Brudna trylogia o Hawanie

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Dając świadectwo nędzy i wytrwałości współczesnej Kuby, niniejsza powieść jest kroniką nieszczęśliwych kolei losu Pedro Juana, byłego dziennikarza żyjącego z dnia na dzień, na poły zniesmaczonego a na poły zafascynowanego dnem, w którym się pogrążył. Podobnie jak u wielu jego sąsiadów, egzystujących w rozpadających się, niegdyś wytwornych apartamentowcach, ciągnących się przy plażach Hawany (i ich co rusz gdzie indziej hałaśliwej promenady, El Malec), noce i dnie Pedro Juana uległy jakby zawężeniu wskutek tak zwanych osobliwych czasów surowej recesji, która pojawiła jako następstwo upadku Związku Radzieckiego do nieustannej szarpaniny, czym by tu wypełnić żołądek, i dającej zapomnienie pogoni za seksem. Przebierając odpadki, handlując na drobną skalę marihuaną bądź towarami z czarnego rynku, usuwając z ulic niepożądanych ludzi, kurwiąc się, żebrząc, poświęcając się dla santos, Pedro Juan ociera się wciąż o widmo głodu, zawsze jednak obserwując swoich przyjaciół i kochanki, nieznajomych na ulicach, ich cierpienia i ich kombinacje, jak przeżyć kolejny dzień. Nie bawi się w sentymenty, drwi, a jednak jego spojrzenie pełne jest współczucia i zrozumienia.

praski | 2014-05-28
Przeczytana: 2013 rok

Ta książka to brudny realizm, dlatego nie wszystkim może przypaść do gustu. Nie jest to pozycja dla wielbicieli prozy krochmalonych kołnierzyków i opisów miłosnych muśnięć końcem szala. O wyjątkowości tej literatury stanowi jej autentyczność, czasem bardzo brutalna, ale na pewno bliska życiu. Fani Ch. Bukowskiego i Ch. Phalaniuka odnajdą tu ten sam brud i plugawość życia.

Autor, były dziennikarz obecnie łapiący się każdego zajęcia, opisuje językiem ulicy sprawy, wokół których kręci się życie biedoty hawańskiej w połowie lat 90. XX - codzienną walkę o każdy grosz, wszechobecną prostytucję, wyuzdany seks z cudzoziemkami i osiemdziesięcioletnimi babciami, a wszystko to w oparach dymu z cygar, rumu smakującego jak nafta, przeplatane rozważaniami o pisarstwie i ludzkim losie. Nic co ludzkie nie jest mu obce, nie ma tu tematów, które autor chciałby przemilczeć, czy ominąć - wszystko, łącznie z ludzkimi ekskrementami jest wyciągnięte na widok publiczny. Autor mieszka w dobudówce na...

bewelka86 | 2013-02-28

Kolejna pozycja o sytuacji na Kubie (konkretnie w Hawanie) w czasie rządów Fidela Castro. Bieda, syf, brud - to wszystko znajdziemy w tej książce, dodatkowo okraszonej opisami licznych erotycznych przygód głównego bohatera.
Nie zachwyca, ale i nie odrzuca.
Bardzo dobre tłumaczenie.

WłochatyGad | 2010-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2010

Zwyczajna symulacja żula-masturbanta, ruchacza wszystkiego co się rusza i na drzewo nie ucieka. Nie polecam chyba, że ktoś lubi wchłaniać syf.

Raf_fa | 2016-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2016

Gutierez leje w gębę od pierwszej strony i nie przestaje nas okładać przez kolejnych trzysta pięćdziesiąt. Seks z pogranicza ostrej pornografii, zwierzęca brutalność, agresja, ostry jak brzytwa język, prostota, kicz, smród, gówno, pot i krew. Ten łomot, sprawiany mi krótkimi prostymi w postaci niepowiązanych lub tylko lekko nawiązujących do siebie rozdziałów o życiu w Hawanie, bawił mnie tylko przez pierwsze 200 stron. W którymś momencie zacząłem się zastanawiać czy wątki się ze sobą połączą, czy chaotyczne postacie nabiorą współzależności, czy na końcu pojawi się puenta, która scaliłaby ten chaos w całość... ale nic takiego się nie wydarzy... Gutierez do końca faszeruje nas brutalnymi aktami seksu oralnego, analnego, lesbijskiego, homoseksualnego, przeplatanego scenami okładania kogoś po ryju lub obrazkami umorusanych, brudnych Kubańczyków poszukujących w rynsztoku czegokolwiek do jedzenia, a jeśli nie jedzenia to chociaż rumu i cygara żeby zapomnieć iż stali się zwierzętami......

