Okładka książki Trendy i owędy, czyli czego nie wiedzieliście o modzie, a chcielibyście wiedzieć Alicja Budzyńska, Katarzyna Olech-Michałowska
Alicja BudzyńskaKatarzyna Olech-Michałowska Wydawnictwo: Egmont Polska Seria: Seria Artystyczna poradniki
poradniki
Seria Artystyczna
Egmont Polska
2016-10-26
2016-10-26
moda trendy

"Trendy i owędy" upolowana na wyprzedaży jako pierwsza wylądowała w koszyku. Jest tak zachwycająca jak podejrzewałam. Wspaniałe ilustracje. Smukłe postacie. Lekka kreska. Twarda oprawa. Wszystko przemyślane.
Miałam pretekst żeby ją kupić: * dla córki . Wprawdzie córka nie bardzo jest nią zainteresowana. Ale jest jeszcze za młoda żeby docenić wszystkie jej walory. Natenczas ja się nią nacieszę.
Cudne ilustracje przedstawiające stroje i dodatki podzielone są na kilka kategorii. Naszą podróż zaczynamy od prześledzenia historii odzieży od starożytności po lata 80 - te. Poprzez najznakomitszych projektantów, ikony stylu, stroje na specjalne okazje i funkcje, po dodatki. Jest też moje ulubione zestawienie torebek oraz biżuterii ❤️
Inspirująca podróż do świata mody, wybiegów, wielkich sław.

Przepięknie ilustrowane kompendium wiedzy o modzie.
To bardziej album z ciekawą kreską, niż poradnik.
Kochani warto mieć tę książkę w swoich zbiorach.
Więcej na www.zaczytanasowka.pl

Przepięknie ilustrowane kompendium wiedzy o modzie.
To bardziej album z ciekawą kreską, niż poradnik.
Kochani warto mieć tę książkę w swoich zbiorach.
Więcej na www.zaczytanasowka.pl

Dziś będzie mało słów, a wiele obrazów.
Przedstawiam albumowy leksykon mody, który zilustrowała Agata Raczyńska, a teksty przygotowały Alicja Budzyńska i Katarzyna Olech-Michałowska. W zasadzie w tym momencie chciałabym was zaprosić do wspólnego oglądania. Pierwszy raz w zasadzie nie mam ochoty nic pisać, a jedynie pokazywać.

Autorki przygotowały prawdziwe kompendium wiedzy o modzie od czasów starożytnych niemal po dzień dzisiejszy. Nie poprzestały tylko na samych strojach, bo moda to przecież coś więcej. Przyglądając się fryzurom, nakryciom głowy, butom, torebkom, okularom i strojom na każdą okazję możemy czytać jak z podręcznika historii. Jak na dłoni widać ogromne przemiany społeczno-kulturowe. Dlatego będę się upierać, że moda to nie jest temat tylko dla ludzi, którzy podążają za trendami i oglądają każdy pokaz prêt-à-porter czy haute couture. Moda przenika przecież wszystkie dziedziny życia. I nie ma znaczenia czy się na niej znamy czy też nie.

W albumie znajdziecie kanon mody (wraz ze strojami wojskowymi, duchownymi, karnawałowymi itd.),kultowe projekty znanych domów mody, kolekcje prêt-à-porter czy haute couture.Barokowe peruki mieszają się z trwałą z lat osiemdziesiątych (przyznać się, która nie marzyła o burzy loków, a później o mokrej włoszce hihihi). Seksowny design Kate Moss, Twiggy, Cindy Crawford czy Lindy Evangelisty, męskość Seana Connery’ego, Jima Morrisona, nonszalancja Andy’ego Warhola i Davida Bowie. Te i wiele innych sylwetek gwiazd muzyki, mody, kina, sztuki znajdziecie w Trendach i owędach. Tekstu tam niewiele. Subtelne wstępy do każdego rozdziału i krótkie notatki na marginesach. Mam wrażenie, że autorki „wtrącały” swoje trzy grosze tylko wtedy, kiedy faktycznie uważały, że warto coś zaznaczyć, zasygnalizować, wspomnieć. I zawsze trafiają w punkt. To, czego nie wiedziałam, już wiem, a jeśli będzie mi mało, poszukam sama. Bo ta książki bardzo mocno inspiruje do dalszych poszukiwań, do oglądania starych zdjęć z ikonami mody, kanonem, ale także tych z domowych kolekcji rodzinnych. Ba! Ona nawet inspiruje do tworzenia swoich własnych projektów. I od razu przypomina mi się, kiedy w szkole pod ławkami rysowałyśmy z dziewczynami stroje dla lalek Barbie. Takie szkice ołówkowe, które później zanosiłam do domu i z kawałków materiałów (babcia krawcowa) próbowałam je odtworzyć na lalkach. To były oczywiście stroje na jedną okazję, ponieważ nie szyłam, a jedynie związywałam, przekładałam i spinałam. Drugi raz nie potrafiłam ich odtworzyć. Szkoda, że nie mam już tych kartek. Ale jeśli wy i wasze dzieciaki macie ochotę naszkicować jakąś niepowtarzalną kolekcję, to w książce znajdziecie miejsce na notatki oraz własne rysunki. Teraz na pewno nie zginą. Za kilkanaście lat będziecie mogli je sobie pooglądać.

