglądał popularny program historyczny "sensacje XX wieku". Autor pisze w bardzo przystępny i obiektywny sposób, więc na pewno do niego jeszcze zajrzę.

Ariel | 2017-05-22
Przeczytana: 22 maja 2017

Książka opisuje ciekawe sprawy i postaci carskiej Rosji i jest naprawdę dobrym wstępem do poznania rewolucji bolszewickiej i jej następstw. Jako studenta politologii interesuje mnie jedynie przedstawienie faktów, które autor dobrze popełnił. W niektórych miejscach miałem natomiast wrażenie, iż p. Andrusiewicz wskazuje monarchię jako ciemiężyciela ludu, co mnie, jako monarchiście, nie podobało się. Niejasne też były dla mnie tytułowanie poniektórych postaci jako wybitnych. Nie jestem pewien czy to określenie pochodzi z oczarowania bohaterami czy też jest neutralne. Najbardziej urzekły mnie trzy pierwsze rozdziały, do 124 strony, ze szczególnym uwzględnieniem roli masonerii w walce z monarchią. Największym minusem jest brak przypisów, zamiast tego autor dał obszerną bibliografię, tak jakby każdy miał domniemać co z czym łączyć. Gdzieniegdzie trzeba przystanąć na chwilę i przeczytać pewna miejsca kilka razy, ponieważ trudno jest zrozumieć myśli autora.

megbowie | 2017-08-31
Przeczytana: 20 września 2017