Piranka | 2012-12-30

Książkę, kilka lat temu polecił mi znajomy, zafascynowany Kubą. POnieważ stac mnie nie byo na podróż tam, powiedział, żebym sobie przeczytała książkę...dodała, do tego, co przeczytam, smród z kloaki nie czyszczonej od tygodni, woń potu, wszędobylski kurz, mocne słońce, zapach rumu....
Na Kubę nie dotarłam jeszcze...
Książka była na tyle sugestywna, że chyba na razie się tam nie wybieram.
Bardzo wiernie przedstawione, z tego, co rozmawiałam z Kubanczykami. Tak tam jest a przynajmniej do niedawna było: bieda, brak pracy, jedzenia. Głównym zajęciem jest picie pędzonego pokątnie rumu, uprawianie seksu, poszukiwanie pracy i jedzenia. W tej kolejności. W książce seks jest przesunięty na pierwsze miejsce.
Dla mnie osobiście jeszcze do strawienia choć druga część zahacza już, moim zdaniem, o zbyt daleko posuniętą erotykę i tak powinna być klasyfikowana.
Średnia, choć warto przeczytać, by mmieć własne zdanie.
Dla kubofilów pozycja obowiązkowa.

mm8371 | 2013-05-09

Hawana pokazana z perspektywy zwykłych ,biednych ludzi. To miasto m urok...hmm.. nie ma nic przeciwko erotyce i to nawet ostrej ale tu każdy niemal rozdział kończy się fizjologicznymi opisami.Sex tak ale nie na każdej stronie ! W sumie warto przeczytać.

Metyllo | 2016-03-16

Męcząca lektura bez ładu i składu. Temat ciekawy i poruszający,ale przeciętne wykonanie

Mundek | 2011-12-15

Pedro mistrz!!!! Polecam wszystkim!

Grzegorz | 2012-06-23
Przeczytana: 10 marca 2012

jakoś ten klimat biedy, brudu i seksu do mnie nie przemówił zbytnio, choć z drugiej strony cięzko powiedzieć, aby była to zła ksiazka. W końcu doczytałem ją do końca, a i cała historia, przeżycia bohatera głównego były w sumie ciekawe.

DoDeski | 2011-09-01

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Dzisiej­szy wpis roz­pocznę od pytań, które posta­wi­łam sobie zasia­da­jąc dzi­siaj do kom­pu­tera, a mia­no­wi­cie — jaki obraz Kuby, a więc rów­nież Hawany przed­sta­wia współ­cze­sna lite­ra­tura i kine­ma­to­gra­fia i jakie w związku z tym sko­ja­rze­nia z tym krajem/miastem posiadamy?

Moja, być może nieco banalna wizja Hawany to mia­sto pełne star­szych (sama nie wiem dla­czego) miesz­kań­ców, palą­cych popu­larne cygara w cie­niu pięk­nych, odre­stau­ro­wa­nych budowli pamię­ta­ją­cych jesz­cze czasy kolo­nialne oraz małe, cia­sne uliczki — dużo uliczek.

Muszę przy­znać, że Brudna try­lo­gia o Hawa­nie budzi we mnie dosyć skraj­nie sprzeczne uczu­cia — opi­suje miesz­kań­ców Hawany, jako ubo­gich, żyją­cych z dnia na dzień ludzi miesz­ka­ją­cych w owszem — pięk­nych, lecz roz­pa­da­ją­cych się i brud­nych budyn­kach o zapa­chu ludz­kich odcho­dów, trud­nią­cych się głów­nie pale­niem mari­hu­any, piciem rumu oraz pro­sty­tu­cją — w naprawdę wielu odsłonach.

To wła­śnie...