Czasem czuły, czasem barbarzyńca

Okładka książki Czasem czuły, czasem barbarzyńca
Tomasz KwaśniewskiJacek Masłowski Wydawnictwo: Agora poradniki
248 str. 4 godz. 8 min.
Kategoria:
poradniki
Wydawnictwo:
Agora
Data wydania:
2016-10-27
Data 1. wyd. pol.:
2016-10-27
Liczba stron:
248
Czas czytania
4 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788326824807
Średnia ocen

                7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Jedno oko na Maroko. Rozmowy z osobami, które się wyróżniają Anna Bedyńska, Anna Kaźmierak, Tomasz Kwaśniewski
Ocena 8,1
Jedno oko na M... Anna Bedyńska, Anna...
Okładka książki Niepewność. Rozmowy o strachu i nadziei Agnieszka Jucewicz, Tomasz Kwaśniewski
Ocena 6,9
Niepewność. Ro... Agnieszka Jucewicz,...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 5 (17) / maj 2019 Milan Děžinsky, Jon Emont, Olga Gitkiewicz, Krzysztof Gonciarz, Karol Grygoruk, Jonáš Hájek, Paweł Jaroński, Zofia Król, Tomasz Kwaśniewski, Jakub Majmurek, Jitka N. Srbová, Oktawia Ogniew, Łukasz Orbitowski, Patrycja Pustkowiak, Rebecca Solnit, Michał Szczęch, Jacek Turczyk, Marcin Wicha, Mirosław Wlekły
Ocena 7,4
Pismo. Magazyn... Milan Děžinsky, Jon...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
382 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1853
1505

Na półkach: , , ,

Dwóch mężczyzn, dziennikarz i psychoterapeuta, rozmawia o męskości, o jej kryzysie, o tym, że zdecydowana większość mężczyzn odbierana jest przez kobiety, jako 'niewyraźni', mało męscy. Także o olbrzymiej i niedocenianej roli ojców w wychowaniu chłopców, o znaczeniu męskich przyjaźni, o męskiej seksualności. Bardzo to inspirujące, choć czasami kontrowersyjne, otworzyło mi oczy na wiele spraw. Lektura obowiązkowa dla każdego mężczyzny (i nie tylko).

Zacznijmy od tego, czym jest męskość w dzisiejszych czasach, to „świadomość siebie, swoich uczuć, potrzeb, zasad. Ale też umiejętność wyrażania tego. Bycia z tym w kontakcie”. Prawdziwy mężczyzna wie, co chce w życiu robić. To facet, który „potrafi wejść w realny kontakt z kobietą, pokazać się takim jakim jest.”

Taka postawa jest raczej rzadka, bo prawdziwą męskość nabywa się w byciu z facetami: męskie grupy wsparcia, męskie przyjaźnie, towarzystwo mądrych, dojrzałych mężczyzn: „musimy swoją męskość przegadać w męskim gronie”. Bo jedynie facet może nam dać męskie zrozumienie, punkt widzenia, wsparcie. Tego kobiety nam nie dadzą i dać nie mogą! A jest tak, że obecnie młodzi ludzie przebywają w mocno sfeminizowanym świecie, od żłobka do studiów. Brakuje wokół nich mądrych, dojrzałych, męskich facetów.

Po drugie większość facetów żyje dzisiaj w stanie permanentnej emocjonalnej samotności, mają silną tendencję do blokowania swoich emocji, do tłumienia ich, zresztą zgodnie ze społecznym konwenansem: mężczyzna nigdy nie płacze. A to rzecz szkodliwa dla zdrowia i dla kontaktów międzyludzkich, mężczyźni z zablokowanymi emocjami są w kontaktach jakby przeźroczyści, niewyraźni.

Bardzo mnie poruszył rozdział o kastrowaniu mężczyzn przez kobiety. Kastrowaniu, czyli poniżaniu, ośmieszaniu, podporządkowaniu, pozbawianiu znaczenia i sprawczości. Taki kastrowany mężczyzna reaguje na trzy sposoby, albo się poddaje i wycofuje na kanapę (ilu takich facetów widziałem i widzę, smutny bardzo widok), albo ucieka się do przemocy, (co jest dowodem wielkiej bezradności), albo odchodzi. A odchodzi facet dobrze osadzony w swojej męskości: nie będzie przecież walczył z kobietą. Widziałem w życiu prawdziwe mistrzynie kastracji, i większość facetów niestety się poddaje, stają się ciepłymi misiami, rezygnują z relacji z kumplami, gasną, często chorują, smutny widok. A ich synowie powtarzają ten schemat...

Wbrew pozorom kobiety chcą mieć koło siebie facetów, którzy wiedzą czego chcą ale „ja takich facetów znam może dwa procent. A cała reszta to są ci, którzy starają się zorientować, czego chcą kobiety.” Są niewyraźni, cały czas przeglądają się w oczach kobiet a potwierdzeniem ich wartości, męskości jest reakcja kobiety.

Mówi jeszcze Masłowski „kobiety rozumieją swoje potrzeby (…) potrafią je wypowiadać i domagać się ich zaspokojenia”. A my chłopy niestety tego nie wiemy, musimy się zapytać swojej kobiety. Niestety; „Każdy (…) sam powinien umieć odpowiedzieć na pytanie, jakie ma preferencje życiowe, a nie, że musi się zapytać żony”.

Jest w książce wiele innych wątków, męska seksualność, przemoc i nadopiekuńczość matek wobec synów i jej skutki, itd., odsyłam do lektury.

To ważna książka, otworzyła mi oczy na wiele spraw, uważam ją za potrzebną dla nas chłopów byśmy szczerze sobie odpowiedzieli na pytania: kim jesteśmy? kim chcemy być?, jakie są nasze relacje z płcią piękną? Bardzo też jestem ciekaw reakcji kobiet na nią...

Dwóch mężczyzn, dziennikarz i psychoterapeuta, rozmawia o męskości, o jej kryzysie, o tym, że zdecydowana większość mężczyzn odbierana jest przez kobiety, jako 'niewyraźni', mało męscy. Także o olbrzymiej i niedocenianej roli ojców w wychowaniu chłopców, o znaczeniu męskich przyjaźni, o męskiej seksualności. Bardzo to inspirujące, choć czasami kontrowersyjne, otworzyło mi...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    680
  • Przeczytane
    457
  • Posiadam
    99
  • Teraz czytam
    22
  • Psychologia
    11
  • 2019
    10
  • Ulubione
    9
  • Rozwój osobisty
    8
  • 2023
    6
  • E-book
    6

Cytaty

Więcej
Tomasz Kwaśniewski Czasem czuły, czasem barbarzyńca Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także