A teraz już nic nie gadam, tylko zapraszam do podziwiania!

Dziś będzie mało słów, a wiele obrazów.

Autorki przygotowały prawdziwe kompendium...

Seria Artystyczna książek wydanych przez Wydawnictwo Egmont zawiera interesującą propozycję zarówno dla młodych, jak i dorosłych czytelników. Począwszy od prostego kursu rysowania „Co? Jak? Narysować”, przez „Fantastyczne konstrukcje” i „Fantastyczne miasta” po „Cuda wianki” oraz „Miała baba koguta” wprowadza swoich odbiorców w świat sztuki, tworzenia, kształtowania własnych umiejętności artystycznych opartych na prostych wzorach obecnych w naszej kulturze. Forma w jakiej plastyczną część naszej kultury zawarto w książkach sprawia, że chętnie sięgają po nie zarówno przedszkolaki, jak i ludzie dojrzali. Dzięki tym pracom w łatwy i przyjemny sposób poszerzamy wiedzę.
Jakiś czas temu do naszego domu trafiła kolejna publikacja należąca do wspomnianej serii. Tym razem będzie to wspaniała atrakcja dla wszystkich małych i dużych miłośników mody. „Trendy i owędy” Alicji Budzyńskiej, Katarzyny Olech-Michałowskiej i Agaty Raczyńskiej to praca przemyślana i pozwalająca zgłębić tajniki zmieniającej się mody. Dzięki pięknym ilustracjom, dokładnym opisom w łatwy sposób staniemy się małymi specjalistami od strojów. Autorki uzmysławiają nam jak bardzo współczesna moda wybiegowa różni się od tego, co znamy z historii i życia codziennego. Pozwolą zrozumieć, że przed modą nie ma ucieczki. Pozostaje nam jedynie śledzić, inspirować się i uczyć odmiennych stylów, poznawać nazwy części garderoby. Moda jest tu postrzegana jako możliwość wyrażenia się, podzielenia własną estetyką oraz budowania własnego wizerunku.
W książce znajdziemy bogate wzory strojów od starożytności po czasy nam współczesne. Poza przeglądem codziennych ubrań nie zabraknie analizy tego, że możemy zobaczyć na wybiegu. Haute couture zestawiono z Prêt-á-porter. Znajdziemy też przegląd domów mody, poznamy modę futurystyczną oraz uświadomimy sobie jak bardzo ważne są takie dodatki jak fryzura, nakrycia głowy, biżuteria, bielizna, buty, torebki i wiele innych drobiazgów składających się na nasz wizerunek.
Interesującą częścią jest również analiza różnorodnych kanonów mody: królewskiej, sportowej, karnawałowej, wojskowej, duchownej i zakonnej, galowej i subkulturowej.
Do książki wprowadza nas niedługi wstęp, po którym znajdziemy spis treści, a następnie mapy pozwalającą przyjrzeć się strojom ludowym Eurazji, Ameryk, Afryki oraz Australii. Po rozdziałach pokazujących stroje w poszczególnych epokach oraz na określonych wybiegach, domach mody, znajdziemy bogactwo dodatków, a następnie możemy analizować zmieniające się kanony piękna. Męskie i damskie ikony zestawione ze sobą z jednej strony zadziwiają, a z drugiej zachwycają.
Kwadratowa książka w solidnej oprawie, z bardzo dobrym szyciem stron jest interesującą propozycją dla każdego, kto chce pogłębiać swoją wiedze na temat strojów. Lektura będzie interesującym uzupełnieniem podręczników szkolnych. Na pewno przyda się dociekliwym uczniom na języku polskim, plastyce, historii oraz kulturze.
Polecam każdemu zainteresowanemu mogą i otwartego na eksperymenty z zawartością własnej szafy.

Bardzo ładnie zilustrowana książka, zawiera dużo ciekawostek z historii ubioru.

Bardzo ładnie zilustrowana książka, zawiera dużo ciekawostek z historii ubioru.

• Moda
  • Renesans